Hartum Uçak Bileti

Book your flight

to

 

Nüfus: 3 milyon civarındadır
Yüz Ölçümü: 
Para Birimi: Sudan Paoundu
Uçuş Süresi: Ortalama 4 saat 30 dakikadır
Saat Farkı: 1 saat ileri
Şehir içi Ulaşım: Amjad (taksi), raksha / tuk tuk (üç tekerlekli bisiklet), limo (özel taksi), otobüs
 
Hartum Şehrine Yakın Havaalanları: Gondar havaalanı (629km), Port Sudan havaalanı (663km), Asmara havaalanı (682km), Aksum havaalanı (682km), Abu Simbel havaalanı (760km)
 

İklim

Hartum şehrinin güney kısımlarında tropikal, kuzey kesiminde ise çöl iklimi hakimdir. Şehir de oldukça yüksek sıcaklıklar yaşanır. Sıcaklıkların 60 dereceyi gördüğü zamanlar bile olur. Temmuz ve Ağustos aylarında bir ya da iki kez yağmur yağar akabindeki yüksek sıcaklık ile her taraf kısa bir süre içinde tekrar kuru haline döner. 
 

Ekonomi

Sudan ülkesinin en zengin sayılabilecek şehridir Hartum. Şehrin sanayisi bölgesi Umdurma adındaki bir bölgedir. şehrin ekonomisi genel olarak tarıma ve petrole dayanmaktadır.

Hartum'da Gezilecek Görülecek Yerler

 
Gezilecek Yerler: Osmanlı mimari örneği olan Camii Kebir, Nubya çölü civarındaki kazılardan çıkarılan Faras Katedrali’ nden kalma duvar resimlerinin sergilendiği Sudan Ulusal Müzesi, Firavun III. Tutmosis ve Antik Mısır’ ın tarihteki ilk kadın naibi olan Hatşepsut tarafından yaptırıldığı söylenilen tapınaklar, İngiliz himayesinde olan Hindistan’ dan getirilen Nil Nehri üzerinde bulunan köprüler, müze haline getirilen eski şifalı ilaçlar fabrikası, Tuti adası, University of Khartoum, Mogran, Jabal al – Awilya Dam, Başkanlık Sarayı, Khartoum War Cemetery, Al Sabalouga (Sabaloka Gorge), Sudan kültürünü tanımanıza yardımcı olacak kıyafetler, müzik aletleri gibi şeylerin sergilendiği Etnografya Müzesi, Dinder ulusal parkı, Meroe Piramitleri görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerin başında gelenlerdir. Ayrıca tekne kiralayarak Nil nehrinde gezintiye çıkabilir ve önemli bir yerleşke olan Omdurman’ a da gidebilirsiniz .
 
Alışveriş Merkezleri: “Al Doha Super Market” bir ayakkabı ihtiyacınız var ise burayı mutlaka görmelisiniz. “Asfa Alisveris Merkezi” eğer şehirde halka özgü el işçiliği olan ürünler ile ilgileniyorsanız burası tam da size göre bir yer. “Khartoum Shopping” birçok şeyi bir arada rahatlıkla bulabileceğiniz şirin bir yerdir.
 
Yeme içme: Hartum çok farklı tatlar denemek mümkün. Hint mutfağından tatlar için Taib caddesinde bulunan Tarboush Restaurant, Gazzar caddesinde bulunan Square, şehir merkezinde bulunan Horizon Restoran ve Amarat’ a yakın Tannoor Inn / Little İndia; Lübnan mutfağını denemek isterseniz  şehir merkezinde bulunan Assaha Restoran ile Amarat 41’ de bulunan Caders Restoran; Suriye’ ye has yemekler için 15. Caddede bulunan Syrian Fresh Food,Taib caddesinde bulunan Syrian Gate; Sudan’nın geleneksel tatları için Amarat 41’de bulunan Samak, Airpot caddesinde bulunan Amwaj, Arkaweet’teki Sedi Beah, Amerikan mutfağı için ise Gazzar sokkata bulunan Solitaire tercih edbilecğiniz yerlerden bazılarıdır.
 
Gece Kulüpleri ve Barlar: Hartum’ da şarap, likör ve birayı rahatlıkla bulabilceğiniz aynı zamanda da eğlenebileceğiniz yerlerden bazıları; Dolphin Integrated Solutions, SudanHouse, Ozone Apparel Factory, Sadeem for Trading & Investment, Abbas Saad, Chemikorty Commercial 
 
 
 
 
 

 


Paylaş