Hatay Uçak Bileti

Book your flight

to

HATAY

Nüfus: 1.503.066
Para Birimi: TL
Ortalama Uçuş Süresi:  2 saat  25 dakika
Saat Farkı: GMT + 2
Vize: Gerekmiyor
 
Türkiye'den Hatay'a, Hatay'dan tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
Enfes künefenin memleketi, Türkiye’nin en güneyindeki şehir olma özelliğine sahip namı diğer Antakya... Tam bir Akdeniz şehri olduğundan kışın ılıcacık, yazın sımsıcak. Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalar, M.Ö 100. 000 ve 40. 000 yılları arasında burada yaşamın oluştuğu bulgusuna rastlamış ve binlerce yıldır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış tuzdan, topraktan ve Akdeniz’den bir şehir burası. 1.503.066 kişilik nüfusuyla en yoğun dördüncü ilimiz. 
Binlerce yıldır kuzey-güney, doğu-batı arasında kültürel bir kavşak konumunda olan şehir; son 50 yılki gelişmesine bağlı olarak ülkenin sayılı kültür, ticaret, ihracat ve sanayi merkezlerinden biri haline geldi. 
 
Bölgenin en önemli kültürel özelliği de sayısız medeniyet ve inanca ev sahipliği yapması… Şehirde, tarihi boyunca çok sayıda şair, bilim adamı, sanatçı yetişmiş ve yüklü bir kültür birikimi meydana gelmiş. Şehir tüm tarihi birikimin yanı sıra bugün de; İslam, Hıristiyanlık ve Musevi inançlarını iç içe yaşatıyor. Havra, kilise ve camileri yan yana görürseniz şaşırmayın. Bu kutsal evler mevcudiyetlerini halen devam ettiriyor. İnanç farklılıkları problem olmak bir yana, her zaman zenginlik olarak kabul edilir Hatay’da. Sünni Türklerin yanında Sünni Araplar, Alevi Araplar(Nusayri), Süryaniler, Katolikler, Ortodoks Rumlar, Protestan Araplar, Maruni Araplar, Ermeniler, Yahudiler, Gürcüler Hatay'ın çok kültürlü mozaiğini oluşturuyorlar. Çok kültürlü yapısını tarih boyunca korumuş olan şehirde, aynı ırka mensup birden fazla dini cemaat bulunuyor.
 

ANTAKYA'NIN EL SANATLARI

Taş işçiliği, tarihi ve mitolojik konulu eser ve heykel taklitlerinin üretimi, ipek dokumacılığı, ağaç oymacılığı, camcılık, sikkecilik, sap ve hasırdan sepet örücülüğü, defne yağı kullanılarak mis gibi kokan defne sabunu yapımı günümüze kalan nadide el sanatlarından.
 
Seracılık bu bölgede geliştiğinden turunçgiller ve meyve grubu içinde önemli bir yere sahip. İlin en önemli tarım ürünlerinde buğday ve pamuk başı çekiyor. Ayrıca bölgenin tarım ovaları tam bir incir, üzüm, hurma ve erik cenneti. 
 

HATAY'DA GÖRÜLMESİ GEREKENLER

“Hangi şehirde bu kadar çok kale var ki” diye şaşırabilirsiniz. Bu şehirde sekiz adet kale var: Koz Kalesi (Kürşat Kalesi), Bakras Kalesi, Payas Kalesi, Mancılık Kalesi, Cin Kulesi, Darbısak Kalesi, Sarıseki Kalesi, Şalan Kalesi… Hepsi farklı tarihlerde başka kişilerce ve türlü türlü amaçlarla inşa edilmiş yapılar ve meraklı ziyaretçilerini bekliyorlar. Ayrıca dünya gözüyle görmeniz gereken bir özellik de, şehirdeki Asi nehri… Asi, Nil Nehri’nin kaderini paylaşır ve suları tersine akar. Harbiye Şelalesi ise adeta yeryüzünde unutulmuş bir cennet. 
 
St.Pierre, Hıristiyanlığın  ilk ve en önemli tarihi kilisesi. Şehir içinde kültürel bir yolculuk yaparken bu kutsal yapının es geçilmemesi gerekiyor. Dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonuna ev sahipliği yapan Hatay Arkeoloji Müzesi’ne uğramazsanız cânım seyahatiniz güme gider. Ayrıca aklınızda olsun: Her yıl 21-23 Temmuz tarihleri arasında Uluslararası Antakya Turizm ve Sanat Festivali yapılıyor. Eğer bu tarihlerde Hatay’a seyahat ederseniz müzikli coşkulu bir kutlamayla burun buruna gelirsiniz. Ayrıca Habibi Neccar Camii, Beşikli Mağara, Daphne, Aziz Simeon Manastırı gezilmeli, Samandağ sahilinde şöyle bir dolaşılmalı… 
 
Mutfakta Antakya yemeklerine yer vermek, kullanılan baharatlardan temin etmek, yöreye has hediyelikler almak istiyorsanız Hatay Uzun Çarşı'yı ziyaret etmelisiniz. Aktarlar, kuyumcularla dolu doludur bu çarşı. 

 

ANTAKYA MUTFAĞI

Bünyesinde yaşattığı kültürel zenginliklerle harmanlanmış. Yörenin mutfağında tatlı, acı, ekşi lezzetler bir arada pişiyor. Hatay sofralarının kralı künefe, peynir ve kadayıfla yapılan şerbetli bir tatlı. Nohut ve tahinle yapılan humus şehrin en ünlü mezesi. Bölgedeki kültürel çeşitlilik yemeklere; zeytinyağlısı, etlisi, bulgurlusu ve ekşilisiyle tam bir ziyafet olarak yansımış. Oruk içli köfte, tuzda tavuk, aşür döğme, sini kebabı, turunç reçeli, Hatay’a gidenlerin mutlaka tatması gereken lezzetlerden. Bu yemeklerin üstüne künefeyi elbette yerinde yemeli… 
 

NASIL GEZİLİR, NEREDE KALINIR?

Hatay Havaalanı kent merkezine 25 kilometre uzaklıkta. Servis ve taksilerle havaalanından kent merkezine ulaşım sağlanıyor. Şehrin havaalanı, İstanbul-Ankara-Hatay-Kıbrıs arası seferler yapıyor. Demiryoluyla da yolculuk yapabilirsiniz. Yalnız en yakın duraklar olan Adana, Osmaniye ya da Gaziantep'ten otobüslerle aktarma yaparak Antakya'ya ulaşabilirsiniz. Hatay’da kent merkezi ve ilçelerle ulaşım, belediye otobüsleri ve dolmuşlarla sağlanıyor.
“Nerede kalınır” diye sorarsanız; Büyük Antakya Oteli, Antakya Mozaik Otel, Antik Beyazıt Hoteli, Hotel Güney, Defne Prenses,  Büyük Özcihan Hotel, Antik Grand Hotel, Narin Hotel, nezih otel seçenekleri listesinde yer alıyor. 
Buzz Bar, Muhtarın Yeri Restaurant, Medye’nin Yeri, Safir Bar, Antıochıa Pub, Blue Bar şehrin hatrı sayılır eğlence mekanlarıdır. Hatay Uzun Çarşı dışında kalan alışveriş seçeneklerini de Palladium Antakya Avm’den karşılayabilirsiniz. Burası bölgenin en büyük alışveriş merkezi konumunda…
 
 
Türkiye'den Hatay'a, Hatay'dan tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!

 


Paylaş