Helsinki Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 550 bin civarında 
Yüz Ölçümü: 187,1 kilometrekare
Para Birimi: Euro
Uçuş Süresi: Ortalama 3 saat 30 dakika
Saat Farkı: Yok
Şehir içi Ulaşım: Metro, Hafif raylı sistem, Tramvay, Otobüs, Feribot, Taksi 
 

Helsinki Şehri Yakınındaki Havaalanları

Tallinn havaalanı (101km), Tampere havaalanı (143km), Turku havaalanı (149km), Lappeenranta havaalanı (191km), Pori havaalanı (213km)
 

İklim

Karasal iklimin ılıman bir şekilde yaşandığı şehirde kışlarda beklenenden daha sıcak geçmektedir. Bu duruma sebebiyet veren Gulf Stream akıntısıdır. Yaz aylarında ise sıcaklıklar 18 ile 20 derece arasında seyreder.
 

Ekonomi

Helsinki şehri Finlandiya’ nın geçiş şehri konumundadır. Şehir modadan işletmeye, finanstan eğlenceye, kültürden tıpa, medyaya gibi birçok alanda ülkenin kalbi niteliğindedir. Şehir ekonomisinde ithalat geniş yer kaplamaktadır. Bu alanda yer alan ürünler akaryakıt, kömür iken ihraç edilen ürünler arasında ise ağır sanayi ürünleri, makine, gemi gibi ürünler yer alır.

Helsinki'de Gezilecek Görülecek Yerler

Gezilecek Yerler: Helsinki’ de muhakkak görmeniz gereken yerlerden bazıları şunlardır; Temppeliaukio kirkko (kaya kilisesi), Suomenlinna Kalesi, Sibelius Parkı ve Anıtı, Uspenski Katedrali, Stockmann's alışveriş merkezi, Kauppatori (bit pazarı), Cafe Tin Tin Tango, Hakaniemi (pazar), Kotiharjun (Fin Hamamı), Finlandiatalo (belediye binası), Senato Meydanı, Vanha Kauppahalli (eski sokak pazarı), Esplanade, Suomen Kansallisooppera (Fin Operası), Linnanmäki eğlence parkı, Atheneum Sanat Müzesi, Espoo Museum of Modern Art, Linnanmaki Amusement Parkı, Ulusal Tiyatro, Ulusal Müze, Senate Meydanı, Seurasaari Open Hava Müzesi, Uspenski Katedrali, Suomen Kansallisoopera , Kisma Çağdaş Sanatlar Müzesi, Esplanadi alışveriş bölgesi ve parkı, Fin Mimarisi, Kotiharjun Hamamı, Finlandiya Spor müzesi, Yrjonkadun Swimming Hall, Hvittrask, Kamppi Chapel of Silence, Helsinki Zoo (Korkeasaari Elaintarha), Railway Station, Ulusal Tarih Müzesi, Design District, Tavastia Klubi, Ursa Observatory (Ursan Tahtitorni), Ullanlinna, Observatory Hill (Tahtitorninmaki), Submarine Vesikko (Sukellusvene Vesikko)
 
Alışveriş Merkezleri: Güzel bir yapıda kurulmuş bir alışveriş merkezi olan ve kitap alışverişi yapılabilcek Academic Bookstore (Akateeminen Kirjakauppa), şehrin kapalı çarşısı olan Old Market Hall (Vanha Kauppahalli), sevimli bir alışveriş merkezi olan Marimekko, Arabia Factory Shop, farklı seçenekleri bir arada bulabilmek için Stockmann's Department Store, müzik alışverişi yapmak için Digelius Music, bir pazar atmosferinde alışveriş yapmak için Valtterin Flea Market,  ferah atmosferi ve şık tasarımıyla Artek alışverişiniz için tercih edebilceğiniz yerlerin başında gelmektedir.
 
Yeme içme: Özgün tatlar için size Chef & Sommelier’ i önerebiliriz, Cafe Regatta’ nın ilginç görüntüsünü görmenizi ve lezzeti kahvesini tatmanızı tavsiye ederiz. Geleneksel Helsinki yemeklerini denemek isterseniz eğer Konstan Molja doğru bir seçim olacaktır. Samimi bir ortamda lezzetli yemekler için ise G.W. Sundmans’ı tercih edebiliriniz.
 
Gece Kulüpleri ve Barlar: Hoş bir manzarası olan bir yerde eğlenmek isterseniz Atalje Bar’ ı veya  Vanha Ylioppilastalo’ yu tercih edebilirsiniz. Lezzetli ve farklı kokteyller denemek için ise A21 Cocktail Lounge doğru adrestir. Romantik bir ortamda tango yapmak için gerekli hizmeti size Café Tin Tin Tango sunacaktır. Hoş bir ortamı olan Apollo Live Club Helsinki’ de de güzel ve eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz.

Paylaş