Kaloşvar Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Kaloşvar

Nüfus: 305.636
Para Birimi: Rumen Leyi
Ortalama Uçuş Süresi:4 Saat
Saat Farkı: GMT +2 Saat
Vize:Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport sahipleri, 90 güne kadar olan seyahatlari için vize almak zorunda değil. Umumi pasaportu olanlarınsa gerekli evrakları tamamladıktan sonra vize için başvurması gerekiyor. Schengen vizesi olanlar ise doğrudan ülkeye giriş yapabiliyor.

Türkiye'den Kaloşvar’a, Kaloşvar’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Ulaşım yönünden problem yaşamayacağınız Kaloşvar, 25 otobüs, 7 troleybüs ve 3 tramvay yoluna sahip. Rotalar ve çizelgeler www.ratuc.ro/ftrasee.php adresinde belirtiliyor. Fakat genel olarak kullanacağınız ulaşım aracını, 15 dakikadan fazla beklemiyorsunuz. İki kullanımlık ücretlendirme 4 RON (İki Türk Lirasından biraz fazlaya denk geliyor). Taksiler diğer Romanya şehirlerine göre pahalı olsa da, Avrupa’nın birçok yerine kıyasla uygun olarak nitelendirilebilir. Kaloşvar’da ulaşım için bisiklet kullanımı da yaygın ve uygun ücret karşılığında bisiklet kiralayıp, gezinizi bisikletle sürdürebilirsiniz.


İklim

Kaloşvar sert olmayan bir karasal iklime sahip. Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları seyahat için en uygun aylar. Kış seyahatini sevenler; Ocak ve Şubatta rahatlıkla Kaloşvarı ziyaret edebilir. Ocak, Şubat ve Mart ayları en az yağış düşen aylardır. En soğuk ay Ocak, en sıcak aysa Temmuz.


Ekonomi

Romanya’nın en önemli ekonomi merkezlerinden olan şehir, birçok ünlü yerel markaya (hatta bazıları uluslararası olan) ev sahipliği yapıyor. Software/IT konusunda da yıldızı parlamakta olan şehir, InformationWeek online dergisine bile konu olmuş. Nokia, MOL, Emerson, Bosch gibi şirketlerin fabrika açmasının ardından, De’Longhi endüstriyel parkına kavuşan şehir, ekonomik yönden de Romanya’nın gözbebeği. Alışveriş merkezleri, turistik bölgeleri, festivalleriyle Kaloşvar; yaşayan bir şehir.


Görülmesi Gereken Yerler

Mehffy House olarak da geçen The Matthias Corvinus House; gotik mimariye sahip, 15. Yüzyıldan kalma bir eser. Transilvanya’nın voyvodalarından John Hunyadi’nin oğlu Matia Corvin burada ikamet etmiş ve kendisi Macaristan’ın en büyük krallarından sayılıyor. Zaman içerisinde çeşitli bakımlardan geçen ev, orijinalliğini başarıyla muhafaza etmiş.

Romanya’nın ilk ve en büyük müzelerinden olan Transilvanya Etnografya Müzesi; iki ayrı bölümden oluşuyor. Bunlardan biri merkezdeki Reduta Sarayı’nda, diğeri Hoia Ormanı’ndaki Romulus Vuia parkında. Açık havada müze gezme keyfini yaşamak için ideal. Romulus Vuia’ya giriş ücreti yetişkinler için sadece 6 RON.

St. Michael Kilisesi Gotik mimaride inşa edilmiş ve 14. Yüzyıldan günümüze kadar ulaşmış. Kilisenin kulesi Transilvanya’nın en yüksek kulesi (Haçla beraber 80 metre) Cluj-Napoca Banffy Palace; 18. Yüzyıldan kalan, barok mimariye sahip bir eser. Mars, Minerva, Apollo, Diana, Hercules, Persues büstleriyle süslenen saray, çok güzel bir kapıyla açılıyor. Yakınlarında Art Museum çok ünlü Romen sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Jozsef Kosta, Karoly Lotz, Bela Nagy Abodi bunlardan bazıları. Uluslararası koleksiyonda da Luca Giordano, Felix Ziem, Franz Defregger gibi isimler var.

Transfiguration Katedrali (Catedrala Schimbarea la Fata) Azınlıkların Kilisesi olarak da biliniyor. 18. Yüzyılda yapımı biten katedral, barok mimariye sahip.

“Bob” Kilisesi, adını Piskopos Ioan Bob’dan alıyor. 19. Yüzyılın başlarında inşa edilen kilise, Kaloşvar’da akla gelen ilk yerlerden biri. Barok stile sahip kilise, birçok ünlü sanatçının nikahına da ev sahipliği yapmış.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

İsmi gibi şehrin merkezinde olan “Central Shopping Center”i bilhassa ailelerin gelmeyi tercih ettiği bir alışveriş merkezi. İçinde kıyafetten ayakkabıya, kozmetikten aksesuara birçok mağazayı bulabileceğiniz merkezde birbirinden ünlü yerel ve uluslararası markalar var.

Iulius Mall Cluj, bir ticaret merkezi olarak tasarlanmış. İçinde süpermarket, sinema, fast-food alanı, mağazalarla her yıl kendine milyonlarca ziyaretçi çekiyor.


Eğlence Merkezleri

The Paintbrush Factory, içinde sahne sanatlarından müziğe birçok dalı sanatseverlerle buluşturuyor. Henri Barbarusse’deki modern sanat alanına, şehrin yerlileri oldukça rağbet gösteriyor. Şehrin kalbindeki Piata Uniiri, mimari harikası bir katedral. Tiyatro ve konserlere açık olan katedralde kışın kayak yapılabilecek bir ring bulunuyor. Seyahatinizden önce araştırma yapıp, güzel bir konsere denk gelirseniz oldukça keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

Ferdinand 5, yemek ve içki servisi olan bir yer. Aynı zamanda düzenli olarak canlı müzik de yapılıyor. Burası da lokallerin sıkça uğradığı, misafirlerini ağırladığı yerlerden.

Samsara çay evi, farklı bir dizayna ve atmosfere sahip. Ayakkabılarınızı çıkararak girilen, yere oturulan mekanda farklı tatları deneyimleyebilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Kaloşvar’ın güneyindeki Botanik Bahçesi 1872 yılında kurulmuş. Botanik Bahçesi yalnızca turistik amaçlı kullanılmıyor, Babeş-Bolyai Üniversitesi’nin de eğitim ve araştırma merkezlerinden biri olarak hizmet veriyor. Japon Bahçesi, Romen Bahçesi, özenle hazırlanmış bitkilerin arasına yerleştirilmiş büstlerle ailenizin çok iyi zaman geçireceği yerlerden biri.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Kaloşvar oldukça hızlı bir gece hayatına sahip. Şehirdeki öğrenci yoğunluğu da bu konuda etkili olmuş. Farklı konseptlere sahip birçok bar ve gece kulübü var. İçlerinden en popüler olanları sıralayacak olursak :

Biblioteca Central Janis : Tavanda asılı olan eşyaları, duvar resimleriyle girer girmez atmosferini hissedeceğiniz BCJ, pizzalarıyla da meşhur. Müzikler güzel, fiyatlar da oldukça uygun.

Beraria Ursus : Dekorasyon konusunda iddialı olan barlardan Beraria Ursus, size güzel yemek ve içkiler vaad ediyor. Gerek aileniz gerek arkadaşlarınızla eğlenceli zaman geçirebileceğiniz Beraria Ursus, samimi çalışanlara sahip.

My Way Club : Parti için ideal yerlerden olan My Way Club, düzenli olarak canlı müzik hizmeti veriyor. Kaloşvar’daki birçok yer gibi uygun fiyatlara sahip. Dans etmeyi sevenlerin bayılacağı bir yer olacaktır.

Casa Jazz : Güzel bir dekorasyonu olan Casa Jazz, isminden belli olduğu gibi caz müzik sevenlerin bayılacağı bir yer. Geniş bir menüsü var ve ününün hakkını verecek hizmet anlayışına sahip.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Ana Caterina Morariu, Bela Karolyi, Florin Piersic, Razvan Cocis, Matthias Corvinus, Agnes Esterhazy, Florina Kendric, Tudor Giurgiu, Diana Cosma, Monica Irimia, Dorel Visan


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Tarnita Gölü’nde tekne kiralayıp, manzaranın tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. Göl, yüzmek için de uygun. Macar Tiyatro ve Opera, şehrin en ünlü yerlerinden. Biletinizi almadan önce ufak bir araştırmayla, seyahatinizi güzel bir operaya denk getirebilirsiniz.

Matei Corvin ve Roata yöresel yemekler servis eden ve oldukça rağbet gören restaurantlar. “Drob” ve tatlı olarak “Papanasi” denemenizi tavsiye ederiz.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Kaloşvar’a, Kaloşvar’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş