Goa Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Goa

Nüfus:1.457.723
Para Birimi: Shilling
Ortalama Uçuş Süresi: 8 saat 10 dakika
Saat Farkı: GMT+3
Vize: Hindistan Vizesi

Türkiye'den Goa’ya, Goa’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!



Şehir İçi Ulaşım

Öncelikle bilmemiz gereken nokta Goa’nın bir kent değil bir eyalet olduğu. Birbirine yakın şehirlerden oluşan Goa’da bu kadar nüfusa taşıma imkanı sağlamak hiç te kolay iş olmasa gerek. Kalabalıklar arasından otobüse binip kentte tur atabilirsiniz. Ama motosiklet ya da Scooter ile gezmeniz tavsiye edilir. Dileyen araç ta kirayabilir. Hemen hemen her köşede araç kiralama mevcut.


İklim

Goa’da bilindiği yıl boyunca nemli tropikal tipik muson iklimi hakimiyeti bulunur. En sıcak zaman olarak Mayıs olarak belirlenmiş. Sıcaklık, bu ayda 35 dereceye çıkmaktadır. Haziran ayından itibaren 4 ay boyunca muson yağmurları baş gösterir. Goa’da kışlar uzun değildir. Aralık ayından Şubat ayına kadar kış mevsimi yaşanmaktadır. Kış günleri hava sıcaklığı, gündüzleri 28 ve akşamları 21 derece civarındadır.


Ekonomi

Hindistan’ın batı kıyılarında Bombay’ın güneyinde yer alan Goa’da yüksek yaşam düzeyi hakim. Goa’nın ekonomisi tarım ve balıkçılığa dayanır. Pirinç ise temel üründür. Diğer önemli gelir kaynağı ise turizmdir. Turizm ülkede her geçen yıl daha da önemli hale gelmiş. Bir turizm merkezi olan Goa, Katolik, Hindu tapınaklarına hacı ziyareti yapan pek çok turiste ev sahipliği yapar. Goa’da ayrıca bol miktarda çıkarılan demir cevheri ve manganez işlenerek dışarı satılır. Uzun bir süre İngiliz ve Portekiz sömürgesinde kalan ve bu mirasından dolayı Hindistan‘ın öteki kesimlerinden çok farklı olan Goa’da, hareketli ve girişimci bir nüfus bulunur.


Görülmesi Gereken Yerler

Zamanında 3 şehir halinde kurulan Goa’da çok sayıda plaj, kilise, katedral ve eski tapınak var. Sahilleri ile meşhur Goa’da diğer plajlara nazaran daha durgun ve berrak suyu olan Baga Plajı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Gidebileceğiniz diğer plajlar; Anjua, Palolem, Vagator, Morjim, Asvem, Mandrem, Candolim ve Sinqeurim, Colva, Calangue ve Chapora’dır. Hippilerin zamanında yoğunlukla uğradığı ve evi sayıldığı plaja gitmek isteyenlerin yolu Anjua Plajı’ndan geçmektedir. Ruslar ise Morjim Plajı’nı tercih ediyor. Katoliklerin çoğu Colva Plajı’na yöneliyor. Yerel halk çoğunlukla Calangute Plajı’na gidiyor. Şehrin içine doğru öncelikle Idalcao Palace binasını göreceksiniz. Burası bir zamanlar Adil Şah Hanedanı’nın kalesiydi. Günümüzde Bölge Pasaport Ofisi’dir. Bu binanın yanında Abbe Faria isimli bir kadın hipnozcunun heykeli var. Rahibe olarak yaşamını sürdürmüş ama hipnotizma konusunda Paris’te verdiği konferanslarla dikkatleri çekmiş. Goa halkı kendisine saygı ile yaklaşıyor.

Heykelden biraz ilerleyince mavi çiniler içerisinde Braganza Enstitüsü’nü görebilirsiniz. Aynı güzergâh üzerinde kubbesi yıkılmış 18. yüzyıla ait Cuma Camisi yer alır. Portekiz Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Immaculate Kilisesi, kente hakim bir konumda bulunur. Görülmesi gereken önemli yapıların başında gelir. Kilisedeki çan, Goa’daki ikinci büyük çandır.

Görmeniz gereken bir diğer yer ise Eski Goa’dır. Bijapur Krallığı’nın ikinci merkezi olan Eski Goa’da çok sayıda kilise ve katedral bulunur. İlk gezilecek katedral, Gotik Sanatı’nın izlerini taşıyan ve bölgenin en büyük katedrali olan Se Katedrali’dir. İki kuleden oluşan katedralde ikinci kuledeki çan Eski Goa’nın en büyük çanıdır. Hemen yanında Engizisyon Mahkemesi var.

Diğer durağımız Arkeoloji Müzesi’dir. İlk katta Vasco De Gama dahil bir çok tarihi ismin yağlı boya tabloları yer alıyor. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Bom Jesus’un Bazilikası da burada yer alıyor. Bom Jesus’un Bazilikası, Roma Katolik dünyasınca tanınan ünlü bir kilisedir. Bazilika, Aziz Fransis Xavier’in türbesini içerir. Goa’da bulunan önemli diğer kiliseler, Aziz Francis Assisi ve Aziz Catejan Kilisesi’dir. Bunun yanı sıra bolca tapınak ta mevcut.

Geniş bir coğrafyaya sahip olan Goa, birçok sanat galerisi, müze ve kütüphaneye ev sahipliği yapıyor. Goa Eyalet Müzesi, Goa Ancestral Müzesi, Ses ve Işık Galerisi Müzesi, Havacılık Müzesi, Hristiyan Sanat Müzesi, Kala Akademi, Merkez Kütüphanesi ve Goa Bilim Merkezi, Mapusa Pazarı görülmesi gereken yapılar arasında yerlerini almışlardır.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Goa’da birçok satış merkezi devlet tarafından idare edilmektedir. Buralarda Hit işi el yapımı eşya, elbise, takı satın alabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda turistin ilgisini çeken Anjua’daki bit pazarında ve Mapusa Pazarı’nda eski Goa ürünlerini ve elle boyanmış seramikleri bulabilirsiniz. Bir diğer gözde alışveriş mekanı ise Saturday Nite Marketi’dir. Birçok ünlü stilistin kıyafetlerini bu markette ucuza bulabilirsiniz.


Eğlence Merkezleri

Deniz, kum, güneş üçlüsüne bayılanlar için Goa ilaç gibi gelecek. Oldukça fazla plaja sahip olan Goa’da yüzmenin dışında çeşitli su sporlarını gerçekleştirmek mümkün. Grande Adası’nda Ekim – Mayıs arası dalış yapma imkânınız var. İsteyenler Morjim, Arambol ve Aswem plajlarında uçurtma sörfü keyfini yaşayabilirler. Ayrıca Arambol Plajı’nda tandem atlayışlara katılıp Goa semalarında paraşütle atlayabilirler. Anjuna ve Baga plajlarında ise jet-ski ve muz aktiviteleri sizleri beklemekte. Bunların yanı sıra Rajnagar, Pisgal, Priol, Ponda’da uçuşan kelebeklerin dansını izleyebilirsiniz. Plajlarında dışında, dileyenler Anjua’da kurulan bitpazarını ziyaret edebilir, sevdiklerine el yapımı Hint işi hediyelik eşya, elbise ve takılar alabilirler. Aynı zamanda Goa, birçok festivale de ev sahipliği yapıyor. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi Kasım – Ocak aylarında düzenlenen Hindistan Uluslararası Film Festivali’dir. Hemen hemen her ay bir festivale denk gelebileceğiz Goa’daki diğer festivaller; Feast of Three Kings, Pop – Beat – Jazz Music Festival, Shigmotsav of Holi, Sabado Gordo, Carnival Procession of All Saints, Feast of Our Lady of Miracles, Beach Bonanza, Igitun Chalne, Feast of St. Anthony, Feast of St. John, Feast of St. Peter & St. Paul, Feast of St. Lawrence, Fama de Menino Jesus, Goa Heritage Festival, Tiatr Festival, Konkani Drama Festivalleri’dir. Goa’da önemli gün, bayram ve tatiller de oldukça fazladır. Muharrem, Cumhuriyet Bayramı, Kutsal Cuma, Paskalya, Mahavir Jayanthi, Buddha Purnima, Kurtuluş Günü, Janmashtami, Mahatma Gandhi doğum, Ramazan Bayramı, Dussehra, Işığın Festivali, Guru Nanak doğum ve Noel önemli gün, bayram ve tatillerdir.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Plajları, müzeleri, sanat galerileri, kütüphaneleri ve festivalleriyle geniş bir yelpazeye sahip olan Goa, çocuklarınızla keyifli bir gün geçirme şansı tanır. Hem kültürel hem de sportif anlamda çocuklarınız Goa’da olmaktan zevk duyacaklar.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Goa’da gece hayatı oldukça renkli ve hareketli olur. Bar, disko, kumarhane dâhil türlü türlü mekanlara ev sahipliği yapan Goa’da sizler için pek çok aktivite mevcut. Goa’da altı adet kumarhane bulunur. Buralarda rulet, barbut, blackjack gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Kendinizi barlara atıp dünyaca meşhur Goan Trance müziği eşliğinde saatlerce coşabilir ya da ufak çaplı festivallere katılabilirsiniz.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Rahibe olarak yaşamını sürdürmüş ama Hipnotizma konusunda Paris’te verdiği konferanslarla dikkatleri çekmiş ve aslen Goa’lı olması nedeniyle burada önem verilen bir kişilik olan Abbe Faria bu topraklarda uzun süre yaşamış. Abbe Faria Heykeli’nin panelleri üzerindeki çeşitli şiirleri yazan Portekizli ünlü şair Camoes bir zamanlar bu topraklar üzerinde hayatını sürdürmüş. Bir başka isim ise Portekiz’in uzak doğudaki kolonilerinde Hristiyanlığı yayma çabası olan Aziz Fransis Xavier’dir. Cizvit öğreticisi Aziz Ignatius’un öğrencisi olan Aziz Francis Xavier, yaşamı boyunca doğuya yaptığı geziler boyunca efsaneler yarattığı bilinir. Bunların dışında, herkesin bildiği gibi Goa hippilerin cennetidir…


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Goa’da en çok balık ve pirinçle yapılan yemekler ön plana çıkmaktadır. Prawn Balchao ve Kingfish in Garlic denenmesi gereken yemekler arasındadır. Goa mutfağından çıkan diğer lezzetler ise, Vindaloo Xacuti ve Cafreal’dir. En çok tüketilen içki bira ve şarap olmasına rağmen Hindistan yapımı likörlerden mutlaka bir yudum alınmalıdır. Cashew Feni ve Coconut Feni en çok tüketilen yerli içecekleri .


Paylaş