İstanbul Uçak Bileti

Book your flight

to

Son yıllarda, tüm seyahat listelerinin başını çeken İstanbul’u ziyaret etmek için çok fazla nedeniniz var. Yüzlerce yıllık bir tarih, dünya başkentleriyle yarışacak bir kültürel takvim, canlı gece hayatı, sınırsız alışveriş imkânları ve lezzetli yemekleriyle İstanbul’da herkes için bir şey var.

Neden İstanbul’u Ziyaret Etmelisiniz?

 • İstanbul’dan başka İki kıtayı birleştiren başka şehir yok.
 • Binlerce yıla uzanan geçmişinde, 3 imparatorluğu başkent oldu. (Roma, Bizans, Osmanlı)
 • Türkiye’nin en hareketli gece hayatı İstanbul’da.
Para Birimi:
TRY
Nüfus
14 160 467
Zaman Dilimi:
GMT +2
Uluslararası Kodu:
00 90 0212 ve ya 00 90 0216
Havaalanları:
Atatürk Uluslararası Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı
Ortalama Uçuş Süresi:
1 saat
Vize:
Gerekmiyor

Nisan-Mayıs ile Eylül-Ekim ayları İstanbul seyahatinizi planlamak için en ideal aylar da olsa, İstanbul her mevsim başka güzeldir.

İstanbul'da hava yazları sıcak ve nemli, kışları yağışlıdır. Nem sebebiyle, hava olduğundan daha sıcak ya da olduğundan daha soğuk hissedilebilir. Kış aylarındaki ortalama sıcaklık 2 °C ile 9 °C civarındadır ve genelde yağmur ve karla karışık yağmur görülür. Yaz aylarındaki ortalama sıcaklık 18 °C ile 28 °C civarındadır.

En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır ve ortalama sıcaklık 23 °C’dir. En soğuk aylar ise, Ocak ve Şubat aylarıdır ve ortalama sıcaklık 5 °C’dir. İstanbul'da yılın ortalama sıcaklığı 13,7 derecedir.

 • İstanbul dünyanın en eski üçüncü metrosuna (Tünel) sahip.
 • İstanbul Avrupa’nın en kalabalık şehri.
 • Agatha Christie’nin ünlü romanı Midnight Express, İstanbul’da yazıldı.
 • İstanbul seyahatinize ilk olarak Tarihi yarımadayı gezerek başlayın; Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Sultanahmet, Ayasofya ve çevresinde ufak turlara katılabilirsiniz. City Sightseeing otobüsleri ile uzun ve kısa tur seçeneklerinden birini seçerek şehri üstü açık otobüslerle gezebilirsiniz.
 • Ünlü şair Pierre Lotti’den ismini alan Pierre Lotti tepesine gidip unutulmaz bir İstanbul manzarası izleyebilirsiniz.
 • 528 yılında Fener Kulesi olarak yaptırılan Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biridir. 1638 yılında Hazerfen Ahmet Çelebi, icat ettiği kanatlar Galata Kulesi’nden Üsküdar’a kadar uçmuştur. Ayrıca Galata Kulesi ziyaretiniz sırasında çevresindeki butik dükkânlara uğrayabilir, el işi hediyeliklerden satın alabilirsiniz.
 • İstiklal caddesi trafiğe kapalı bir alışveriş cennetidir adeta. Kitapçılarda gezinebilir, tarihi pasajlardaki farklı dükkânlarda aradığınız hatta aramadığınız her şeyi bulabilirsiniz. Buradan yürüyerek Çukurcuma’ya geçebilirsiniz. Çukurcuma sokaklarında ikinci el eşya dükkânlarında kendinizi kaybedebilirsiniz, ayrıca ünlü romancı Orhan Pamuk’un “Masumiyet Müzesi” de bu civardadır. Hem farklı alışveriş seçenekleri hem de minik kafeleri ile yorulduğunuzu hissetmeden saatler geçebilir.
 • Karaköy ise İstanbul’un yeni popüler semtidir. Restoran, kafe, galeri ve gece mekânları ile dikkat çeken mahallelerdendir. Sokaklarda kaybolarak karşınıza çıkan küçük, tatlı kafeleri keşfedebilir, kahve keyfi yaparak kitabınızı okuyabilirsiniz.
 • Biraz müze gezelim derseniz; Tophane’de bulunan İstanbul Modern Müzesi ve Emirgan’da bulunan Sabancı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
 • Sokakları arşınladıktan sonra Adalara doğru vapur ile geçebilir; Büyük Ada, Heybeli Ada, Burgaz Ada ve Kınalı Ada’yı günübirlik gezebilirsiniz. Adaların hepsinde bisiklet kiralamak mümkün ki, mutlaka kiralayın. Adaların hepsinde göreceğiniz, orman ve yeşillikler içindeki yollarda bisiklet sürmek bahar aylarındaki enerjinizi daha da yükseltecektir.

İstanbul’da hem geçmişten gelen muhteşem bir yemek geleneği var, hem de Türkiye’nin en kozmopolit şehirlerinden biri olmasının getirdiği çeşitlilik var. Dolayısıyla isterseniz Türk mutfağının en özel lezzetlerini, isterseniz de dünya mutfağına ait farklı yemekleri tadabilirsiniz.

 • Ucuz Bir Restoranda Yemek: 15.00 TL
 • Bira (Yarım Litre): 8.00 TL
 • Cappuccino: 6.55 TL
 • Taxi 1km (Normal Tarife): 2.00 TL

Kaynak: numbeo.com

İstanbul çok büyük bir metropol kent olduğu için ulaşım oldukça fazla ulaşım alternatiflerine sahiptir.

Atatürk Havalimanı’ndan gitmek istediğiniz semte ulaşabileceğiniz oldukça fazla seçenek bulacaksınız. Havaalanına yakın Bakırköy sahilinden deniz otobüsü seçeneği ile karşıya 1-1.30 saatte geçmeniz mümkün.

Bunun yanında metro, Havaş ve taksi alternatifleriniz de mevcut.

İstanbul’da şehir içinde, uzak mesafeli gezilerinizde en rahat ulaşım aracı ise metrobüs. Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na minimum 17 dakikada Boğaziçi Köprüsü’nden geçebilirsiniz. Kısa mesafeler için İstanbul’da taksi fiyatları da oldukça uygundur.

Taksim, Şişli, , Nişantaşı, Levent gezileriniz için metroyu kullanarak trafiğe takılmadan gezebilirsiniz. Avrupa yakasında Şişhane-Hacıosman metro hattı, Anadolu yakasında ise Kadıköy-Kartal metro hattı işlemekte.

Boğazdan geçerken mutlaka vapuru da denemelisiniz. Taksim’de tünele kadar nostaljik tramvaya binebilir; Avrupa yakasında Bebek, Anadolu yakasında Caddebostan sahilindeki belediyenin mavi bisikletlerini kiralayarak sahil şeridini bisiklet ile de gezebilirsiniz.

Ekonomi

İstanbul Türkiye’nin en büyük ekonomisine sahip, Dünya’nın da en büyük 45. Ekonomisidir. Türkiye ekonomisinin kalbi ve beynidir. Başlıca sektörleri finans, sanayi, ticaret, reklam ve ulaşım olarak sayabiliriz.

İstanbul, Türkiye'nin en büyük şehri ve siyasi olarak eski başkentidir. Kara ve deniz ticaret yollarının bir kavşağı olması ve stratejik konumu nedeniyle Türkiye'de ekonomik yaşamın merkezi olmuştur. Şehir aynı zamanda en büyük sanayi merkezidir.

Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

İstanbul çocuklar için bir çok seçenek sunuyor. Turkuazzo Akvaryum, Darıca Hayvanat Bahçesi, Santral İstanbul, Vialand, MiniaTurk, Rahmi Koç Müzesi, İstanbul Modern, İstanbul Oyuncak Müzesi

Gece Kulüpleri Ve Barlar

İstanbul’un gece hayatı Avrupa’da da oldukça konuşulur ve merak edilir.

İstanbul’da happy hour 18:30-20:30 arası başlar ve gün içi yorgunlukları atmak için, hafif atıştırmalıklar ile geceye başlangıç yapılır.

“Hard Rock Cafe “ yeni açılmasına rağmen oldukça rağbet görmektedir. Örneklerinden pek farkı olmasa da uğramadan edilmez.

“360 İstanbul” Beyoğlu Mısır Apartmanının en üst katında boğaz manzarası ve eğlence anlayışı ile mutlaka uğramanız gereken mekanlardan. Canlı müzik ve dj eşliğinde

güzel müzik dinleyebilirsiniz.

“Tektekçi” Bebek ve Beyoğlu alternatifleri ile geceye hazırlanmak için iyi bir alternatif.

“ Leb-i Derya” manzarası ile arkadaşlarınız ile sohbet edebileceğiniz, güzel ve keyifli müzik dinleyebileceğiniz düzgün mekanlardan.

Reina, Bej, Nublu, Hayal Kahvesi, Nardis, Nu Teras, Kiki, Angelique, Babylon, Salon ise daha alternatif müzik zevkleriniz için uğramanız gereken popüler mekanlardan.


Paylaş