Isparta Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Isparta

Nüfus: 417.774


İklim

Akdeniz İklimi ile Karasal İklim arasında, geçiş iklimine sahip olan Isparta’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise yağışlı ve serindir. Kış ve İlkbahar aylarında yağışlar maksimum seviyeye ulaşmakta. Yaz mevsiminde ise günde 10 saati geçen güneşlenme süresi vardır.


Ekonomi

Geniş ölçüde tarım yapılan ilde, gül yağı üretimi de vardır. Hayvancılık da ekonomide önemli yere sahiptir. Kıl ve tiftik keçisi, koyun, sığır en önemli hayvansal geçim kaynaklarıdır. Aynı zamanda Isparta göllerinde bol miktarda balık bulunmaktadır. Sedir, kızılçam ve karaçam başta olmak üzere, ilin %40s yakını ormanlık ve fundalıktır. Türkiye kükürt rezervinin %80i bulunan ilde, kükürt dışında hiçbiri işletilmemekle beraber madencilik de yapılmaktadır. Sanayi sektörü ise tarıma dayalı olmakla beraber, dericilik oldukça gelişmiştir. Halıcılık ise geleneksel olmakla beraber hala yaygın olan bir geçim kaynağıdır. İlde işsizlik düşük orandadır.


Görülmesi Gereken Yerler

Isparta Müzesi, 2008 sene sonu itibariyle 2953 adet arkeolojik, 2352 adet etnografik esere sahip. Müzede aynı zamanda binlerce sikke de bulunuyor. Arkeoloji, Hazine, Etnografya ve Halı olarak dört ana bölüme ayrılmış sergi salonlarında geleneksel bir Isparta Evi düzenlemesi bulunuyor. Hellenistik ve Roma dönemi eserlerinden, Selçuklu sikkelerine, Osmanlı dönemi gümüş aynalarından, gül yağı damıtma imbiğine birçok tarihi eser görebilirsiniz. Vaktiniz olursa Uluborlu ve Yalvaç müzelerine de uğramanızı öneririz. Antiocheia ve Adada antik kentleri, Helenistik dönemden kalma. Önemli arkeolojik bulguların sergilendiği bu iki antik kent görülmeli. Antiocheia, Yalvaç ilçesinin kuzeyinde, Sultan dağlarının yamaçlarında, 1 kilometrelik bir alanı kapsıyor. Tamamı 3000 metreyi bulabilen surlarla çevrilmiş. Adada Antik Kenti, Sütçüler ilçesine bağlı Sağrak köyü yakınlarda. Çam ve ardıç ağaçlarıyla kaplı tepelerin arasındaki kent, sadece bölgenin değil, Anadolu’nun da en sağlam kalmış antik kentlerinden.

Men Tapınağı, Yalvaç ilçesine 5 km uzaklıktaki Gemen korusunda. Milattan Önce 4. Yüzyıldan kalma tapınak, Ay Tanrısı Men adına yapılmış. İçinde Tanrı Men’e sunulmuş birçok eser bulunuyor. Alışılageldik tapınakların dışında bir biçimi var. Güneybatı ve kuzeybatı yönlerinde onar basamak, güneydoğu ve kuzeydoğu yönlerinde altışar basamak üzerine yükseliyor. Etrafında küçük bir tapınak daha bulunuyor. Ek olarak tören salonu ve kült yemeklerin yendiği andron ve daha sonraki dönemlerde inşa edilmiş kilise kalıntıları var.

Hoyran Gölü’nün içindeki Hoyran Adası’nda tanrıça Artemis adına inşa edilmiş bir tapınak bulunuyor. Kayaların içine oyulmuş tarihi mezarlar var ve bu mezarlar Hoyran Gölü’ne bakıyor. Ada, Yalvaç ilçesine 24 km uzaklıkta bulunuyor. Eğirdir ilçesinin Yeşilada mahallesindeki Ayestefanos Kilisesi, 19. Yüzyılda yapılmış bir ibadethane. Çatı ve iç mekan sütunları ahşaptan yapılmış.

Kubad-Abad Saray Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Selçuklu saray yapısı olarak oldukça büyük öneme sahip. 1. Aleaddin Keykubad’In emriyle yapılmış. Yapılan kazı çalışmalarıyla, saray etrafında çini, seramik, sikke gibi çok sayıda Selçuklu eseri bulunmuş. Küçük sarayın çevresinde ise Eski Çağa ait kalıntı ve buluntular tespit edilmiş. Abdi Paşa Camii, 18. Yüzyıldan kalmış bir eser. Kare planlı ve ahşap tavanlı cami birçok kez onarım görmüş. Çinili Camii olarak da biliniyor. Kutlubey Ulu Camii ise bilhassa iç cephedeki süslemeleriyle dikkat çekiyor. Isparta’daki diğer tarihi yapılar; Eğirdir Kalesi, Sığırlık Kalesi, Uluborlu Kalesi, Atabey Ertokuş Kervansarayı, Atabey Ertokuş Medresesi, Firdevs Bey Bedesteni, Aya Payana Kilisesi.

Isparta, yaklaşık 450 kilometrelik St. Paul Yürüyüş Yolu’nın 300 kilometrelik bölümünü sınırlarında bulunduruyor. Sütçüler Çandır, Yazılı Kanyon, Adada Antik Kenti, Eğirdir’den devam eden yürüyüş Antiocheia Antik Kenti’nde son buluyor. Türkiye’nin en uzun ikinci yürüyüş yolu olan St. Paul, günümüzün önemli turizm aktivitelerinden. Isparta’nın doğal güzellikleri de kayda değer. Kızıldağ Milli Parkı, Tota Yaylaları ve İçmeleri, Eğirdir ve Kovada Gölleri, Milas Mesire Yeri, Gölcük Krater Gölü ve Milli Parkı, Lavanta Vadisi sizi stresten sıkıntıdan uzaklaştıracak. Doğal güzellerinin ortasında, seyahat keyfinizin tadını çıkarıp, ailenizle huzurlu zamanlar geçirebilirsiniz. Gerek yürüyüş gerek piknik birçok aktivite için uygun yerler. Farklı bir gezinti yapmak istiyorsanız, İnönü Mağarası, Kuz Mağarası, Zindan Mağarası ve Pınargözü Mağarası’nı tavsiye edebiliriz. Kış ayları içinse en ideali Davraz Kayak Merkezi. Kış sporlarına ilgisi olanların hoşça zaman geçireceği bir alan olacaktır.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Mimar Sinan Caddesi’nde imalatçı firmaların mağazalarından gül ve gül ürünleri alabilirsiniz. Yine aynı caddede ünlü Isparta el halıları da bulunuyor. Halı taşınır mı diye düşünmeyin, bu halıların minyatür boy olanları da yapılmış. Böylelikle güzel bir seyahat hatırası edinebilirsiniz.

Firdevs Bey Bedesteni, hem tarihi hem de alışveriş yapabileceğiniz bir yer. Yalvaç’taki Rampalı Çarşı’da da geleneksel el sanatları satışa sunuluyor.

Alışveriş Merkezi tutkunları Iyaş Park AVM’ye uğrayabilir. İçinde birçok giyim ve teknoloji mağazası, fast-food, sinema bulunuyor.


Eğlence Merkezleri

Stil Bowling Salonu’nda eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Sevgili ailenizle mini bir bowling turnuvası? Neden olmasın! Deja Vu Cafe & Bistro’da kareoke yapabilirsiniz. Mekanın hizmet kalitesi de Ispartalıların beğenisini kazanmış.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Gizlibahçe’de rahatlıkla oturup bir mola verebilirsiniz. Çocuklarınız keyifle mekanın bahçesinde oynarken, keyifli bir sohbet sizi bekliyor. Üstelik mekanın güzel ve sakin müziği eşliğinde. Yemek ve içecekler de çok beğeniliyor.

Güzel kumları ve suyuyla Eğirdir, ailece güzel zaman geçirmek için ideal. Doğayla buluşup, şehir stresinden uzaklaşacağınız Eğirdir’de geçireceğiniz anları keyifle hatırlayacaksınız.

Eski Isparta Evleri’nin kapıları ziyaretçilere açık. Ailenizle keyif içinde gezip, tarihi dokunun kokusunu içine çekebilirsiniz.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Benzin Company, konsepti ve hizmetiyle beğeninizi kazanacaktır. İçecekleri kadar yemekleri de başarılı. Barcelona Pub kalabalığı sevenler için ideal. Kokteylleri dikkate değer. Huni Cafe & Bar, oldukça beğeni toplayan yerlerden.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Cahit Berkay, Emre Aydın, Zeki Demirkubuz


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Isparta Fırın Kebabı denemiz gerek yemekler arasında. Kebapçı Kadir, Ferah Kebap ve Hacıbenli Kebap bu konuda meşhur. Eğirdir Gölü manzarasında, levrek, sazan veya alabalık da tercihiniz olabilir. Aileler ve dört kişiden fazla gruplar için, Sazan Dolması tavsiye edilecek yemeklerden. Yemek olur da tatlı olmaz mı? Bu güzel yemeklerin üstüne, Yalvaç güllacını önerebiliriz. Isparta Kabak Tatlısı ve İlimiz Helvası da Isparta’lıların övünç kaynağı.

Güller Diyarı’na gelip de gül ürünleri almamak olmaz. Gül yağından gül lokumuna, gerek kendiniz gerekse sevdikleriniz için birçok hediyelik eşya alabilirsiniz.


Paylaş