Heraklion Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Heraklion

Nüfus: 173.993
Para Birimi:Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 4 saat 30 dakika
Saat Farkı: GMT + 2
Vize:Schengen

Türkiye' den Heraklion’ a, Heraklion’ dan Türkiye' ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Görkemli tarihi ve muhteşem doğası ile yumuşak Akdeniz iklimine sahip olan Yunanistan’ ın en büyük, Akdeniz’ in beşinci büyük adası olan Girit’ te yer alan Heraklion’ da ulaşım otobüs ve taksiler ile yapılıyor. Uzun otobüs yolculukları için iki otobüs durağı mevcut. Burası merkez olarak belirlenmiş. Taksiye binmeden önce tarifeyi sormakta fayda var. Zira bizdeki gibi fiyatlar uçuk verilebiliyor. Kent içerisinde motor ya da araç kiralayarak rahatça gezinti yapmayı düşünebilirsiniz.


İklim

Bir diğer adı Kandiye olan Heraklion, sıcak Akdeniz iklimine sahiptir. Yaz ayları alçak rakımlarda sıcak ve kuru geçer. Dağlık bölgeler de ise yaz ayları serindir. Kışları ise ılıman bir hava hakim. .


Ekonomi

Zeytin diyarı olan Girit’in en önemli sanayi ve tarım ürünleri ticareti merkezi olan Heraklion, besin sanayi ve sabun fabrikaları ile dikkat çekiyor. Başlıca ihraç ürünleri arasında üzüm, zeytin, zeytinyağı, şarap, keçiboynuzu, turunçgiller, badem, sabun, sebze ve deri yer alır.


Görülmesi Gereken Yerler

Herkül’ün şehri olarak bilinen kentteki Heraklion Arkeoloji Müzesi, Yunanistan’daki Minos sanatı koleksiyonlarının en güzellerinden birine sahip. Cretaquarium, Girit Tarih Müzesi, Doğa Tarih Müzesi ve Nikos Kazancakis Müzesi şehirdeki diğer önemli müzelerdir. Arhanes Köyü yakınlarında bulunan Knossos Sarayı, her turist tarafından görülmesi gereken yapılar arasında yerini alıyor. M.Ö 2000 – 1700 yılları aradında kurulmuş. Rivayete göre Tanrı Zeus bir gün rüyasında bir prenses görür. Bu prenses Avrupa’dır. Zeus, Avrupa ile evlenir ve 3 çocukları olur. Knossos bu çocuklardan biridir ve Minos uygarlığını kurmuştur. 25 Agusto olarak ta bilinen Aslanlı Meydan, kentin merkezi ve özellikle gençlerin buluşma noktası olmuş. Burada yer alan Morosini Çeşmesi, Heraklion’un en popüler bölgesi. Aslanlı Meydan, adını bu çeşmenin etrafındaki 4 aslan heykelinden alır. Morosini Çeşmesi’nden denize doğru inildiğinde San Marco Bazilikası, Venedik Lopgiası, Agios Titos Kilisesi ve San Pedro Kilisesi sırasıyla görülecek diğer yerler arasındadır.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Heraklion’da en önemli pazar, cumartesileri yapılır. Yerli esnaf, ahşap tezgahlarını cadde boyunca sıralar. Sokakta kurulan tezgahlar turistler tarafından oldukça ilgi çekiyor. Taze meyveler, balık, peynir, yumurta, salyangozlar en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Sokak pazarı, ucuz fakat kaliteli bir alışveriş imkanı sağlıyor. Heraklion Çarşısı bizdeki Kapalıçarşı ile benzerlik gösterir. Buradan Minos uygarlığına ait çanak çömlekler ve zeytinyağı sabunları alınabilinir. En iyi tasarımcılar Daedalou Sokağı’ndadır. Heraklion Alışveriş Merkezi ise başka bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.


Eğlence Merkezleri

Heraklion, çok sayıda arkeolojik anıtların olduğu, geçmiş çağların, ekonomik, manevi ve kültürel gelişimine tanıklık etmiş, tarihinin modern ve hareketli bir şehiridir. Heraklion, duvar olmadan yayılan Venedik surları ile bambaşka bir havaya bürünmüş. Bir balıkçı teknesi ile ya da yat ile bu muazzam manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Arkeoloji müzesi, Eleftheria meydanında (Özgürlük Meydanı) yer alır. Minos’un yaşlı evleri ise her geçen gün tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmeye devam ediyor. Tarihi müzesi, tarih bağımlıları, konut hazineleri ve Hristiyan büyük ressam Romana Theotokopoulos (El Greko)’un eserleri de dahil olmak üzere Heraklion, Bizans, Ortaçağ ve çağdaş yaşından kaynaklanan eserler için başka bir mekandır. Knossos, Minos sarayları, Yunanistan'da en önemli yerlerden biridir. Heraklion plajları eğlenceli ve heyecan verici bir kaçamak isteyen tatilciler ve gezginler için birçok fırsat sunuyor. Sevdiklerinizle birlikte bu muhteşem bölgenin muazzam plajlarında keyifli dakikalar yaşayacaksınız. Matala, Agia Pelagia, Kalamaki, Amaudora, Amnissos, Tymbaki, Stalida, Komos, Palaiokastro, Analipsi, Gouves başlıca plajlardır. Bunların yanı sıra arkadaşlarınızla Bowling Merkezi’nde bowling oynayabilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Eski bir yerleşim yeri olması itibari ile ailenizce gezip görebileceğiniz bir çok yer mevcut. Okaliptüs ağaçlarının kapladığı Özgürlük Meydanı’nda yürüyüş yapabilirsiniz. Cretaquarium, Girit Tarih Müzesi, Doğa Tarih Müzesi ve Nikos Kazancakis Müzesi’ni çocuklarınızla birlikte ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Cretaquarium çocuklarınızın mutlak ilgi ve dikkatini çekecek.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Her turistik yer gibi, Heraklion’da da gece hayatı bir hayli hareketli geçer. İsterseniz arkadaşlarınız ile birlikte bir kafeye oturup biranızı yudumlayabilir, isterseniz aileniz ve arkadaşlarınız ile birlikte bir meyhaneye gidip Girit müziği eşliğinde yemek yiyip yerel şaraplarını deneyebilirsiniz. Ya da o güzel sahillerindeki barlara giderek Rock ve Pop müziği eşliğinde çılgınca dans edebilirsiniz. Gün boyu ziyaret edebileceğiniz barların başında şehir merkezinde olan İttar Bar gelir. Çok sık ve samimi ortamı olan bu bar, ziyaretçilerine farklı seçenekler sunabilir


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Ünlü yazar Minas Dimakis, yazar ve filozof Nikos Kazantzakis, müzisyen Soren Lyng Hansen burada doğmuş ve yaşamış ünlülerden.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Heraklion’dan ailenize ve arkadaşlarınıza çok güzel hediyeler alabilirsiniz. Özellikle yerel pazarlarından eski Yunanlılardan kalma çanak çömlekler alın. Ayrıca şile bezinden dikilen hazır kıyafetler ya da kumaşlar alarak farklı elbiseler diktirebilirsiniz. Ayrıca yerel halkın yaptığı reçelleri mutlaka denemelisiniz. Neredeyse her çeşit meyve ve sebzeden yapılan reçelleri gördüğünüzde hepsini almamak için kendinizi zor tutacaksınız. Katkı maddesi olmayan zeytinyağı alabilir ya da zeytinyağından yapılan sabunları sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Heraklion’a gidip te bir taverna yapmamak olmaz. Meşhur Yunan müziği ile dans ederken gece bitmesin isteyeceksiniz. Deniz ürünleri her zaman tazedir. Bu yüzden taptaze deniz ürünleri salatası yemeden Türkiye’ye dönmeyin.


Paylaş