Kazan Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

KAZAN

Nüfus: 1.143.546
Para Birimi: Rus Rublesi
Ortalama Uçuş Süresi: 3 saat 20 dakika
Saat Farkı: (+4) GMT
Vize: Rusya Vizesi
 
 
 
Türkiye'den Kazan’a, Kazan’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Kazan’da şehir içi ulaşım tramvay, troleybüs, metro ve otobüslerle sağlanmaktadır. Bütün ulaşım araçlarıyla rahatlıkla gezebileceğiniz şehri yürüyerek de keşfedebilir, şehir sakinlerinden biri olabilirsiniz. Gezilecek noktalar birbirine çok da uzak olmadığından ve yürüyeceğiniz rotalarda birbirinden güzel noktalar olacağından Kazan’ı yürüyerek gezmek en güzeli.
 

İKLİM

Kazan’da nemli karasal iklim görülmektedir. Kışlar uzun ve soğuk, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Kış aylarında ortalama sıcaklık -10 derecelere düşerken, yaz aylarında ise 20 derece dolaylarında seyreder. Kızlar çok sert ve soğuk geçtiğinden Kazan’ı ziyaret etmek için yaz aylarını seçmeniz daha iyi olacaktır.
 

EKONOMİ

Kazan’da uçak, helikopter, optik aletler, tıbbi cihazlar, petro-kimya, kompresör, doğal gaz aletleri, ayakkabı, deri, sabun, kürk ve kimyasal madde üreten çok sayıda fabrika bulunmaktadır. Ayrıca pamuklu dokuma, çikolata ve gıda üretimi de yapılmaktadır. Eski SSCB’nin bütün şehirlerinde olduğu gibi Kazan’da da konutlar şehrin dışında, paralel ve dikey olarak planlanmış geniş ve uzun caddelerin kenarlarına inşa edilmiştir. Şehirdeki bütün konutlar merkezi sitemle ısıtılmakta ve sıcak su verilmektedir. Şehirde bulunan fabrika sayısı şehrin gelişimine büyük katkılar sağlamaktadır. Hızla gelişen bir grafik sergilemektedir.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Sizlere Kazan’da olduğunuzu hissettirecek an Kremlin ile buluşma anınız olacaktır. Ruslar tarafından yıkılan tarihi Kazan Kalesi’nin yerine yapılan bu yapıya “Kazan Kremlin” adı verilmiş. Kremlin’in bulunduğu bu bölge 2001 yılında UNESCO tarafından tarihi miras olarak kabul edilmiş. 
 
Kazan Kremlin içindeki Kul Şerif Camisinin görkemli mimarisinden etkilenebilirsiniz. 2006 yılında açılışı yapılan camii Kazan için önemli bir mabet. Kazan, çok sayıda kilise ve camiye ev sahipliği yapan tam bir hoşgörü kenti. 
Üniversiteleri, kütüphaneleri, tiyatro ve konser salonlarıyla bir kültür merkezi olan Kazan, medreselerinde de bir çok alim yetiştirmiş. 1804’te kurulan Kazan Üniversitesi, geçmişte Tolstoy gibi ünlü isimleri ağırlamış.
Geçmişi eski çağlara kadar uzanan Kazan’da hiç bozulmadan günümüze kalabilmiş eserlerden biri de Süyüm Bike Minaresi. Kırmızı tuğladan yapılmış 75 metre yüksekliğindeki bu minare, Kazan Kalesi'nin de içinde bulunduğu şehrin en yüksek noktasına inşa edilmiş. Kulenin yan tarafında Tatar Hanları’na ait mozoleleri görmeniz mümkündür.
 
Ekiyet Kukla Tiyatrosu’nun yer aldığı Profesör Lukovski Caddesi, her yaştan insanın gezip eğlenebileceği bir ortam sunuyor. Cadde bir açık hava müzesi gibi. Cadde üzerinde sıralanan evler Tatar mimarisine uygun olarak ahşaptan yapılmış. Köy evleri görünümündeki yapıların iç mekânlarında Tatar el sanatları kullanılmış.
Sosyalizm Müzesi, Tatar Mirasları Müzesi ve Tatar Şehir Müzesi gibi müzeler de bölge ve şehir tarihine dair birçok eseri görebileceğiniz yerlerdir.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Şehrin merkezindeki Nikolay Bauman Caddesi, tarihî binalarla dikkat çekiyor. Alışveriş, yeme-içme, eğlence ve kültür sanatın önemli adresi olan bu cadde araç trafiğine kapalı. Yerli yabancı ziyaretçilerin uğrak yeri olan caddede restoranlar, kafeler ve alışveriş merkezleri, şık butikler, ünlü markaların yanı sıra yerel giysi ve objelerin satın alınabileceği mağazalar var. Bu caddede rahatlıkla saatlerinizi geçirebilirsiniz.
Alışveriş yapabileceğiniz bir diğer yer de, Kolhoz Pazarı şehrin görülmeye değer yerlerinden. Orman meyveleri başta olmak üzere sebzeler yönünden de çok zengin olan pazardaki çeşitlilik kolay bulunamayacak türden. Pazardaki esnafla Türkçe konuşarak anlaşmanız mümkün.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Dünyanın en önemli nehirlerinden biri olan Volga Nehri, Kazan kentinin içinden geçmektedir. Nehir kenarındaki restoran ve kafelerde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 
Seyahatiniz yaz aylarına denk gelirse, bu mevsimde Kazan’da birçok festivalle karşılaşabilirsiniz. Haziran ayının ilk haftalarında kutladıkları Tatar Milli Bayramı, en ünlü ve önem verdikleri festivalleridir. Saban Tuy, Kazan Uluslararası Dans ve Müzik Festivali, Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivali de katılabileceğiniz diğer festivallerdir.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Çocuklarınızla özel olarak gidebileceğiniz, kendi başlarına eğlenebilecekleri bir yer maalesef yoktur. Şehrin her yerini rahatça birlikte gezebilir, şehrin kokusunu hep birlikte içinize çekebilirisiniz.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Rusya’daki en gelişmiş şehirlerinden biri olan Kazan’da gece hayatı kültürü çok gelişmemiştir. Halkın büyük bir çoğunluğunun katı Müslümanlardan oluşmasından dolayı mekan sayısı oldukça azdır. Yine de üniversite öğrencilerinin çokluğundan kaynaklı açılmış yerler vardır. Tercih edebileceğiniz bazı eğlence mekanları; BeerLozha, El Macho, Cuba Libre, Three Musketeers, Mayakovsky, Yellow Cardigan şeklinde sıralanabilir.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Kazan’dan tatmadan dönmemeniz gereken yiyecekler tabii ki Tatarlar’a özgü yemeklerdir. Bunlar Tatar Mantısı, Çiğ Börek ve Kobete’dir. Üçboçmak denilen üç köşeli, içinde et ve patates bulunan börekleri ve bezelye büyüklüğünde yapılan tatlıları Çakçak’ı da deneyebilirsiniz.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Kazan’a, Kazan’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş