Kayseri Uçak Bileti

Book your flight

to

KAYSERİ

 
Nüfus: 1.295.355
Para Birimi: Türk Lirası
Ortalama Uçuş Süresi:  1 saat  20 dakika
Saat Farkı:  GMT + 2
Vize: Gerekmiyor

Tüm Türkiye'den Kayseri'ye, Kayseri'den tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Kayseri’de ulaşım coğrafi uygunluk sebebiyle hem otobüs hem de 2009 yılında kullanıma açılan Kayseray adını verdikleri raylı sistem hattıyla yapılmaktadır. Kayseri’nin görülmesi gereken yerlerinden biride Erciyes Dağı olduğu için oraya ulaşım için ise şehir merkezinden kullanabileceğiniz otobüsler bulunmaktadır.
 

İKLİM

Kayseri şehir etrafında bulunan yüksek dağlar ve Orta Anadolu bölgesinin iklimi gereği, kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Ancak il iklimi, yükseltiye göre yer yer farklılıklar gösterir. Buna bağlı olarak ilde iklim, çukurda kalan bölgelerde daha yumuşakken, yaylalardan dağlık kesimlere doğru gidildikçe sertleşir. Bahar mevsimine girilirken Kayseri’de olursanız şehir ile dağlık alanların birleştiği yerlerde kar ve bahar birleşiminin oluşturduğu hoş manzaralara rastlayabilirsiniz. 
 

EKONOMİ

Kayseri ekonomisi son 20 yılda mükemmel bir gelişim göstermiştir. Ekonomisinin temelini madencilik, tarım, hayvancılık ve tabii ki ticaret oluşturmaktadır. Ayrıca şehir spor faaliyetleri ve de üniversitenin etkisiyle de gelişen bir ekonomiye sahiptir.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Kayseri görülmesi gereken bölgeleri bakımından çoğu eserini şehir çevresinde barındırmaktadır. Bunların başında tabii ki Erciyes Dağı yer alır. Erciyes Dağı Türkiye'nin en güzel kayak pistine sahip bölgelerinden biridir. Ayrıca sağlık turizmi açısından da, gerek temiz ve yumuşak havası gerekse doğal zengin mineralli kaynak sularıyla sağlık ve kış sporları bakımından eşsiz güzelliklere sahip Türkiye’deki nadir yerlerden biridir. Var olan Erciyes kayak bölgesi, Kayseri’ye yaklaşık 23 kilometre uzaklıktadır. Bol kar alışı ve havasından dolayı kayak mevsimi uzun sürmektedir. Ve Erciyes Dağı için hazırlanan gelişim planı olan “Erciyes Master Planı” Avrupa'dan ödüller ile geri dönmüştür. 
 
Kayseri ve çevresinin doğal güzellikleri sadece Erciyes Dağı ile kalmıyor tabii ki. Örneğin Kıranardı Kent Ormanı doğa sporları, doğa yürüyüş alanları ve restoranları bünyesinde bulunduran Kayseri'ye kara yoluyla 10 dakika uzaklıkta olan, doğanın kusursuz güzelliklerinden büyülenen gezginler için görülmesi gereken bir bölgedir.
 
Kayseri’nin doğal güzellikleri yine son bulmuyor Kapuzbaşı şelaleleri ve Sultansazlığı bölgesi yine doğa bağımlıları için görülmesi gereken yerler arasında. 
 
Kapuzbaşı Şelaleleri, Yahyalı ilçesinin Küçükçakır köyünün kuzeyinde bulunan Ensenin tepesinde yer almaktadır. Kapuzbaşı şelaleleri irtifa akışı itibariyle kusursuz bir görüntüye sahiptir ve Niagara'dan (55 m), Finlandiya'da bulunan İmatra'dan (25 m), Erzurum’daki Tortum’dan (50 m), Antalya’da bulunan Düden’den (25 m) ve Manavgat’tan (5 m) daha büyüktür.
 
Sultansazlığı, Dünya’nın sayılı kuş yurtlarından biridir. Sultansazlığı, barındırdığı kuş varlığı ile Avrupa ve Ortadoğu'nun en önemli sulak alanlarından biridir. Doğa fotoğrafçıları burada, izinli yerlerde fotoğraf avına çıkmaktadırlar. Bunun sebebi Sultansazlığı'nda şimdiye kadar tespit edilebilen 251 kuş türünün olmasıdır. Ayrıca 600 bin adet ördek, kaz ve flamingo tespit edilmiştir.
 
Doğal alanlarının yanında da gezebileceğiniz bir çok müze ve tarihi eser bulunmakta. Bunların bazıları, Sahabiye medresesi, Hunat Hatun Medresesi, Hacı Kılıç Medresesi, Ahi Evran Müzesi, Kayseri arkeoloji müzesi, Köşk medrese, Kent ve Mimar Sinan Müzesi.
 

ALIŞVERİŞ YAPILACAK YERLER

Alışveriş yapabileceğiniz yerler olarak, istediğiniz ve Kayseri’ye özel her şeyi bulabileceğiniz Tarihi Kapalı Çarşı’yı gezebilirsiniz. Cumhuriyet meydanı etrafında bulunan esnafı da ziyaret ederek Kayseri’ye has şeyleri alabilirsiniz. Ayrıca Kayseri büyükşehir olması nedeniyle de birçok alışveriş merkezine sahip.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ VE ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Kayseri’de bir çok kafe ve park bulunuyor. Özellikle şehirde kış sporu yapmak isteyenler için büyük bir buz pisti ve eğlence merkezi bulunmakta.
 

ŞEHİRDE YAŞAMIŞ/YAŞAYAN ÜNLÜLER

Kadı Burhaneddin, Mimar Sinan, Halk ozanı Dadaloğlu, Aşık Seyrani, Kadir Has ve Mevlana’nın hocası olarak anılan Seyyid Burhaneddin Kayseri’de yaşamış olan ünlülerdendir.
 

MUTLAKA ALINMASI – DENENMESİ GEREKENLER 

Kayseri’de çoğu Anadolu şehrimiz gibi geniş bir yemek kültürüne sahiptir. Kayseri denince akla ilk ne gelir diye sorarsanız, Mantı, Pastırma ve Sucuk bu yemeklerin başında gelir. Kayserililere mantınızı bu kadar eşsiz yapan nedir diye sorduğunuzda “bir kaşığa 40tane mantı sığdırabilirsiniz” derlermiş. Yapımına ne kadar çok önem verdiklerini gösteren bir söz olsa gerek. Eski bir Türk yiyeceği olan pastırmanın hasınında Kayseri’de yapıldığı söylenir, ki gerçekten de öyledir. Erciyes’in soğuğunu almayan, havasını tatmayan pastırma, pastırma olmaz diye de bir söyleyişleri vardır. Bir diğer Kayseri mutfağı tadı da İtalyanların lazanyasına benzetilen “kıymalı yağlama”dır. Üst üste konmuş lahmacunlara benzer ama üstüne konulan yoğurt sosu ve tadı farkı yaratan öğedir. Pehli’de kayseri mutfağının farklı tatlarından biridir. Aynı zamanda koyunun veya kuzunun kaburga bölgesinden elde edilen ete verilen addır. Aslında dövülmemiş pirzola da diyebiliriz. Patlıcan, soğan, domates ve biberle bir arada pişirilerek oluşturulan bir yemektir. Yörede özellikle yaz aylarında davetlerde tercih edilir. Kayseri’de gezerken her öğünde farklı şeyler yiyebilir, güzel doğa havasında dinlenebilirsiniz.
 
Tüm Türkiye'den Kayseri'ye, Kayseri'den tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!

Paylaş