Kazablanka Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Kazablanka

Nüfus:3.100.000
Para Birimi:Fas Dirhemi
Ortalama Uçuş Süresi:4 saat 30 dakika
Saat Farkı:GMT-3
Vize:Vize gerekmiyor

Türkiye'den Kazablanka'ya, Kazablanka’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

22 kilometre uzunluğunda şehir içi otoyola ve şehir kıyısından akan 33,5 kilometre uzunluğunda paralı yol olan A5 çevre yoluna sahiptir Kazablanka… Rabat, El Jadida, Marakeş ve Agadir bölgelerinin kesişme noktasıdır. Kazablanka’da gelişmiş otoyolları ve şehircilik anlamında elverişli bir ulaşım altyapısı kurulmuş. Fas’ın en büyük şehri olma özelliğine sahip şehir, bunun dışında Atlas Okyanusu kıyısında olduğundan bir liman kentidir.


İklim

Kazablanka’da yumuşacık bir Akdeniz iklimi hüküm sürer. Şehirde dört mevsimin en güzelleri yaşanır. Mevsim geçişleri sert değil; ılıman bir şekilde gerçekleşir. Ayrıca Atlas Okyanusu kıyısında olduğu için kışlar ılık geçer ama yazlar sıcak ve kuraktır. Kazablanka’nın gece ve gündüzü arasında kendini hissettiren bir sıcaklık farkı vardır.


Ekonomi

Kazablanka şehir ekonomisini var eden şey limandır. Tabii liman demek, ticaret demektir… Yaşadığı önemli tarihsel süreçler ve dönüm noktaları ile şehirde ticaret hızla gelişmiş, sonuçta kent, ülke ekonomisinin merkezi haline gelmiştir.


Görülmesi Gereken Yerler

Kazablanka 20. Yüzyılda geçirdiği mimari bir yapılanmayla çok ünlü bir şehir olmuş. Bu değişimin yaşanmak üzere olduğu tarihlerde Paris’teki Ecole des Beaux Arts Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan mimarların, akademide öğrendikleri sayısız mimari teori bu kentte uygulanmış. Zamanın en ünlü mimarlarının kuyumcu gibi işlediği bu şehir günümüzde, mimari açıdan özel bir önem taşıyor. Kazablanka’da bulunan, dünyanın en büyük ikinci camisi II. Hasan Camisi, aynı zamanda en uzun minareli cami olma konumunda… Bu sebeple Kazablanka’da gezilmesi görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ama dünyaca ünlü bir liman şehri olan Kazablanka’ya gitmişken, Atlas Okyanusunu kucaklayan Kasablanka Limanı’nı gezmeden olmaz. Eskilerde vedalara ve büyük buluşmalara sahne olan, gemilerin yük indirdiği, yük bindirdiği liman… Attila İlhan’ın “Sisler Bulvarı” şiiri süzülür bir an bellekten. Hatırlamak o şiiri ansızın, Kazablanka’da olduğunuzdan ısıtır içinizi. Nasıl diyordu şair:

“Bir gemi beni Afrika'ya götürecek,

ismi bilmiyorum ne olacak.

Kazablanka'da bir gün kalacağım.

Sisler Bulvarı’nı hatırlayacağım,

‘kırmızı melek’ şarkısından bir satır,

lodostan bir satır, yağmurdan iki…

Senin kirpiklerinden bir satır,

simsiyah bir satır hatırlayacağım.

Seni hatırlatanın çenesini kıracağım.

Limanda vapurlar uğuldayacak…”

Kazablanka Limanı’nda, hele ki rıhtımda yürürken bu romantizmi bırakıp gitmek elde değil. Havada tatlı bir lodos varsa, günbatımı ağır ağır kendini gösteriyorsa… Kazablanka’nın eski ve yeni güzelliklerini görmeniz için seçilmiş iki bölge var. Bunlardan biri eski kent bölgesi, diğeri de “Yeni Şehir” bölgesi…

Kentin en elit bölgelerinden biri ise kökleri 12. Yüzyıl’a dayanan bir Berberi köyü: Anfa… Oldukça lüks bir yer burası… Gördüğünüzde buranın, 15. Yüzyıl’da neden korsanların merkezi olduğunu anlarsınız. Kendilerine en güzel yeri seçmiş kâfirler. Anfa’nın her yerinde villalar ve havuzlu bahçeler var. Place de Nations Unies Meydanı, yani Birleşmiş Milletler Meydanı, Fransız kültürü etkisinde kalıp Fas kültürüyle harmanlanmış olan kent meydanıdır. Buna benzeyen ve eşdeğer güzellikte olan Place de Mohammed Meydanı var. İki meydan da şehri gezmek için iki güzel başlangıç noktası. Ama Place de Nations Unies’teki saat kulesi mutlaka görülmeli…

Prefecture Yönetim Binası şehir mimari yapısı hakkında fikir sunabilecek tipik bir örnek. Bilirsiniz, şehrin en özel binaları yönetim ya da belediye binası olur. Prefecture Yönetim Binası da bunlardan biri işte… 56 metrelik çan kulesiyle bütün ilgiyi kendine çeken bir yer burası.

Kazablanka’da ilginç ve gizemli bir yer var: “The Marabout de Sidi Abderrahmane”… Burası Cezayir’in kurucusu olan Sidi Abderrhamane Thaalibi'ye ait mezarın bulunduğu kayalıklar üzerindeki bir ada… Ancak medcezir olduğunda ve dalgalar çekildiğinde ulaşılabilir. Halk bu mezara çok ilgi duyuyor ve türbe niyetine adak adıyor, dilek tutuyorlar.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Kazablanka’da alışveriş kültürünün mihenk taşı halk pazarlarıdır. Bu halk pazarlarını şehrin hemen hemen her yerinde bulabilirsiniz. Neler alınır diye sorarsanız önünüzde dağ gibi bir seçenek yığılıverir. Fas’a özgü olan her şey: Fes, yöresel kıyafetler, el emeği göz nuru el işleri, sürmeler, otantik el sanatları eserleri, yerel izler taşıyan Fas halıları… Bu liste uzar gider belki, ama ülkede geleneksel olarak giyilen, uzun kollu ve bol kesimli bir elbise olan Jellaba dikkatinizi çekebilir. Siz giymeseniz bile anneannenize götürebilirsiniz.

Bir de Fas’ın ulusal yemeği Tagine’nin yapıldığı yemek kaplarını hemen hemen her dükkanda bulabilirsiniz. Bunlarda yemek pişirmek harika bir deneyim olsa gerek. Fas’ın halılarıyla dünyaya nam saldığınız bilirsiniz. Kazablanka da Mediouna isimli halılarıyla ünlenmiş.

Şehirde gümüş çok önemli, üstelik bol ve ucuz. Sevdiklerinize takı ve aksesuar almaya ne dersiniz. Gümüş sadece bununla sınırlı değil ki, el işleri ve el sanatlarında da gümüş kullanılıyor.


Eğlence Merkezleri

Şehirde eğlence merkezi olarak niteleyebileceğimiz Kazablanka Twin Center var. Eğlencenin dışında, Kazablanka Twin Center görülmesi gereken yerler arasında.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Şehrin en büyük parkı olan Parc de la Ligue Arabe çocuklarınızla keyifli vakit geçirmek için ideal bir yer. Üstelik parkın hemen yanında Mağribi mimarisine görkemli bir örnek teşkil eden Kazablanka Katedrali yer alır.

Notre Dame de Lourdes Kilisesi de ailecek gidebileceğiniz ve hayrına mum yakabileceğiniz bir başka alternatif. Eglise du Sacre Coeur Kilisesi de kentin tarihi ve kültürü hakkında fikir verebilecek bir yer. Burası şu an bir kültür merkezi olarak hizmet veriyor.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Kazablanka Fas’taki gece hayatının başkentidir. Şehirde gece kulübü ve barlar Ain Diab bölgesinde yoğunlaşmış. Tercih edebileceğiniz sayısız mekan var: Candy Bar, Kasbar, La Petite Roche, Caesar, Joya, Black House, La Bodega bunlardan bazıları… Kentin genelinde olduğu gibi, gece hayatı konusunda da şehirde bir Fransız etkisi var.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Kazablanka filminin oyuncuları, 1942’den beri kentin hala en ünlüleri arasında… Ve Kazablankalı yazar Pierre Assouline de dünyaca ünlüdür.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

1942'de efsanevi Hollywood filmi, Kazablanca ile şehrin bilinirliği artmış, dönemin modern mimari başkenti kabul edilmiştir. Şehrin adının birlikte anıldığı Kazablanka filmini seyahat öncesinde ya da seyahat sırasında izlemeniz bu Kazablanka seyahatinize çok şey katacaktır.

Bir seyahati keyifli ve güzel yapan en önemli kısımlardan biri- tıpkı konakladığınız, gördüğünüz yerler gibi- damak tadıdır. Eğer egzotik ve otantik mutfaklara dadanmayı sevenlerdenseniz, şehir tam size göre… Çeşit çeşit etler, meyve ve tatlımsı baharatlarla harmanlanır ve pişer. Fas’ın geleneksel çorbası Harita (evet ismi tam olarak bu), etli, baharatlı ve kuruyemişli Tagine; güvercin eti, üzüm ve tarçınla yapılan bir çeşit börek gibi olan Pastilla, bizdeki kuskusun daha otantik hali couscous… Her birinin yemeyip yanında yatılmalı… Tabii bunlar sizi tatmin etmezse kentte pek çok Fransız ve dünya mutfağı restoranı da mevcut.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Kazablanka’ya, Kazablanka’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş