Entebbe Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Entebbe

Nüfus:79.700
Para Birimi:Shilling
Ortalama Uçuş Süresi: 8 saat 10 dakika
Saat Farkı: GMT+3
Vize: Kapıda

Türkiye'den Entebbe’ ye, Entebbe’ den Türkiye' ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Uganda’ nın eski başkenti Entebbe’ de Boda Boda adı verilen önceleri bisiklet, şimdiler de motosiklet olan araçlar kullanılıyor. İngilizcesi “ Border-Border ” olan ve “ Sınıra bir iki ” olarak çevirebileceğimiz kelimenin Afrikan İngilizcesi olarak söyleniş biçimi “ Boda Boda ” olduğu için bu isim kullanılır olmuş. Kismen de olsa matadu ismi verilen dolmuşlar da kullanılıyor.


İklim

Ekvator çizgisinin içinden geçtiği şehirde tropikal iklim hakim. Yani hava sıcak ve nemli. Yıl içerisinde sıcaklıkta pek bir değişiklik görülmez. Ortalama sıcaklık 25-30 °C arasındadır. Bölgenin tamamı neredeyse tropikal yeşil alanlarla kaplı. Bölgede iki dönemde kuraklık görülür. Aralık – Şubat ve Haziran – Ağustos ayları Entebbe’ yi gezmek için en ideal dönem.


Ekonomi

Uganda’ nın ikinci büyük şehri olan Entebbe’ de ekonomi tarıma dayanır. Her ne kadar ekonomisi güçlü olmasa da iç pazar da hatırı sayılır bir öneme sahip. Başlıca üretilen tarım ürünleri, manyok, süpürge darısı, mısır, pamuk, şeker kamışı, kahve, yer fıstığı, pirinç, çay, tropikal meyve ve sebzelerdir. Çok büyük bir oranda olmasa da keçi, koyun, sığır yetiştirilmekte ve göllerde balıkçılık yapılıyor. Ayrıca bölgede turizm de canlılık gösterir.


Görülmesi Gereken Yerler

Afrika’ nın en zengin botanik bahçelerinden biri Entebbe’ de yer almakta. Buraya gelip yapılacak ilk işlerin başında bu botanik bahçesini gezmek gelir. Zira Tarzan filmi bu tropikal bölgede çekilmiş. Botanik bahçesinin biraz ilerisindeki hayvanat bahçesinde ise fil, zürafa, aslan, çita, bufalo ve antilop çeşitleri arasında vahşi yaşamın ortasında yer alarak alışılmışın dışında bir gün geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra dünyanın ikinci büyük tatlı su gölü olan ve Nil Nehri’ nin kaynağını oluşturan Victoria Gölü kıyılarında trekking yapabilir, balık tutabilir hatta yüzebilirsiniz. Göl kenarındaki kumsallarda su sporları yapabilme imkanı da mevcut. Sesse Adası’ nda Afrika kuşları besleyebilir ve bu enfes manzara eşliğinde piknik bile yapabilirsiniz. Burada şempanze turlarına katılmadan dönmek olmaz. Entebbe’ de yer alan Vahşi Yaşam Eğitim Merkezi’ de bir diğer uğrak noktasıdır. Burada albino gergedanı dahil vahşi hayvanlarla daha yakından tanışabilirsiniz. Bunu düşünmek bile insana başlı başına bir heyecan veriyor. Entebbe’ de görülecek bir diğer yer ise Entebbe Başbakanlık Binası’ dır. Kolonyal mimarı tarzda oluşturulmuş bu yapıyı akşamları ışıklandırılmış haliyle görmeniz göz zevkiniz açısından daha iyi bir seçenek sunacaktır.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Şehrin en büyük pazarı Salı günü kurulur. Renkli ve capcanlı yapısıyla neredeyse bütün gününüzü ayırabileceğiniz Kitaro Pazarı’ nda Afrika’ nın tüm etkilerini bulabilirsiniz. Bu pazar içerisinde yerel renklerden oluşan giysileri ve tatlıları bulmanız mümkün olacak. Afrika’ nın egzotik havasını yansıtan ahşap eşyalardan alabilir, doğasına uygun yapılmış hayvan minyatürlerini evinize taşıyabilirsiniz. Bunun yanı sıra şapka, çanta ve olmazsa olmaz ağaç kabuklarından yapılan hafif giysileri arkadaşlarınıza hediye edebilir ya da kendiniz giyip Entebbe’ de dolaşabilirsiniz. Almadan gidemeyeceğiniz bir başka Entebbe ürünü ise kesinlikle kahvedir. Önce tadacak ve sonra mutlaka bir paket kahve alacaksınız.


Eğlence Merkezleri

Sırf kahve içmek için bile Entebbe’ ye gelebilirsiniz. Burada neredeyse her yerde karşınıza bir kahve evi çıkmakta. Afrika’ ya özgün bu kahveleri denemeden gitmeniz neredeyse imkansız. Cadde ve sokak araları fotoğraf çekmek için size yeterli olanağı sunuyor. Genel anlamda Entebbe’ de birçok organizasyon karşımıza çıkıyor. Değişik zamanlarda bu organizasyonlardan birine denk gelebilirsiniz. Entebbe için Şubat ayını ayırdıysanız “Dans Haftası” adı altında düzenlenen gösteriler sizleri bekliyor olacak. Orta Afrika müziği eşliğinde yerel dans gösterilerini hem göz hem kulak zevkinize ayrı bir renk katacak. Mayıs ayında ise uluslararası bir organizasyon olan Amakula Film Festivali’ ne katılıp mevcut filmleri görebilirsiniz. Ayrıca yılbaşı zamanında Entebbe’ yi ziyaret ederseniz arp eşliğinde dinsel müzikleri ve kilise korolarını dinleyeceksiniz. Entebbe için yılbaşı demek alışveriş demek. Şehir baştan aşağı alışveriş festivaline dönüşüyor. Bunların yanı sıra önemli günler de kutlanır. Noel, İşçi Bayramı, Ulusal Direniş Günü her yıl 26 Ocak’ta, Kahramanlar Günü 9 Haziran’da, Bağımsızlık Günü 9 Ekim’de kutlanıyor.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Afrika denince aklımıza insan eti yiyen insanlar gelmekte. En azından hayatımızın bir bölümünde kulağımıza çalınmıştır. Halbuki gerçek anlatılan gibi değil. Entebbe, her ne kadar bir Afrika ülkesi olsa da ailenizle gönül rahatlığıyla gezip dolaşabileceğiniz bir yerdir. Afrika’ nın egzotik ve gizemli havası yerel halk üzerinde de pozitif bir etki bırakmış. Özellikle çocuklarınızla birlikte botanik bahçelerini ve hayvanat bahçelerini gezmeniz, çocuğunuza inanılmaz bir tat ve heyecan verecek. Bunun yanı sıra Sesse Adası’ nda piknik yapabilme şansınız olacak. Bütün bunlar bir yana, çocuğunuzun ilgisini çekecek en heyecan verici olay ise bir şempanze turuna katılmanız olacaktır.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Gündüz her yerde bulabileceğiniz kahve evlerinden başka genel olarak vaktinizi vahşi yaşam alanlarında geçirebildiğiniz Entebbe’ de geceleri ise durak noktalarınız bar ve gece kulüpleri olacak. Turizmin yeteri derecede gelişmemesi ve geceleri yapacak başka bir alternatifin bulunmaması sizi bu seçeneğe yönlendiriyor. Başkent Kampala’ nın yanında en iyi gece hayatı Entebbe’ de yaşanır. Gerek köşe başlarındaki barları gerekse gece kulüpleriyle gündüzün yorgunluğunu atabilirsiniz. Bunun için 4 Turkey, Mirembe Bar, Club X5 ve Club Palz sizin için biçilmiş kaftandır. Mirembe Bar çalışanları diğer bar ve gece kulüplerinin alışılmış kasıntı görevlilerin aksine güler yüzlü ve yardımseverdir. Reggae tarz müzik sevenler için 4 Turkey ve Clup Palz ilk adreslerdir. Ayrıca gece kulüplerinin çoğunda DJ partileri verilmektedir. Bunun yanı sıra hemen hemen her gece kulübünün kendisine ait özel geceleri mevcuttur.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Entebbe dediğimiz zaman akla gelen ilk ve tek isim İdi Amin’ dir. 1971 – 1979 yılları arasında görev yapan devlet başkanı , 1976 yıllarında gerçekleşen Entebbe Baskını ile hem kendi adını hem de Entebbe’ nin adını Dünya’ ya duyurmuştur. Bilindiği gibi, Filistinliler tarafından kaçırılan Fransa yolcu uçağındaki korsanlara destek vermiştir. Bu durum İsrail’ in tepkisini çekmiş ve İsrail ordusunun yaptığı operasyon ile aleyhine sonuçlanmıştı..


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Entebbe’ de en çok hoşunuza gidecek, deneyecek ve mutlaka yanınıza alacağınız ilk şey kahve olacak. Ayrıca yeşil muzlardan yapılan matooke, ızgara ete çok benzeyen muchomo, yer fıstığı soslu ve limonlu ıspanak yemeği Malakwangı denemeyi unutmayınız. Deniz ürünlerinden ise tavada kızartılmış ya da domatesle fırınlanmış Tilapia balığı ve Lumombo adı verilen muz yaprakları içinde pişirilmiş tavuk ilginç lezzetlerden sadece bazılarıdır.

Get exclusive app deals

Flapp gives you instant access to exclusive specials on all domestic and international flights, making it the cheapest place to book your travel. No matter which airline you prefer, where you’re flying to, or when you depart, rest assured that if you’re using Flapp, you’re finding the best fares in town.

Flapp’s newest feature

Does downloading a separate app for every airline you fly with sound a little insane? Forget the rest, you can now check in online for all your flights using the Flapp app!

Download Flapp
for free now