Kişinev Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

KİŞİNEV

Nüfus: 752.000
Para Birimi: Moldova Leyi
Ortalama Uçuş Süresi: 1,5 saat
Saat Farkı: GMT +1
Vize: Moldova Vizesi gerekiyor
 
 
 
Türkiye'den Kişinev'e, Kişinev’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Toplu taşıma sorununu çift hatlı troleybüslerle çözmüş şehir. Troleybüsler elektrikle çalışıyor, kablo döşenmemiş uzak yerlere ise dizelle çalışan otobüsler gidiyor. Ayrıca şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz dolmuş minibüsler de mevcut.
 

İKLİM

4 mevsim belirgin bir şekilde yaşanan Kişinev’de ılıman kıtasal iklim yaşanmaktadır. Kışlar soğuk, yazlar güneşli ve sıcaktır.
 

EKONOMİ

Moldova için oldukça önemli olan iki büyük akarsu Prut ve Dinyester ülke topraklarının verimini arttırırken Moldova çalışan nüfusunun %35’i tarımla uğraşır. Bağcılık Moldova ekonomisi için ciddi bir gelir kaynağı olurken meyve ve sebzecilikte gelişmiştir. Buğday, mısır, ayçiçeği, şeker pancarı ve tütün Moldova topraklarında yetiştirilen başlıca ürünlerdir.
 
Moldova çalışan nüfusun %28’i ise sanayide çalışmaktadır. Gıda sanayi Moldova sanayisi için en gelişmiş sanayi kolunu teşkil ederken hızla gelişmekte olan elektrikli aletler ve inşaat malzemesi sanayisi Moldova sanayisinin hızla gelişen diğer sanayi kollarıdır.  Moldova yeraltı kaynakları konusunda ise nitelikli minerallere sahip değildir. Fosfor, linyit, kalay, cips Moldova yeraltı kaynaklarının başlıcalarıdır.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

1846 yılında, I. Zaushkevich tarafından inşa ettirilmiş Holly Gates görmeniz gereken anıtların başında geliyor. Yapılış amacı, Osmanlının burada bıraktığı toplardan dökülecek bir çan’ın buraya asılmasıdır. Çan: 6.4 ton ağırlığındadır. 
 
31 Ağustos 1989 caddesinde Moldova Ulusal Tarihi Müzesi var. Yani, şehrin tam merkezinde.
Müze, 1983 tarihinde kurulmuştur.
Müzenin önünde, Romus-Romulus ve ünlü Roma kurdu heykeli görülüyor. Binanın içinde ise, 10 sergi salonu bulunuyor. Burada: eski çağlardan günümüze kadar olan sürece ait 300 bin civarında öğenin sergilendiği söyleniyor.
 
Etnoğrafya ve Doğa Tarihi Müzesi, Moldova’nın en eski müzesidir. Başlangıçta “Tarım Müzesi” olarak düzenlenmiştir. Günümüzde: müze, Beserabya bölgesi için önemli bir bilim ve kültür merkezi olarak bilinir ve tanınır.
 
Müze 2 bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm: Moldova topraklarında flora ve fauna için ayrılmıştır. Burada doğanın nasıl değiştiği, yıllar öncesi ve bugün arasındaki farklılıkları ve doğanın gelişimi izlenir. Müzenin diğer kısmında ise, geleneksel kostümler, geleneksel ev içi ve yerel düğün sahnesi ilgi görmektedir.
Nativity Katedrali, şehrin ana kilisesi olan Ortodoks klisesidir. 
 
Stefan Cel Mare Parkı şehrin ana park alanıdır. Eskiden “Puşkin Park” olarak bilinen yer: 17 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. Park, oldukça eski ağaçları barındırmaktadır ve başta dut ve akasya olmak üzere, 50 tür ağaç bulunduğu söyleniyor. Moldovanın ulusal kahramanıdır.
 
Rose Valley parkı 9 hektarlık bir alandan oluşup içinde 3 büyük göl ve çeşitli restoranlar bulunmaktadır. Aslında park alanı, eski Slav kabilelerinin yerleşim yerinde kurulmuştur.
 Park alanı içinde, 1000 seyirci kapasiteli bir Açıkhava tiyatro salonu, içinde dönme dolapta bulunan bir eğlence parkı ve restoranlar bulunur.
 
Anton Pann caddesi üzerinde Puşkin Müzesi de uğramanız gereken yerlerden.
Rusya’dan sürgün edildiğinde, Puşkin’in 1820-1823 yılları arasında yaşadığı ev, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Rus imparatorluğundan uzak, ünlü yazar, bazı eserlerini burada yazmıştır.
Evet, burayı ziyaret ederseniz, Puşkin’in yaşadığı küçük mekanda, objelerin güzel düzenlendiğini ve hayatından ilginç karelerin yansıtıldığını görebilirsiniz.
Memorial Park, 1945 yılında II. Dünya Savaşında Sovyet askerlerinin kazandığı zafer anısına yapılmıştır. Burada sürekli yanan bir meşale de bulunuyor. Yani bir anlamda “meçhul asker” anıtıdır da denilebilir.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Moldova’ya gitmişken alınabilecek başlıca şeyler şarap ve konyaktır. Alkolle arası olmayanlar için de açık pazar yeri vardır. Burada eski Sovyet dönemine ait objeleri bulup satın alabilirsiniz. Pazarlık yapmamayı unutmamanız gerekn bu kentte turistlere özel fiyatlar uygulanmakta. Buna dikkat edilmesi gerek. Şehrin ana pazar yeri olan Kişinev Souvenir Bazaar’da el yapımı objeler, resimler bulup satın alabilirsiniz. Alışverişinizde tervihinizi alışveriş merkezinden yapmak isterseniz Unic iyi bir seçim olacaktır.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Tiyatro oyunları, uluslararası ve yerel konserlere Kişinev’de ulaşmak çok kolay olurken Kişinev sakin ve tipik bir doğu Avrupa şehridir. Rose Valley parkında 1000 seyirci kapasiteli bir Açıkhava tiyatro salonu, içinde dönme dolapta bulunan bir eğlence parkı ve restoranlar bulunur.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Aileniz ve çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz aktiviteler arasında Kişinev’de, hayvanat bahçesi, lunaparklar ve çocuk parkı alanları mevcut.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Moldova gece hayatı başkent Kişinev’de son derece canlıdır. Çok sayıda bar, pub ve eğlence mekânları Moldova geceleri için hizmet verirken uluslararası öğrenciler Moldova gece hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Kişinev’de gidebileceğiniz bazı mekan örnekleri şöyledir:
 
Tar Track: Burası popüler bir gece kulübü. Her gece ayrı bir program yapılıyor. 
Malina Cocktail House: Kişinev’e geldiğinizde mutlaka gitmeniz gereken bir kulüp. Burası tamamen Rus yiyecek ve şarkılarıyla idare edilen bir mekan.
 
City Club: Burası için Doğu Avrupa’nın en iyi gece kulübü deniyor. Giriş ücreti 5 dolar ve girişte sıkı kontrol var. İçeride güzel ve kaliteli müzikler yapılıyor.
Soho: Moldova’nın en büyük gece kulübü olan Sohoda, Gürültülü diskotekin yanı sıra çeşitli gösteriler, özel partiler, canlı konserler, sunumlar yapılıyor.
 
Night Club La Victor: Kişinev’in en özel gece kulüplerinden biri.
 
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Açıkçası Kişinev’de alınması denenmesi gereken öyle aman da aman bir şey yok. Sadece gece hayatına uğramadan dönmeyin, tatilinizin tadını çıkarın.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye’den Kişinev’e, Kişinev’den Türkiye’ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 
 

Paylaş