Kars Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 100.000
Para Birimi: Türk Lirası
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat 40 dakika
Saat Farkı:  (GMT saati ile): GMT+03:00.
Vize: Gerekmiyor 
 
Tüm Türkiye'den Kars'a, Kars'dan tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 
 

DOĞU'NUN BEYAZ ŞEHRİ

Türkiye’nin doğusunda iklimin en karasalının yaşandığı, yazları sıcak ve kurak, kışları karın yerden aylarca kalkmadığı bir şehirdir burası. Güzel bir kış yolculuğu ve Kars gezisi düşünürseniz, şimdiden eksi 40 dereceyi göze alın. Kars’a kışın gidiyorsanız valizinize koymanız gerekenler şeyleri şöyle sıralayabilirsiniz.
-Yün içlik ya da tayt
-Yün çorap
-Su almayan ve tabanları kaymayan bir çift bot 
-Bere, atkı ve eldiven
-En güvendiğiniz palto ya da montunuz
-Dostoyevski’nin Beyaz Geceler’i ve Orhan Pamuk’un “Kar” adlı romanını da çantanıza atmanızda fayda var. Özellikle, “Kar” romanının konusu Kars’ta geçiyor. 
 

ULAŞIM

Hava yolları ile İstanbul Kars arası uçuş süresi2 saat 40 dakika. Ankara-Kars arası da 2 saat 13 dakika sürüyor. Daha maceralı bir yolculuk için eğer vaktiniz varsa, bir diğer alternatifiniz de raylı sistem olabilir. TCDD Doğu Ekspresi Kars’a kadar gidiyor. Doğu Ekspresi ile bütün Anadolu’yu boydan boya geçmeniz ve harika manzaralar izlemeniz mümkün. Yataklı kompartımanlar ekstra konforlu, kuşetli vagonlar da rahat sayılabilir. Ama yolculuk süresi 30 saati aşıyor. 
 
Kars’a giderken bunları bilmelisiniz
Şehrin nüfusu yüz bini aşkındır. Kars’ta yaşadığı bilinen dört etkin grup var: Azeriler, Kürtler, Terekemeler ve Ermeniler…  Bu yüzden Kars’a kozmopolit ve çok kültürlü bir il demek mümkün. Şehrin kökleri Paleolitik Dönem’den İlk Tunç Çağı’na dek uzanıyor. “Kıtlama” diye Kafkas etkisinden kalma bir çay kültürü var. Çayın içine şeker konmaz, kesme şekere benzeyen beyaz şekeri ağzınıza atıp, çayı arkasından yudumlarsınız. 
Baltık üslubuyla yapılanmış bir şehir…
 
Şehrin tarihinde uzun bir süre Rus işgalinde kaldığını bilirseniz, neden Baltık Mimarisi ve Rus Üslubu taşıdığına şaşırmazsınız. Bu eski Rus evleri “Peç” denen bir sistemle ısıtılır. Peç sisteminde, ısıyı ileten borular duvarların içinden geçer ve bu sistem etkili bir ısınma sağlar. Kars, planlaması çok özel yapılmış bir şehir, bu yüzden hiçbir çıkmaz sokağı yok. Eski Kars'ın merkezi Kaleiçi Mahallesi. Kaleiçi yokuşundan kızakla kayan çocukların neşesi sizi keyiflendirmeye yeter de artar bile… 
Şehir içi ulaşım
Şehrin sakinlerinin genellikle kullandığı ulaşım türleriminibüs ve belediye otobüsleri… Ama caddelerde ve duraklarda rahatlıkla taksi de bulabilirsiniz. Kars’ta civar bölgelere ulaşım sağlayan minibüslerin olduğu aklınızın bir köşesinde bulunsun. 
 
Temel geçim kaynağı: Hayvancılık ve mandıracılık
Şehrin konumu ve arazisinin büyüklüğünden dolayı Kars, tarım, hayvancılık ve mandıracılık şehri olarak sayılabilir. Kars’ın bir İşsizlik ve yoksulluk sorunu var. Temel geçim kaynağı hayvancılık olarak tanımlanıyor. 
 

KONAKLAMA

Şehirden izler taşıyan ve Kars’ın tüm güzelliğini yansıtan bir yerde konaklamak isterseniz, biraz da nostalji severseniz Kar’s Butik Otel tam size göre! Bu otelin her odası ve bölümü şehrin bir ilçesinin adını taşıyor. Yine bir başka konaklama alternatifiniz de Büyük Kale Oteli. Kars, kış turizmine elverişli kayak pistiyle de yerli ve yabancı turistlerin gözdesi konumunda. Dört yanı çam ağaçlarıylaçevrili Sarıkamış Kayak Merkezi kayakseverleri ağırlıyor. Burada konaklamak için Toprak Otel ya da Çamkar Tesisleri Oteli tercihiniz olmaya aday. Dünyanın en uzun kayak pistlerinden birine sahip olan Sarıkamış, havalimanından 50 kilometre uzaklıkta. Ailecek çamların altında kayak keyfi yapabilir ve teleferikle gezebilirsiniz. 
 

YAPMANIZ GEREKENLER

Kristal Lokantası’nda her damak tadına göre bir lezzet bulabilirsiniz. Ama tavsiyemiz: Kars’ın meşhur lezzeti “Piti Kebabı.” Kemikli et ve nohudun, kuyruk yağıyla küçük çinko fincanda piştiği yemeğe, sıra dışı rengini sarı kök denen bir bitki veriyor. Parçalanmış lavaş parçalarının üzerine dökülüp servis ediliyor. Şehrin bir diğer meşhur lezzeti de Kars Kazı. Azeri ve Kafkas kültürünün Kars mutfağına damga vurduğunu belirtelim. Erişte pilavı, ayran aşı, hangel, haşıl ve helva yöre mutfağının başlıca yemekleri… Erişte pilavı evde kesilen erişte ve yeşil mercimekle hazırlanıyor. Hangel yemeğine, “mantının etsiz olanı olanı” diyebiliriz. İnce ince açılan hamur şerit ya da kare halinde kesilir, haşlanıp süzülür. Sonra sarımsaklı yoğurt ve yağda kavrulmuş soğanlı salça eşliğinde servis edilir. Bu yemeklerin üstüne Kars helvası iyi gider. Afiyetler ola… 
 

KAHVALTI CENNETİ

İlde hayvancılık ve yayla yaşamı hâkim. Yöreye özgü nice peynir türleri arasında en özeli: Kars gravyer peyniridir. Çökelek, çeçil peyniri, lor peyniri, Kars kaşarı ve Kars kurutu, şehrin öne çıkan peynirlerinden sadece birkaçı…Bununla beraber pastırma,sucuk ve kavurma da bu peynirlere eşlik ediyor. Bal-kaymak, dut pestili ve dut pekmezi de kahvaltı masalarının baş tacı… 
 
Kars’ın merkez çarşısında yan yana dizilmiş pek çok kahvaltı salonu mevcut. Kaya Kahvaltı Salonu’nda şehrin en lezzetli peynirlerini tadabilir, su bardağıyla gelen taptaze çayı yudumlayabilirsiniz. Kahvaltı salonlarında çay, bakır semaverde çam odunu közüyle demlenir ve bu çaya sihirli bir lezzet verir, adeta içtikçe içesiniz gelir. 
 

KARS'TAN NE GÖTÜRSEM?

Demirciler Çarşısı’nda yan yana dizilmiş sütçü dükkânlarında, peynire, tereyağına, bala dair her şeyi bulabilir ve sevdiklerinize götürebilirsiniz. Hem doğal, hem leziz, hem de normal fiyatlardan daha ucuzdur… 
 
Karslıların dört gözle beklediği Kafkas Kültürleri Festivali
Kars’ta gece hayatı yok denecek kadar azdır, akşam ezanından sonra dükkânlar kapanır. Ama Kafkas Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler şehre biraz olsun hareket katıyor. Kafkas Kültürleri Festivali kapsamında şehirde sinema, tiyatro gösterileri düzenleniyor, sergiler açılıyor, dans gösterileri yapılıyor. Bu festivallerRusya, Ermenistan ve Gürcistan'danbüyük ilgi görüyor.
 

GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü merkez dışında kalıyor ama sanmayın ki arada çok fazla yol mesafesi var. Donmuş haldeki Çıldır Gölü’nden tutulmuş balıklarla ailecek keyif yapabilir; Kars Kalesi’ne çıkıp şehrin doyumsuz bembeyaz manzarasını seyredebilirsiniz. Şehrin olmazsa olmazlarından biri de bu şehrin sıra dışı tarihi yapılarını görmek… 
Eski adı Havariler Kilisesi olan Kümbet Camiibu tarihi yapıların başında geliyor. 10. Yüzyılda Kars ve civarında hüküm sürmüş Bagratlı Krallığı döneminde bir Ermeni-Gürcü kilisesi olarak inşa edilmiş. Bu yapı bir ibadethane ihtiyacından değil, Hıristiyanlık için büyük bir kutsallığa sahip olan 12Havariler´i anmak için yapılmış.Mimari üslup olarak Gregoryen Kiliselerinin tipik örneğidir. Daha sonra camiye çevrilmiş.
 
Kars il merkezinde bulunan Fethiye Camisi de 19. Yüzyılın başlarında Rusya’nın Kars’ı işgali sırasında kilise olarak inşa edilip; Kars’ın kurtuluşu sonrası camiye dönüştürülmüş.
 
Kültürünüze kültür katmak için Kars Müzesi’ni görmeniz şart! Burası şehrin en büyük müzesidir.Arkeolojik, etnografik ve taş eserlerin sergilendiği müzede, göreceğiniz dinozor kemikleri sizi şaşırtacaktır. 
 
Kars’a gidip de Ani’ye gitmedim demeyin!Ani Harabelerinin tarihi kökleri milattan önce 5 binli yıllara uzanıyor. Ermenistan’la aramızda doğal bir sınır olan Arpaçay’ın yanında kurulmuş dünya güzeli bir harabe kenttir burası. Sekizgen kubbeli Aziz Krikor Şapeli, Büyük Katedral, Selçuklular tarafından yapılmış Aslanlı Kapı; buradaki tarihe direnen eserlerden sadece birkaçı. Bağratlı Krallığı zamanında yapılmış, şu anda yıkıntı olan Arpaçay üzerindeki İpekyolu Köprüsünün bir ayağı Ermenistan’da, bir ayağı Türkiye’de.Anili bir tüccar olan TigranHonents tarafından 1215’te yaptırılan kilisenin de yarısı yıkık… 
 

KARS'IN ÜNLÜLERİ

Yavuz Bingöl, Oktay Ekinci, Nilüfer Göle, Çağla Şikel, Necati Şaşmaz, Kim Kardashian, Hülya Avşar bilinen en ünlü Karslılar… 
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Kars'a, Kars’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş