Floransa Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Floransa

Nüfus:369.745
Para Birimi:Euro
Ortalama Uçuş Süresi:4 saat 45 dakika
Saat Farkı:GMT-1
Vize: Schengen

Türkiye'den Floransa’ya, Floransa’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Floransa’de şehir içi ulaşımı için ne yazık ki metro yok. Ama küçük bir tarihi kent olduğundan neredeyse her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Belediye otobüsleri ise oldukça avantajlı bir alternatif… Taksilere dikkat. Çünkü İtalya’nın pek çok şehrinde olduğu gibi burada da taksiciler soyguncu mahiyetinde. Taksiyle ulaşım ultra lüks ve pahalı…


İklim

İtalya’nın genelinde olduğu gibi Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yani yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Temmuz ve Ağustos ayları en sıcak yaşanan zaman dilimidir. En çok yağış alan zamanlar da ekim, kasım aralık, mart ve nisan aylarıdır.


Ekonomi

Tarihi eserleri, müzeleri ve eski sokaklarıyla Roma’nın, Ortaçağ’ın, Rönesans’ın renklerini, sanatını, üslubunu yaşatan bu kentin ekonomik geçim kaynağının turizm olduğunu göremiyorsanız körsünüz demektir. Evet, bir kez daha söylüyoruz: Kentin ana geçim kaynağı turizm.


Görülmesi Gereken Yerler

“Floransa’da görülmesi gereken yerler” diye bir soru sormak gafletinde bulunursanız bilin ki şöyle esaslı bir tur yapmak ya da içinize sindire sindire gezmek için günler gerekiyor.

Kentin ana meydanından başlamak akıllıca olur: Piazza della Signoria, namı diğer Signoria Meydanı. Signoria’yı Signoria yapan hepsi güzide bir antika olan yapılarla ve heykellerle çevrili olması. Bu meydanın size en güzel süprizi ortasındaki Neptün Çeşmesi olacaktır. Gökteki Neptün’ümüz bir zamanlar, mitolojik bir kahramanmış. Taa Eski Roma’da… Neptün Havuzunun ortasında mermerden yapılmış haliyle asalet timsali deniz tanrısı Neptün'ün heykeli selamlar meydana yolu düşenleri… Neptün’e, mermer atlar ve deniz kızları ve erkek deniz tanrıları eşlik eder. Bu şaheser 1565 yılında yapılmış. 600 yılı aşkın süredir görkeminden hiçbir şey kaybetmemiş. Yolunuz Accademia Müzesi’ne düşmediyse meydanda bulunan Michelangelo'nun mimli heykeli David'in bir kopyasını görebilirsiniz. Belki de aslını ayrıca müzede ziyaret etmek istersiniz. Seçim sizin. Ayrıca ünlü gösterim binası Loggia’ya uğramadan meydanı terk etmeyin.

1436’da yapımı tamamlanan Santa Maria del Fiore görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında gelitor. Bu katedral "Duomo" adıyla da bilinir. Bu yapının kubbesi tam bir mimarlık harikası olarak nitelenir. Dönemine göre ne harika bir eser… Bunun bir parçası anılan Çan Kulesi Campanile ve hemen yamacındaki Battistero di San Giovanni Vaftizhane’si de ayrı birer şaheser. Hele ki incilden çeşitli sahneleri roliyeflerle gösteren bronz döküm kapılar… Floransa’ya kilise ve bahçe şehri demek mümkün… Boboli Bahçeleri gezilmeden, Santa Maria Novella, Santa Crocce ve San Lorenzo kiliseleri görülmeden dönülmemeli. Net! Şehir manzarasını Giotti Kulesi’nden kuşbakışı izlerken romantizmin doruklarına ulaşabilirsiniz ayrıca.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Eğer yolunacak bir kaz olmak istemiyorsanız meydan civarından ve büyük AVM’lerden alışveriş yapmayın. Turistleri birer Euro makinası olarak görüp insanlığı unutuyorlar. Siz siz olun, alışverişinizi arka sokaklardan yapın. Ayrıca şehirde çok sayıda güzel sanatlar öğrencisi olduğundan arka sokaklardaki yere serilmiş tezgahlarda yerel ürünler bulabilirsiniz. Öğrenciler kendi tasarlayıp yaptıklarını rahatça ve ucuza satıyorlar. Bu arada illa ki bir alışveriş merkezi ismi istiyorsanız, The Mall uygun bir seçenek olabilir. Moda tutkunları için Pitti Immagine Bimbo Moda Fuarı geldiği zaman Floransa sizin için bir alışveriş cenneti olabilir.


Eğlence Merkezleri

Eğlenmesini ve ailecek dostça vakit geçirmenin kıymetini bilen herkese Floransa sokakları, parkları ve meydanları birer eğlence merkezidir. Şehrin genel Avrupa Birliği’ne özgü kurallarına uyduktan sonra bariz bir sorun yaşamazsınız. Festival zamanlarında, hele ki Floransa Dans Festivali geldiği zaman, şehir dev bir pist alanına dönüşür adeta. Bir de Artisans and the Palace Sanat Festivali geldiği zaman… Sanat ve eğlence iç içe geçip yumak olur.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Ailecek gezmelik nadide bir şehirdir Floransa… Şehrin en mühim sanat müzesi Piazza della Signoria'nın yakınındaki Uffizi Galerisi. Rönesans’ın hatrı sayılır şaheserleri burada. Bir de müze yakınındaki Ponte Vecchio yani Eski Köprü bulunuyor. Sizin kadar çocuklarınız da çok sevecektir. Pitti Sarayı, Bargello Heykel Müzesi, Ragazzi Müzesi, Akademi Müzesi, Bilim Tarihi Müzesi ile bir kültür kenti olmaya aday. Medici Şapeli, Brancacci Şapeli, Santa Felicita çocuklarınızla gidip göreceğiniz başka güzel tarihi yapılar…


Gece Kulüpleri ve Barlar

Gece hayatını seviyorsanız tam yerindesiniz. Yaz kış demeden, gece gündüz demeden müziğin sesi kısılmaz ve İtalyan şarapları su gibi akar… Tabii bu canlılığa katkı yapanlar turistler olduğu kadar öğrencilerdir. Nehir kıyısında kurulu bir kulüp olan Lido’ya bayılacaksınız. Signoria Meydanı çevresindeki gece kulübü ve barlar da istemediğiniz kadar çok çeşitle karşınıza çıkacak. Central Park Club oldukça gözde bir eğlence mekanı. Cavalli Club da kulağa çok ama çok hoş geliyor.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Şehrin kültürel ağırlığını farketmek için Machiavelli, Dante ve Michelengelo’nun Floransa doğumlu olduğunu özellikle belirtmek gerek. Bir de eserleriyle şehirde yaşayanlar var… Michelangelo gibi…


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

İtalyan mutfağının namını bilmeyen yok. Ya Floransa’nın namını yürüten lezzet nedir? Elbette Floransa Bifteği… Mutlaka denemelisiniz. Bir de Lampredotto denen işkembe yemeği. Iyyyy demeyin sakın, Türkiye’dekilere benzemiyor. Bistecca alla Fiorentina da tadılması gereken bir diğer lezzet. Ama yeni şeylere açık değilim diyorsanız envaı çeşit risotto, deniz mahsüllü çorbalar, deniz ürünleri, şarapla marine edilmiş rostolar, makarnalar, pizzalar… Emirinize amade.

Akdeniz’in bir parça tuzunu ve o keskin tadını taşıyan enfes İtalyan şaraplarından yerinde yudumlamak harika olacak. Cimrilik etmeyip sevdiklerinize de güzel şişelerden paketleseniz çok makbule geçer hani… Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Floransa’ya, Floransa’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş