Gaziantep Uçak Bileti

Book your flight

to

Paleolitik zamanlara uzanan bir tarih, akıl almaz bir kültür ve birbirinden lezzetli yemekler… Aklınıza neresi geldi?

Neden Gaziantep’i Ziyaret Etmelisiniz?

  • Zeugma Antik Kentini ziyaret etmek için
  • Türkiye’deki en iyi baklavayı yemek için
Zaman Dilimi:
GMT + 2
Uluslararası Kodu:
00 90 0322
Havaalanları:
Oğuzeli Havalimanı
Uçuş Süresi:
1,5 saat
Vize:
Gerekmiyor

Gaziantep’te iklim karasal iklim ile Akdeniz İkliminin bir karması. Yaz aylarını sıcak ve kurak geçiren kentte gündüz sıcaklıkları epey yüksek olsa da, havadaki nem oranının düşük olmasından ötürü geceleri nispeten daha serin geçiyor. En soğuk ayın sıcaklık ortalaması 8-10 derece civarında ve Gaziantep Mart ayında başlayan bahar yağmurları ile ünlü. Fakat bize göre şehri keşfetmek için en uygun dönem Eylül – Aralık ayları arasında kalan ılıman dönem.

  • Ulu Önder M.Kemal Atatürk’ün nüfus cüzdanında “nüfusa kayıtlı olduğu yer” hanesinde Şahinbey / Gaziantep yazıyor.
  • Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde yaklaşık 100.000 mühür baskısı bulunuyor. Arkeoloji uzmanlarına göre bu rakam bir dünya rekoru.

Gaziantep gelişmekte olan modern bir şehir olsa da kentin bazı bölgeleri tarihi / geleneksel dokusunu oldukça iyi muhafaza etmiş. Şahinbey semtinde Gaziantep’e özgü dar sokakları, büyük avlulu “Antep Konaklarını” ve Güneydoğu’ya özgü ayaklı minareli camileri görebilirsiniz. Kentte mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yine Şahinbey’de bulunan Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni sayabiliriz. Gaziantep mutfak kültürünü yakından tanımak isteyenler için ilginç bir deneyim olacak bu müze, 1909 yılında inşa edilen Göğüş Konağı’nın restore edilmesi ile faaliyete girmiş. Güneydoğu kentlerinin olmazsa olmazı “Tarihi Bakırcılar Çarşısı”nda birkaç saatinizi geçirip Gaziantep’in dokusunu içinizde hissedin. Tüm Dünya’nın ilgiyle izlediği Zeugma Antik Kenti bize göre Gaziantep’in en ilgi çekici kısmı. Özellikle antik kentten çıkarılan eşsiz mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.

Günümüzde turistlerin Gaziantep’i ziyaret etme amaçlarının başında elbette gurme zevkler geliyor. Namını çokça duyduğunuz bu tatları “yerinde” denemek gerektiğini hatırlatarak, şehrin en iyi Şehrin en iyi kebap adresleri Camlı Kahve karşısında bulunan Halil Usta, Haydar Usta ve İmam Çağdaş olduğunu söyleyebiliriz. Gaziantep’in mutfak kültürü elbette kebaptan ibaret değil. Kentte Türkiye’deki en iyi esnaf lokantalarını ve sulu yemek çeşitlerini bulmak mümkün. Özellikle Metanet Lokantası ve Arasa Esnaf Lokantası’nda sabahları yöresel “Beyran Çorbası” içmeden Gaziantep’ten ayrılmayın. Antep gezisi baklavasız olmaz! Şehirdeki en iyi baklavacılar, Uzançarşı’da bulunan İmam Çağdaş ve Koçak Baklavacısı. Burada hem en güzel baklavaları tadabilir hem de hediyelik özel baklavalar satın alabilirsiniz. Hediyelik demişken, şehirde bulunan birçok bedesten ve handa, ahşap oyması süs eşyaları, ev yapımı sabunların yanı sıra; baharat, Antep fıstığı, salça, zeytinyağı ve menengiç kahvesi gibi yöreye özgü nefis ürün seçenekleri bulabilirsiniz.

Günümüzde turistlerin Gaziantep’i ziyaret etme amaçlarının başında elbette gurme zevkler geliyor. Namını çokça duyduğunuz bu tatları “yerinde” denemek gerektiğini hatırlatarak, şehrin en iyi Şehrin en iyi kebap adresleri Camlı Kahve karşısında bulunan Halil Usta, Haydar Usta ve İmam Çağdaş olduğunu söyleyebiliriz. Gaziantep’in mutfak kültürü elbette kebaptan ibaret değil. Kentte Türkiye’deki en iyi esnaf lokantalarını ve sulu yemek çeşitlerini bulmak mümkün. Özellikle Metanet Lokantası ve Arasa Esnaf Lokantası’nda sabahları yöresel “Beyran Çorbası” içmeden Gaziantep’ten ayrılmayın. Antep gezisi baklavasız olmaz! Şehirdeki en iyi baklavacılar, Uzunçarşı’da bulunan İmam Çağdaş ve Koçak Baklavacısı. Burada hem en güzel baklavaları tadabilir hem de hediyelik özel baklavalar satın alabilirsiniz

  • Ucuz Bir Restoranda Yemek: 15.00 TL
  • Bira (Yarım Litre): 5.25 TL
  • Cappuccino: 7.00 TL
  • Taxi 1km (Normal Tarife): 1.75 TL

Kaynak: numbeo.com

Şehir içi ulaşımda otobüs ve minibüslerden faydalanabilirsiniz. Belirtmek gerekir ki taksi ulaşımı tüm Anadolu kentlerinde olduğu gibi Gaziantep’te de biraz pahalı. Ayrıca havaalanında ve şehir merkezinde bulabileceğiniz kiralama şirketleri aracılığıyla kiralayabileceğiniz otomobille şehri özgürce keşfetme imkanı da mevcut.

Ekonomi

Gaziantep son yıllarda Güneydoğu Anadolu Bölgesi ekonomisini domine eden bir cazibe merkezi haline geldi. Bölgede birbiri ardına kurulan sanayi tesisleri istihdam olanağı sağladı ve dolayısıyla kentte sürekli artan bir nüfus – iş kolu grafiği ortaya çıktı. Sanayinin yanında tarım ve hayvancılığın da son derece gelişmiş olduğu bölgede, Türkiye’nin fıstık, kuru bakliyat gibi ihtiyaçlarının neredeyse tümü karşılanmakta. Gaziantep turistik anlamda da büyük atılımlar gerçekleştirmiş bir kent. Tarihi dokusu ve geleneksel Gaziantep konaklarının restore edilesi ile açılan nitelikli butik oteller ile özellikle yerli turistleri kendine çeken kent, engin mutfak kültürü sayesinde de “gastronomi turizmi”nin Türkiye’deki merkezlerinden biri.

Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Çocuklarla gezmek deyince akla gelen ilk yerlerden biri kuşkusuz hayvanat bahçeleridir! Şansa bakın ki Gaziantep’te bulunan Burç Ormanı içerisinde dünyanın en büyük üçüncü hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi var! Çocuklar, yüzlerce hayvan türüne ev sahipliği yapan bu yemyeşil hayvanat bahçesine bayılacaklar. Gaziantep’te ailece ziyaret edilebilecek bir diğer yer ise, şehri tepeden gören bir kaya kütlesinin üzerine inşa edilmiş tarihi Gaziantep Kalesi. Kaleye çıkarken ailece keyifli bir macera yaşayabilir, ödül olarak da bu güzel şehri kuş bakışı izleyebilirsiniz.


Paylaş