Erivan Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Erivan

Nüfus: 1.2 Milyon
Para Birimi: Ermeni Dram’ı
Ortalama Uçuş Süresi: 1 Duraklama ile 8 saat
Saat Farkı: GMT +4 saat
Vize: Umumi Pasaport sahiplerine, sınır kapısından 120 güne kadar vize verilebilmektedir. Hizmet, Hususi, Diplomatik pasaport sahiplerinden vize istenmektedir.

Türkiye'den Erivan’a, Erivan’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Erivan ulaşım konusunda birçok seçeneğe sahip. Güzergahınıza göre otobüs, minibüs ve geniş bir troleybüs ile geniş bir metro ağı var.


İklim

Karasal iklimin hakim olduğu Erivan’da kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak geçiyor. Sene boyunca en yüksek sıcaklık ortalaması 17.7 derece.


Ekonomi

Erivan’da endüstriyel üretimin ülke oranında %50lik yeri var. Hrazdan Nehri’nden hidroelektrik üretimi yapılmakta. Hizmet sektörünün ekonomide geniş bir yere sahip. Hizmet sektörünü turizm ve inşaat takip ediyor.


Görülmesi Gereken Yerler

Erivan’ın merkez meydanı olan Cumhuriyet Meydanı’ndan gezintiye başlayabilirsiniz. Meydanda bulunan Ermenistan Milli Galerisi, dünyada en çok Ermeni eserine sahip olan yer. Ayvazovski, Minas Avetisyan, Monticelli, Boudin gibi ünlü sanatçıların bazı eserleri de galeride bulunabiliyor. Galerinin daimi koleksiyonunda gravürler, heykeller, dini eserler var. Ermenistan Tarih Müzesi yine Cumhuriyet meydanı üzerinde. Bir sonraki durağınız orası olabilir.

Erivan Operası, Aram Haçaturyan konser salonu ve Aleksandr Spendiaryan milli opera ve bale tiyatrosundan oluşuyor. Önceden bilet alarak, denk getirebileceğiniz bir konser güzel bir seyahat anısı olabilir.

UNESCO kültürel mirası yolundaki Gökmescit, şehirdeki tek cami. Defalarca badire atlatmış olan cami, mavi çinili kubbesiyle İran izleri taşıyan güzel bir eser.

Ağrı Dağı manzarasına sahip olan Khor Virap manastırı bilhassa Hıristiyanlar açısından tarihi bir öneme sahip. St. Gregor’un Hıristiyanlığı yaymaya çalıştığı için kral tarafından cezalandırılıyor. Aynı kral daha sonra hastalanıyor ve onu iyileştiren kişi de St. Gregor oluyor. Böylelikle affedilen St. Gregor’a ödül olarak bu manastır inşa ediliyor. Bir diğer önemli manastır ise Noravank. Birkaç kiliseden oluşan Noravank manastırı gayet özenle korunmuş ve çok güzel bir manzarası var.

Sevan Gölü, yalnızca Ermenistan’ın değil Kafkasya’nın da en büyük gölü. Gölden hidroelektrik üretiliyor ve aynı zamanda gölde balıkçılık da yapılıyor. Dağların arasında bulunan masmavi göl inanılmaz huzur verici.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Cumhuriyet Meydanında birçok mağazayı bulabilirsiniz. Sokak pazarı düşkünleri Vernissage Market’i de oldukça beğenecektir. Hediyelik eşyalar, boyamalar, cam ürünleri bulabilirsiniz. Alışveriş merkezi istiyorsanız, Yerevan Mall sizleri bekliyor. İçinde büyüklü küçüklü mağazaları bulabilir, çeşitli restaurantlarda yemek yiyebilirsiniz. Erivan’daki meyve sebze pazarı da oldukça ün salmış bir yer.


Eğlence Merkezleri

Water World, içinde göller ve kaydıraklar bulunan büyük bir kompleks. Hava şartlarından dolayı Hazirandan Eylüle kadar açık olabiliyor. Kadınların bone takması zorunlu.

La Scala kareoke ve dans kulübü size keyifli zamanlar yaşatabilir. Kokteylleriyle ünlü olan mekan Teryan sokağında bulunuyor ve saat 12’den 03’e kadar açık.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Arena Bowling Center’da ailecek eğlenceli zamanlar geçirip, aranızda mini bir bowling turnuvası düzenleyebilirsiniz.

Kaptan Kid’in Macera Adası, Yerevan Mall’da yer alıyor. Tırmanma duvarı, labirent, oyun makineleri gibi çocukların keyifle zaman geçireceği bölümleri olan Kaptan Kid’in Macera Adası güvenlik konusunda içinizin rahat edeceği yerlerden.

King Garden, ailelerin favori yerlerinden. Çeşitli oyunlar, etkinlikler düzenlenen bu mekanda, ailecek keyifli bir gün geçirmenin tadını çıkaracaksınız. Hem de tatildeyken!


Gece Kulüpleri ve Barlar

Ice Club, içindeki sandalyelerden duvara kadar buzdan yapılmış bir bar. Kışın gitmek ciddi cesaret gerektirse de, yazları çok ferahlatıcı olacağı muhakkak.

Karoosel Pub, rağbet gören mekanlardan biri. Çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor ve menüsünde yiyecekler, atıştırmalıklar da yer alıyor.

That Place ise hem barbekü yapılan hem bar olan bir yer. DJ hizmeti de sunuyor. Freak & Chic caz müzik ağırlıklı, DJ hizmeti de sunan bir bar. Menüsünde yemek var ve sadece alkol alıp eğlenmek için değil; mola verip kahve içmek için de uygun bir yer.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Voskan Yerevantsi (17. Yüzyılda doğmuş ressam), Khachatur Abovian (Yazar), Mammad Agha Shahtakhtinski (Azerbaycan Filologu), Hamo Beknazarian (1891–1965, Yönetmen), Silva Kaputikyan (1919–2006, Şair), Arno Babajanian (1921–1983), Armen Dzhigarkhanyan (Aktör), Arthur Meschian, Harout Pamboukjian (Pop Şarkıcısı), Ruben Hakhverdyan (b. 1950), Khoren Oganesian (Futbolcu), Vardan Petrosyan (Aktör), Hasmik Papian (Soprano), Tata Simonyan, Levon Aronian (Satranç Turnuvası Dünya İkincisi), Henrikh Mkhitaryan (Futbolcu)


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Ermeni barbeküsü olan Khorovats muhakkak denenmeli. Şiş kebapa benzeyen shahslik, biftek ve pirzola yaygınca Khorovats için kullanılıyor. Ailelerin en favori etkinliklerinden olan bu Ermeni geleneği öylesine önemli ki, yabancılar için Khorovats caddesi bile kurulmuş!

Khash Çorbası; İran’daki Kale Pache’nin, bizdeki kelle-paçanın hemen hemen aynısı. Genellikle kışın tüketilen bir çorba olsa da, öylesine seviliyor ki kahvaltıda bile sunulduğu oluyor.

İçecek olarak, Karadut Votkası ve konyak deneyebilirsiniz. İkisinde de iddialılar.


Paylaş