Gdansk Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Gdansk

Nüfus:1.080.700
Para Birimi:Zloty
Ortalama Uçuş Süresi:3 saat 15 dakika
Saat Farkı:GMT-1
Vize:Schengen vizesi gerekli

Türkiye'den Gdansk’a, Gdansk’tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Gdansk, Polonya’nın dördüncü büyük şehridir. Şehirde Polonya’nın pek çok bölgesinde olduğu gibi 24 saat süreyle hizmet veren otobüs hatları var. Gece gündüz hizmet veren bu otobüs hatları şehrin bir ucundan öbür ucuna gitmeniz için büyük bir kolaylık sağlıyor. Kentte gelişmiş bir raylı sistem ağı da var. Trenle ulaşım sağlayabileceğiniz gibi minibüslerden de faydalanabilirsiniz. Taksiler de bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Ama bir Avrupa alışkanlığı olan bisikletler en güzel alternatif.


İklim

Gdansk’ın genelinde karasal iklim hüküm sürer ama Baltık denizi kıyıları daha ılımandır. E tabi deniz etkisinden. Şehrin yabancısına özellikle tembih etmek gerek: Şehirde kışlar sert ve soğuk geçer. Sıcaklık sıfır derecenin altına düşer. Yaz aylarında da sıcaklık, 15-20 derece arasında seyreder.


Ekonomi

Gdansk’ın yıllarca Almanya ile Polonya arasında ayrılamaması gösteriyor ki burası tarihteki olayda yer almış önemli bir Avrupa şehridir. Ülkenin genelinde bir işsizlik ve istihdam sıkıntısı var. Fakat Avrupa Birliği ülkesi olan Polonya'nın Gdansk şehrinde, Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracat artmış. Özellikle Almanya ile bağlarının hiç kopmaması şehre kültür ekonomisi kimliğini aşılamış. Burası Polonya’nın dördüncü büyük şehri ve ekonomik gelişmişlik ülkenin diğer şehirlerine oranla biraz daha yüksektir.


Görülmesi Gereken Yerler

Gdansk’ta gezilmeden durulmaması, görülmeden dönülmemesi gereken yerler adeta denizde kum gibi. Polonya gibi bir ülkenin dört büyük şehri arasında yer almak böyle bir şey olsa gerek. Yıllarca savaşlarla antlaşmalarla Almanya ile Polonya arasında gidip gelmiş ve nüfusunun yüzde 90’ının Alman kökenli olmasına rağmen adı, Özgür Şehir’e çıkan güzelim Gdansk… Kendini resmen nehir kenarına inci gibi dizilmiş evleriyle, eski kiliseleriyle, tarih kokan sokaklarıyla ifade etmiş. Yolunuz önce Eski Kent bölgesine düşmeli, işte tam da burası şehir tarihini özetliyor. Eski dönemlerde inşa edilmiş dini yapılar adeta tarihe şahitlik ediyor. Avrupa’nın en büyük gotik katedrallerinden biri olan St. Mary’s Katedrali’nde şehrin ortaçağdan kalma ürpertili havasını solumak müthiş bir deneyim. Hele ki gotizm tutkunuysanız. Elbette şehirdeki tarihi yapılar ve başka güzellikler bununla bitmiyor. Arthus Mahkeme Binası, St. Nicholas Kilisesi, St. John’s Kilisesi, St. Catherine’s Kilisesi, St. Bridget’s Kilisesi, Oliwa Katedrali gibi yapıları ziyaret ederek; Gdansk’ta kiliseye doyabilirsiniz. Ama her biri ayrı güzel, her biri ayrı özel… Bunların dışında Neptune Çeşmesi, Birbirinden güzel şehir kapıları sizi bekler. Bir de Motlawa Nehri Kenarına inci gibi dizilmiş evler var ki, görenleri kıskançlıktan deli ediyor.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Pek çok kaynak Gdansk’ı “Dünyanın Amber Başkenti” olarak anıyor. Şehir değerli taşlar açısından oldukça zengin. Özellikle Baltık Amberine bu şehirde gittiğiniz her yerde rastlayabilirsiniz. Takı, aksesuar ve mücevher sebviyorsanız, cebinizde azıcık da paranız varsa burası sizin için yeryüzündeki cennettir. Krakowski Kreden, Plac Nowy, Gdansk’ta ünlü markaları bulabileceğiniz en doğru alışveriş adresleridir. Market Hall de günlük ihtiyaçlarınızı karşılamaya yeter de artar bile.


Eğlence Merkezleri

Soğuk moğuk ama Baltık Denizi kıyısında yüzebilir ya da yelken yapabilirsiniz. Kesinlikle şaka değil, bunu yapabilenler var. Stogi Beach bu anlamda şehrin en gözde ve en uzun kumsalı durumunda. Haliyle şehirdeki eğlence ortamını mıknatıs gibi kendine çekiyor.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Gdansk’ta atacağınız küçük bir turda bile şehir tarihi ve kültürel birikimini adeta eteğinden önünüze döker. Çocuklarınızla o kilise senin, bu katedral benim gezerken Kraliyet Şapeli’ne de bir göz atmayı unutmayın. Çocuklarınız bir süre sonra hangi yapının hangi dönemde ve hangi üslupla yapıldığını söyleyebilecek kıvama gelir bu şehirde. Ama bir de tarihe ve günümüze tanıklık etmek gibi bir gerçek var. Soyutluktan arınıp şehrin zengin müzelerinin yolunu tutmak gerek. Gdansk’taki Arkeoloji Müzesi, Saat Kulesi Müzesi, Gransk Tarih Müzesi ve şehrin sembolü haline gelmiş Amber Müzesi sizi bekler.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Yazık ki Gdansk’ta gece hayatı, Polonya’nın başka şehirlerine göre biraz daha gölgededir. Ama bu durum şehirde gece kulübü, bar ve pub yok demek değildir. Mesela kendi birasını kendi yapan güzel mi güzel bir yer var: Brovarnia Gdanska. Burada şehrin kendine özgü birasını tadabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Şehir çok fazla filozof, düşünür ve bilim adamı yetiştirmekle ünlü. En başta Arthur Schopenhauer, Ernst Förstemann, Jacob Theodor Klein, Heinz-Hermann Koelle, Paul Bronsart von Schellendorf… Ne kadar gurur verici…


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Baltık Denizi kıyısından olsa gerek. Şehir mutfağı ağırlıklı olarak deniz ürünlerinden oluşuyor. Polonya’nın genelinde bulabileceğiniz her lezzeti, Gdansk’ta da bulabilirsiniz. İşlemden geçmiş, tütsülenmiş salam sosis füme et gibi şarküteri ürünlerini neredeyse her öğünde tüketiliyor. Çeşit çeşit ekşili, kremalı soslarla yapılmış et yemekleri, et suyu ve sebzeyle yapılmış Rosol çorbaları, beyaz ve kırmızı lahanadan yapılan salatalar, garnitürler… Hepsi de denenmeye değer. Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Gdansk’a, Gdansk’tan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş