Köln Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 1.024.373
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 3 saat 20 dakika
Saat Farkı:  (GMT saati ile): GMT+03:00.
Vize: Shengen vizesi gerekli
 
Türkiye'den Köln'e, Köln'den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 

KÜLTÜRÜN VE SANATIN ŞEHRİ

Kozmopolit bir yapıya sahip olduğundan çok sayıda yabancının ikamet ettiği Köln, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin en büyük şehri. 405,15 km² yüzölçümü bakımından da Almanya´nın dördüncü büyük şehri. Şehir, konumundan dolayı, bölgenin ulaşım, kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezi niteliğinde... Eyaletin başkenti Düsseldorf, Köln'ün kuzeyinde sadece 40 km uzaklıkta olduğundan Köln-Düsseldorf arası gider döner şehrin sakinleri. Orta Çağ'da hızla büyüyerek Avrupa'nın en büyük merkezlerinden biri haline gelen Köln, Hıristiyan dünyasında Kudüs ve İstanbul’dan sonra gelen kutsal bir şehir ayrıca… İstanbul-Köln arası uçuş süresi dakika. Köln, ülkemizin saatini 1 saat geriden takip etmekte… 
 
Bu güzel gotik şehir, genelde rüzgarsız ılıman iklime sahip ancak yıl boyu yağışlar Almanya ortalamasının üzerinde seyreder.  Ren Nehri'nin etkisiyle ve çukurda yer almasından ötürü özellikle yazın nem oranı yüksek. Bu da yaz aylarında bol yağış almasına sebep oluyor. Valizinize bir adet yağmurluk koymakta fayda var. 
 
Şehrin gelişmiş bir ulaşım sistemi var
Köln, eyaletin en önemli Ayrıca demir ve havayolu ulaşım ağının da kesişme noktasıdır. Ren Nehri, kentin tam ortasından geçmektedir. Nehrin her iki yakası sekiz köprüyle bağlanmıştır, bunlardan ikisi demiryolu köprüsü olduğunu söylersek metro ve trenin şehrin olmazsa olmazı olduğunu fark edersiniz. Köln’de de, merkez garın yanı sıra 28 tren istasyonu var. Kent içi kamu ulaşımı Kölner Verkehrsbetriebe'ye ait onlarca otobüsün yanı sıra, pek çok tramvay ve Alman Federal Demiryollarına bağlı banliyö trenleri ile yapılır. Köln´deki bu ulaşım sistemi sayesinde trafik sorunu yok. Şehir içi ulaşımda Kölnlüler hava elverişli olduğu sürece bisikleti tercih ederler. Alman şehirlerinin en güzel yanı da bu olsa gerek. Trafiğinin yüzde 16’sını bisikletlilerin oluşturması… 
 
Şehirde her sektöre yer var
Köln ve çevresi, Avrupa'nın önde gelen dinamik sanayi bölgelerinden biri… Bu yüzden hizmetlerden makina yapımına, otomotivden kimyaya kadar çok fazla sektörün önde gelen markaların merkezleri Köln'de bulabilirsiniz. Ford, Bayer, Lufthansa, Kaufhof, Deutz AG bu markalardan birkaçı... Ama Köln ekonomisini canlı tutan sadece sanayi değil. Turizm ve ticaret de şehrin ekonomisini döndürdüğü çarklardan… Kentin jeopolitik konumu, ulaşımın rahatlığı şehri daha da cazip kılıyor. 
 

NEREDE KONAKLANIR?

Şehirde pek çok hostel ve apart bulmanız mümkün ama rahat ve konforla konaklamak isteyenlere Hotel Cristall, Hopper Hotel St. Antonius, Hotel Im Wasserturm, Lindner Hotel Bay Arena, NK-Bergischer Hof seçenekleri sunulabilir. 
Köln’e Tiyatro ve Opera’nın şehri denebilir. 
 
Köln’e, “tiyato, opera ve sanat” şehri demek mümkün. O kadar çok tiyatro, opera ve sanat merkezi var ki… 
Arkadaş Theater, Artheater, AtelierTheater, Café Duddel, Solana Theater, CasamaxTheater, Cassiopeia Theater, Comedia, Drama Köln, Freies WerkstattTheater, GloriaTheater, HänneschenTheater, HorizontTheater, Kölner KünstlerTheater, Klüngelpütz KabarettTheater, Musical Dome, PiccoloTheater, Puppentheater Lapislazuli, SenftöpfchenTheater, Studiobühne Köln, Theater am Dom, Theater am Sachsenring, theater Der Keller, das Theater im Bauturm, Theater im Hof, Theater Tiefrot, Theaterhaus Köln ve Volkstheater Millowitsch; bunlardan sadece birkaçı… 
Şehirde ailecek müze müze gezebilirsiniz… 
 
Müze gezmeyi seviyorsanız yaşadınız! Köln tam anlamıyla bir müze kenti… Şehirdeki müzelerden bazıları: Köln Şehir Müzesi, Ludwig Müzesi, Wallraf Richartz Müzesi, Romen Cermen Müzesi gezeceğiniz müzeler listesinde olsun. Ama en ilginçleri: Kolonyanın icat edildiği Köln’ü simgeleştiren Koku Müzesi ve Çikolata Müzesi… “Çikolatanın müzesi mi olurmuş” diye merak ediyorsanız bir görmenizde fayda var.  
 

KÖLN KATEDRALİ

Kölner Dom, yani Köln katedrali bu şehirde gitmeniz gereken yerlerin en başında geliyor. Kentin en ünlü yapısı olan Köln Dom Katedrali devasa yapısıyla sizi büyüler. İnşaatı tam 632 yılda tamamlanmış. Dile kolay 632 yıl… Gotik tarzdaki çift kuleli Köln Katedrali heybetli yapısıyla UNESCO Kültür Mirası listesinde… 
 
Şehrin gotik mimarisi sizi büyüleyecek!
II. Dünya Savaşı sona erdiğinde Köln’ün yüzde 90’ı tahrip olup, enkaz bir şehir görünümüne bürünmüş. Ne yazık ki geçmişin mimarisini yansıtan çok az yapı ayakta kalmış buna rağmen yer yer Romalılardan kalma yapılara bile rastlamak mümkündür. Bugün kente 1950'li yılların mimari tarzı hüküm sürüyor. Köln büyük bir şehir olmasına rağmen Almanya'nın diğer büyük şehirlerindeki gibi, modern gökdelenlere sahip değildir. Tabii istisnalar dışında. Bunun sebebi de Köln Katedrali'nin her noktadan görülebilmesini sağlamak.
 

ALIŞVERİŞ NEREDE YAPILIR?

Alışveriş yapmayı düşünüyorsanız yolunuz Hohe Strasse ve Schildergasse’ye düşmeli… Büyük butiklerin, mağazaların ve büyük markaların çoğu bu cadde üzerindedir. Mittelstrasse ve Prefilstrasse alışveriş yapacağınız giyim dükkânları arasında olabilir. AVM’ye gitmek isterseniz Olivandenhof ve Neumarktpassage yolunuzu bekler. Köln’e gelmişken şehir hakkında kitap, dergi ve sanata dair bir şeyler almak isterseniz König Mağazası tam size göre. Bilginiz olsun. Köln’e ait fotoğraf ve resimler, Köln Katedrali hem kendinize hem sevdiklerinize güzel bir hediye seçeneği olur. 
 

KÖLN'ÜN ÖNDE GELEN LEZZETLERİ

Soğan ve elma katılan patates püresi “Himmel un Aad” ve bir çeşit soğanlı sosis olan Kölscher Kaviar’ın yanında içeceğiniz şehre has Kölsch birasıyla yapılan öğle ya da akşam yemeği çok leziz bir seçenek olur. Kahvaltınızı, backerlardaki bol malzemeleri sandviçlerle ya da sosis ve kaz ciğeri eşliğinde yapabilirsiniz. Alman kahvaltısının tüm zenginliğini Köln’de de bulabilirsiniz. Cafe ve Restaurantlar kahvaltı tabağını sütle çırpılmış yumurta, bir dilim kaz ciğeri, tilsit peyniri de aralarında bulunan peynir çeşitleriyle ve bolca marmelatla getiriyor. Ekmek olarak tercih, ülkenin genelindeki gibi brotchendir. Weinhaus Vogel Alman lezzetleriyle ünlü bir restoran. Alman mutfağının meraklılarına, buraya bir uğramalarını öneririz.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Köln'e, Köln’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 
 

Paylaş