Erzurum Uçak Bileti

Book your flight

to

ERZURUM

Nüfus: 398.368
Para Birimi: TL
Ortalama Uçuş Süresi:  2 saat  25 dakika
Saat Farkı: GMT + 2
Vize: Gerekmiyor
 
Türkiye'denErzurum'a, Erzurum'dan tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Erzurum’u anlatırken “Öylesine soğuktur ki, kediler damdan dama atlarken havada donuyorlar” diye abartmış. Biz de, Erzurum’a seyahat edecek yolcularımızı önceden uyaralım. Erzurum’un soğuğu insanı hasta etmez. Donmazsınız. Ama rahat bir seyahat için yün içliklerden çantanıza koymanızda fayda var. Ne de olsa burası üşümeyen, sabunsuz traş olabilen “dadaşların” memleketi… Şehirdeki karasal iklim, etkisini oldukça sert gösteriyor. Şehrin yabancısını kışın kolayca üşütebilir. 
 

DADAŞLARIN MEMLEKETİ ERZURUM

 
Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri burası. Erzurum neredeyse eski uygarlıkların merkezi konumunda. Yörede yapılan araştırmalar, şehir tarihinin “Yontma Taş Devri”ne kadar uzandığını gösteriyor. Bugün Doğu Anadolu’nun en büyük ve kalabalık şehri, 2012 yılından beri şehir nüfusu 398.472 kişiyle almış başını gitmiş. Konumu itibariyle şehrin bir bölümü Karadeniz’de, bir bölümü Doğu Anadolu bölgesinde… Erzurum’un İstanbul’a uzaklığı 1.225, Ankara’ya 871 kilometre… Erzurum Havalimanı’na alternatif olarak Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları’nın da Erzurum’da bir istasyonu olduğunu trenle seyahat etmeyi sevenlere hatırlatalım. Şehrin ekonomisinde başı tarım ve hayvancılık çekiyor. Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli ticaret merkezlerinden biri… Bölgeden çıkarılan yarı değerli maden oltu taşının işlemeciliği, bölge esnafının temel geçim kaynağı. 
 
Kış sporları demişken…
 
Şehrin güneyinde yer alan Palandöken Dağları kış sporları için ülkenin sayılı merkezlerinden. Temel turizm kaynağı Palandöken Dağı Kış Spor Tesisleri ile sınırlı denebilir. Kış turizminde Uludağ ile yarışan Palandöken Dağı, şehrin merkezine sadece üç kilometre uzaklıkta… Palandöken Kayak Evi ve Konaklı Kayak tesisleri, kayak severlerin hizmetinde... Kazım Karabekir Stadyumu, buz hokey salonları ve buz pateni salonları aktivite tutkunlarına açık. 
 

KÜLTÜREL FAALİYETLER

Erzurum’un merkezinde şöyle bir hava almak isterseniz Erzurum Devlet Tiyatrosunun sergilediği oyunlardan birine gidebilirsiniz. Bu tiyatro şehirdeki sanatseverlerin can damarı niteliğinde… Şehrin folklorik halk oyunlarından biri olan “Bar” Türklerin Orta Asya’dan getirdikleri milli bir oyun. "Birliktelik, el ele tutuşmak, topluluk, bağlamak ve birlikte oynamak" gibi anlamlara gelen bar; “aşk, sevgi, mertlik, yardımlaşma, kahramanlık" gibi duygularını sembolize ediyor. Bu atalardan kalma oyun, Erzurum’un neredeyse özdeşleştiği Dadaşçalarca oynanıyor. Erzurum’a özgü bir yöresel kıyafet olan “ihram”, Erzurumlu kadınlarca hala giyiliyor. Tabii daha çok kırsal bölgelerde ihramlı kadınlara rastlarsınız. 
 

ERZURUM'UN SİMGE LEZZETİ: CAĞ KEBABI

Erzurum mutfağına ait ayran aşı ve kesme aşı gibi enfes çorba türleri içinizi ısıtmak için birebir.  Bu çorbalar nohut ve yarma gibi çeşitli bakliyatlar ve erişteye benzeyen kesme hamuruyla yapılır. Ama Erzurum sofralarının kralı elbette Cağ Kebabı… “Nedir bu” diye merak ediyor musunuz? Bu kebap koyun ya da inek etinden yapılmış dönerin odun ateşinde yatay olarak pişmiş hali. Bunun yanında ne var ne yok diye sorarsanız:  Kurut, hıngal, tirit, haşıl, kiriş, çaşır, lor dolması, patates yahnisi, çeç pancarı, çortuti pancarı, ekşili dolma, evelik dolması ve kuzu kulağı otu kavurması, ebegümeci, pirpirim diğer tadılmaya değer seçeneklerden…  Tarihi Erzurum Evleri, Koç Cağ Kebap Salonu, Emirşeyh Kebapçısı, Dedeman Palandöken Ski Lodge’nin Panorama Cafe’si, Hekimoğlu Lokantası ve Aziziye Restoran başta Cağ kebabı olmak üzere diğer yöresel lezzetleri deneyebileceğiniz yerler. Erzurum’da aç kalmazsınız.  
 

TARİHİ ŞEHRİN UĞRAK NOKTALARI

 “Şehrin tarihi yapılarını gezelim, görelim” diyorsanız, Rüstem Paşa Kervansaray’ı sizi bekliyor. Kanuni Sultan Süleyman’nın sadrazamı Damat Rüstem Paşa tarafından 1554- 1561 yılları arasında Mimar Sinan'a yaptırılmış. Gitmişken avlu çevresindeki odalarda kurulmuş imalat ve satış yapan oltu taşı esnafına da bir uğrayın. Sevdiklerinize Oltu taşından yapılma tespih, incik boncuk ve aksesuar gibi özel hediyelikleri buradan alabilirsiniz. 
 
Daha da eskiye gitmek isteyenlerdenseniz şehrin biraz dışına çıkıp Köprüköy ilçesindeki Aras Nehri üzerine kurulu Çobandede Köprüsü harika bir tarihi eser. 13. Yüzyıl sonlarında yapılan bu köprü günümüzde koruma altında ve halen restore ediliyor. Köprü üzerindeki kitabe tahrip olduğundan köprüyü kimin yaptırdığı bilinmediğinden, eser gizemini koruyor. İlhanlılar zamanında yedi adet kemer gözlü olarak inşa edilen köprü, taşkınlar nedeniyle kemerlerden biri yıkılınca günümüze altı kemerli bir köprü olarak kalmış. 
 
Şehir merkezinde Cumhuriyet Caddesi üzerindeki tarihi Erzurum Evleri, hem restoran hem müze olarak hizmet veriyor. Geçmiş dönemlerde Erzurum’da yaşayan insanların yaşayış şekillerini ve kültürünü merak edenlerin adresi bu tarihi evler… Çocuklarla gidip bir yemek yemek ve kültürel bir gezinti yapmak için ideal noktalardan biri burası. 
 
Şehrin kuşbakışı ya da panaromik görüntüsünü doya doya izleyeceğiniz yerler de biliyoruz. Erzurum Kalesi ve Saat Kulesi; bir tepe üzerinde şehir manzarasını seyreyleyecek ziyaretçilerini bekliyor. Erzurum Kalesi’nin ilk inşa tarihi kesin olarak bilinmiyor ama tahminen M.S. 5. Yüzyılın ilk yarısında Bizanslılar tarafından yaptırılmış. Saat Kulesiyse Saltukoğulları tarafından 12. Yüzyılda gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş. İnsana “vay be” dedirtecek muntazamlıktaki bu yapılardan baktığınızda engin bir şehir manzarası görürsünüz. 
 
Bunların yanı sıra Çifte Minareli Medrese ve Yakutiye Medresesi şehrin en gözde tarihi yapılarından… Bu tarihi yapıları Ulu Camii, Yakutiye Medresesi, Lala Mustafa Paşa Camii, Şeyhler Camii ve Medresesi gibi başka eski yapılar takip eder. 
 
Yakutiye Medresesi günümüzde, Erzurum Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor. Bununla beraber Erzurum Atatürk Evi Müzesi ve Erzurum Arkeoloji müzesi, şehrin kısa ve uzun tarihini anlamak ve görmek için mutlaka görülmesi gereken müzelerden…
 

KONAKLAMA VE EĞLENCE

“Nerede kalırız” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Birçok tesis ve otel var ama Renaissance Polat Erzurum Hotel, Dedeman Palandoken Resort Hotel, Grand Hitit Otel, nezih konaklama mekân seçenekleri arasında… Gelmişken alışveriş yapmak isteyenler Erzurum Alışveriş Merkezi’nin yolunu tutabilirler. Çarşı-pazar seçeneği çok… 
Gündüz o müze senin bu medrese benim diyerek gezip durdunuz. Eğlenmek elbette hakkınız. Şehirde gece kulübü ve bar konusunda fazla çeşitlilik yok. Ama siz, Atatürk Evi Müzesi karşısındaki Cafe Lavinya ve Sosyete Hills Pub Disco Live’de aranan eğlence ortamını bulabilirsiniz. 
 

ERZURUM'DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

İşte bilinen ünlü Erzurumlular: Deniz Gezmiş, Arif Sağ, İbrahim Erkal, Fetullah Gülen, Adnan Polat, Acun Ilıcalı, Cemal Gürsel, Eşref Kolçak, Nene Hatun…
 
 
 
Türkiye'den Erzurum'a, Erzurum'dan tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!

 


Paylaş