Houston Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Houston

Nüfus:2.160.821
Para Birimi:Dolar
Ortalama Uçuş Süresi:14 saat
Saat Farkı:GMT-6
Vize:Amerika Vizesi

Türkiye'den Houston’a, Houston’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Demiryolu endüstrisi konusunda isim sahibi olan şehirde son derece gelişmiş bir raylı sistem ulaşımı mevcut. Ayrıca otobüsler ve taksiler de şehir içi ulaşımda önemli bir alternatif.


İklim

Şehirde nemli subtropikal iklim hüküm sürer. Şehir Amerika’nın pek çok bölgesinde olduğu için büyük fırtınalar hatta kasırgalara gebedir. Güneydeki Meksika Körfezi’nden nemli rüzgarlar eser. Yazları da sık sık yağış alır. Houston için “doğal klimalı bir şehir” deniyor.


Ekonomi

1901 yılında gerçekleşen petrolün keşfi, buna bağlı olarak gerçekleşen liman ve demiryolu sektörü kentin nüfusunda ve ekonomisinde dalgalanmalar yaşatmış. Yirminci yüzyılın ortasında da dünyanın en büyük sağlık ve araştırma kurumu olan Teksas Tıp Merkezi ve NASA’nın Jonshon Uzay Merkezi gibi kuruluşların olması kentin hem kültürel hem de ekonomik önemini artırıyor. Houston küresel bir şehirdir. Ekonomisi de büyük ölçüde endüstriye dayanıyor. Houston, sağlık sektöründe dünyada parmakla gösterilir. Petrol endüstrisi de çok gelişmiş. Houston Limanı dünyanın su bazlı kargo taşımacılığında büyük öneme sahip.


Görülmesi Gereken Yerler

Houston’u gezmeye Müzeler Bölgesi’nden başlamak akıllıca olur. Bu bölgede oldukça çeşitli sergiler ve koleksiyonlar ziyaretçilerini bekler.

Raindrop Turkish House şehrin en büyük kültür merkezi. Üstelik Türkler tarafından değil, şehirdeki özel girişimciler tarafından kurulmuş. İstanbul’la kardeş şehir olan tek Amerikan şehri olması da anlamlı...

Siyah kuleleri ve üçgen çatısıyla çok dikkat çeken Pennzoil Plaza, şehrin ödüllü gökdelenidir. Bronz cam ve alüminyum malzemeyle kaplı olan plaza, bir ayna misali parlar. Şehrin bir başka gözde plazası da Heritage Plaza’dır. 56 katlı ve 232 metre yükseklikte bir gökdelen burası.

Rice Üniversitesi’ nin hemen yakınındaki Rice Village’yi mutlaka görmelisiniz. Bu küçücük semtte sokaklar boyunca yürüyebilir; butik dükkanlar, mis gibi yemek kokularının sokağa taştığı lokantalar, cafeler görebilirsiniz. Buraya gelmişken Türk yemeğini Houston’da yemek isterseniz İstanbul Cafe ve Pasha’da soluklanabilirsiniz.

Sadece şapel olarak değil, aynı zamanda bir modern sanat atölyesi olarak da hizmet veren Rothko Şapeli de mutlaka görülmesi gereken bir yer.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Mall’lar şehrin hem etkinlik alanları hem de alışveriş merkezleridir. Şehrin en popüler alışveriş merkezi Galleria… Lüks ve popüler olduğu için fiyatlar diğerlerine oranla biraz daha yüksektir. Ama orta sınıf bir mağaza arayışındaysanız Macy alışveriş merkezi zinciri tam size göredir. Amerika’da 900 civarında şubesi olan Macy, şehrin Downtown bölgesinde. Bu bölgede Houston Merkezi isimli bir alışveriş merkezi daha var. Gönlünüz küçük ve butik bir mağazadan yanaysa Abejas’ın giyişi ve çanta cenneti olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Houston Downton Tüneli göreceğiniz en ilginç yerlerden biri. Çünkü bir tünel boyunca hediyelik eşya dükkanları, gazete bayileri, bankalar, çiçekçi mağazaları, gıda maddelerinin satıldığı alışveriş merkezlerini bulabilirsiniz. Girince saatlerce çıkmak istemeyeceksiniz.


Eğlence Merkezleri

Houston’un kültür ve sanata ne kadar önem verdiğini görmek için yolunuzu Tiyatrolar Bölgesi’ne düşürmelisiniz. Westheimer Ave ve Montrose bölgesi, şehirdeki hippilerin yaşam alanıdır. Haliyle, eğlence bu bölgeden sorulur. Dunlavy, Empire, Brasil, Agora Cafe’ye uğramazsanız büyük bir eğlenceden mahrum kalırsınız. Astrodome şehrin çok amaçlı stradyumudur. Burada konserler verilir, rodeo gösterileri yapılır ve basebol oynanır. Şehirde biraz eğlenmek için stadyum etkinliklerini yakından takip etmek gerekir.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Şüphesiz ki şehirde çocuklarla ailecek gidilebilecek en özel mekan Houston Çocuk Müzesi’dir. Çocuklu aileler için çok iyi düşünülmüş bir yer burası. Ailecek gezilecek yerler sıralamasında ikincisi Doğal Bilimler Müzesi olmalı. Burada, siyah altın olarak nitelendirilen petrolün, yeraltından nasıl çıkarıldığını çocuklarınızla izleyebilirsiniz. Downtown Akvaryumu’nda da sualtı dünyasının tüm güzelliklerini izlemeniz mümkün. Burayı etrafı denizle kaplı bir tünel gibi düşünün. Yanınızdan envaı çeşit deniz canlısının geçmesi heyecan verici. Güzel Sanatlar Müzesi sanatsever aileler için biçilmiş kaftan. Müzede, taş devrinden günümüze kadar 63 bin sanat eseri bulunuyor. Kovboy filmlerine bayılan çocuklar için ilginç bir müze daha var Houston’da: Amerikan Kovboy Müzesi. Burada da Kızılderili ve Kolombiya öncesi çok çeşitli sanat koleksiyonları görülebilir. Bunların dışında Menil Collection da ailecek görülmesi gereken yerlerden biri. Burası da Houston’da buram buram sanat kokan yerlerden sadece biri… Houston parklarından biri olan Discovery Green, çocuklarınızla eğlenceli aktiviteler yapmak için ideal bir yer.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Teksas’ın genelinde olduğu gibi Houston’un da capcanlı bir gece hayatı var. Houston çokkültürlü bir kozmopolit olduğundan şehrin gece hayatında da her zevke ve kültüre göre seçenek mevcut. Houston’da klasik gece kulüpleri ve barların dışına çıkmak için harika bir alternatif var. Bu alternatif de şarapevleridir. French Country Wines, Vine Wine Room, Vintners Own Winery enfes şarapları yudumlarken keyifle sohbet edebileceğiniz yerlerden bazıları…


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Film yönetmeni Wes Anderson, aktristler Renee O'Connor, Hilary Duff, ünlü şarkıcı Beyonce Houstonludur.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Teksas’ın genelinde olduğu gibi Houston’da da Kızılderili ve kovboy metaları bir kültür turizmi haline gelmiş. Kızılderili maskesi, mahmuzlu kovboy ayakkabıları, şerif kemerleri, kovboy şapkası ve kemerleri mutlaka almanız gereken şeyler listesinde. Bir kovboy barına gidip iki kupa bira içmelisiniz. Houston, coğrafi konumu gereği Meksika’ya çok yakın olduğundan şehir mutfağı da etkilenmiş. Acılı Meksika fasulyesi, çeşit çeşit malzemelerle yapılmış hamburger, etli ve acılı tako; şehirde yiyebileceğiniz lezzetli seçenekler arasında. Ama bu çokkültürlü ve kozmopolit şehirde her damak tadına uygun bir lezzet bulabilirsiniz.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Houston, Houston’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş