İslamabad Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin İslamabad

Nüfus:689.249
Para Birimi:Pakistan rupisi
Ortalama Uçuş Süresi:8 saat
Saat Farkı:GMT+3
Vize:Pakistan vizesi gerekli

Türkiye'den İslamabad’a, İslamabad’tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

İslamabad, Pakistan’ın en modern ve düzenli şehridir. Bu düzeni ve modernizasyonu İslamabad şehir içi ulaşımında da görebilirsiniz. Şehrin bir ucundan bir ucuna kurulmuş olan otobüs hatlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunların dışında minibüsler de var. Taksiler de bir başka ulaşım alternatifidir.


İklim

İslamabad’da bir yıl içinde üç mevsim yaşanıyor. Havalar ekim ve şubat aylarında soğuk, mart ve haziran ayları arasında sıcak, temmuz ve eylül ayları arasında ılıman bir hava hüküm sürer.


Ekonomi

İslamabad, Karaçi’nin yerine başkent olsun diye kurulmuş. Şehir, farklı bölgelere ayrılmış, çok düzenli bir ekonomik sistem kurulmuş. İslamabad'daki bu bölgelere örnek vermek gerekirse; diplomasi bölgesi, ticaret bölgesi, eğitim bölgesi, endüstri bölgesi şeklinde sıralanabilir. Ve bu her bölgenin kendine ait alışveriş dükkânları ve parkları bulunur. İndus nehrinin etrafında bulunan verimli ovalar, tarımın gelişmesini sağlamış. Şehrin temel ihraç ürünleri, pamuk, deri, pirinç ve tekstil malzemeleridir.


Görülmesi Gereken Yerler

İslamabad’ı gezmeye, şehrin simgesi haline gelmiş olan Kral Faysal Camii’nden başlayabilirsiniz. Burası İslam Dünyasının en modern camilerinden biri olarak biliniyor. 1988’de yapımı tamamlanan bu camiinin ortaya çıkış sebebi Pakistan’ı ziyaret eden Suudi Kralı Faysal’ın şehre modern bir camii hediye etmek istemesidir. Bu yapının özelliği de mimarın yarışma ile seçilmesi ve kazanan yarışmacı mimarın Türk olması… Türkiye ile müthiş kardeşlik ilişkileri kurmuş olan Pakistan’da Ankara’daki Atatürk Caddesi’yle eş zamanlı olarak isimlendirilmiş olan Cinnah Caddesi’de İslamabad’ın bir parçası. Bu sıralamayı Pakistan Monument, Nurpur, Taxila Excavations, Truck Workshop, Ayub Nationals olarak izleyebilirsiniz. Bir de Rawal Gölü’nde balık tutmak müthiş bir keyif olacak. Margalla Hills tepesinden paraşütle atlamak çılgınlığını yaşamalısınız. Shahan Village, çekebileceğiniz en güzel fotoğrafların menşei olabilir. Çünkü Pakistan yerel kültürünü müthiş yansıtabilen bir bölgedir burası.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

İslamabad’ın bölgelere ayrıldığını söylemiştik. Şehirde her şeyin bir bölgesi olduğu gibi, alışveriş için de bir bölge mevcut. Cinnah Supermarket, Melody Park, Ayub market şehrin başlıca alışveriş merkezleridir. Bu alışveriş merkezleri aynı zamanda birer “yaşam merkezi” niteliği taşır. Ama İslamabad’da alışverişin en güzeli, en renklisi yerel pazarlarda yapılır. Pakistan’a özgü halı ve kilimlerden, bambudan yapılma el işlerinden sevdikleriniz ve kendiniz için alabilirsiniz. Pakistan’dan alınabilecek en güzel şeylerden biri de örtü, şal ve etnik aksesuarlar…


Eğlence Merkezleri

İslamabad’da eğlence merkezi anlayışı genelde cıvıl cıvıl parklardan ve bol çiçekli bahçelerden oluşuyor. Eğer parklar ve bahçeler sizi sarmıyorsa Rawal Gölü’nde balık tutabilir, Margalla Hills tepesinden paraşütle atlayabilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

İslamabad’ı çocuklarınızla gezmek için elbette tarihi yapılardan ve müzelerden başlamak gerek. Lok Virsa müzesi ve Şah Faysal Camii çocuklarınızla gezmek için biçilmiş kaftan. Hele ki Türkiye sevgisini iliklerinize kadar hissetmek isterseniz Türkiye-Pakistan kardeşlik ilişkilerinin bir nişanesi olan Cinnah caddesine uğramalı ve Türkiye-Pakistan Dostluk Anıtı’nı mutlaka görmelisiniz. 17 bin hektar büyüklüğündeki devasa Margala Hills Ulusal Parkı’nda ailecek keyifli turlar atabilirsiniz. Yemyeşil parkta, göçmen kuşları izlemek de ayrı bir keyif doğrusu…


Gece Kulüpleri ve Barlar

Ne yazık ki İslamabad’da bir gece hayatının varlığından söz edemiyoruz. İslamabad, adından da anlaşıldığı gibi İslam’la iç içe bir şehir. Bu sebeple çok Avrupai bir gece hayatı yaşanmıyor. Gece kulübü, bar ve pub yok diyebiliriz.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Pakistan kültürü pek çok fotoğraf sanatçısını kendisine çekmiş. Magnum Photos’tan Alex Majoli, Peter Marlow ve Chris Steele-Perkins. Ayrıca politikacı ve yazar Tridev Roy, aktör Ali Saleem, müzisyen ve söz yazarı Rumer, İslamabadlı ünlülerdendir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Kara kara “burada ne yenir” diye düşünmeyin. İslamabad’ın bol baharatlı yöresel yemekleri lezizdir. Bizdeki Kastamonu yöresinde de bulunabilen biryani adı verilen koyun veya tavuk eti ve yoğurtla yapılan pirinç yemeği damak çatlatacak lezzettedir. Ispanakla ve koyun etiyle yapılan Sag Ghosht’tu da gözünüz kapalı deneyebilirsiniz. İsmini çok duyacağınız bir başka yöresel yemek de Haleem. Kırmızı et ya da tavuğun mercimek gibi kuru baklagillerle pişmesiyle elde ediliyor. Bunların dışında Seekh Kebap, Shami Kebap, Chapli Kebap size parmaklarınızı yedirtecek olan yemeklerdir. Tabii ki çeşitli dünya mutfaklarının konseptine göre hazırlanmış restoranlar da bulabilirsiniz. Ama yöresel yemekler güzel kokuları ve sunumlarıyla çok daha cazip.

İslamabad’a gitmişken şehirden bol miktarda şal, yerel aksesuarlar, esanslı kokular, rengarenk biblolar alabilirsiniz. Hatıra niyetine çeşitli baharat ve kokularla harmanlanmış doğal tespihler de şehirden alınacak özel şeyler arasında. Bu güzel ve özel hediyelikleri sevdikleriniz için cicili bicili paketlere sardırmayı da unutmayın.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den İslamabad’a, İslamabad’tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş