Elazığ Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 568.239
Para Birimi: Türk Lirası
Ortalama Uçuş Süresi: 1 saat 40 dakika
Saat Farkı: Yok
Vize: Gerekmiyor
 
İstanbul'dan Elazığ'a, Elazığ'dan İstanbul'a en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Elazığ'da semtler arası gidip gelmek için yerli halk genellikle belediye otobüslerini, minibüsleri kullanıyor. Şehirde taksi kullanımı çok yaygın olmasa da toplu taşımadan sonra geliyor. Şehir içi ulaşımda en çok kullanılan belediye otobüsleri 8 dakikada bir kalkıyor. 
 

İKLİM

Şehirde yıllar yılı bulunduğu bölgeden de bekleneceği gibi karasal iklim hüküm sürmüş fakat şimdilerde barajların da etkisiyle iklim daha ılıman. Kışlar eskiye göre daha az kar yağışlı ve soğuk geçiyor Elazığ'da. Doğu Anadolu Bölgesi'nden beklenen bir diğer iklim olayı da yazların çok sıcak ve kurak geçmesi iken bu şehirde yine barajlar nedeniyle bu ezber de bozulmuştur ve yazları da ılıman iklim hüküm sürmeye başlamıştır.
 

EKONOMİ

Elazığ'ın ekonomisi madenciliğe, tarıma, sanayiye ve elbette ticarete dayanıyor. Keban Barajı'nın tarım için elverişli toprakları su altında bırakmasıyla tarımın önemi azalırken sanayininki arttı şehirde zaman içinde. Toprağının altı da üstü de oldukça zengin olan şehrin ovaları az olsa da çok verimlidir, buğday, arpa, pirinç, şekerpancarı, tütün, fasulye, nohut, mercimek, soğan, sarımsak, pamuk, üzüm, elma, kayısı, ceviz, dut ve badem verir. Şehre gelir getiren lahana, kavun ve çilek derler. Ülkenin en büyük hidroelektrik santrallerinden birinin ev sahibi Elazığ bir sanayi şehri olarak anılmasını da buna borçludur. Un, deri, şeker, çimento, pamukyağı, kiremit, yün, süt, azot, kireç, kağıt, tekstik, mermer fabrikaları şehirdeki sanayi bölgesinde var olan fabrikaların yalnızca birkaçı.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Elazığ deyince akla tabii ki eski ismi ve şimdinin şehir merkezi Harput geliyor. Şehrin etnik ve tarihi dokusunu yaşamak için yerli ve yabancı turistlerin ziyaret etmesini öneceğimiz yerlerin başında Arkeoloji ve Etnoğrafta Müzesi var. Elazığ'a uğrayan hiçkimse Harput Kalesi'ni ve etrafını görmeden memleketine geri dönmemeli. Görülmesi gereken camiilerin arasında Ulu Camii ve Sara Hatun Camii varken bu listenin devamına Alacalı Mescit, Arap Baba Türbesi, Meryem Ana Kilisesi ve Cemşit Hamamı da eklenebilir. 
Şehrin ve etfafının görülmesi gereken yerler listesinin en başlarında elbette Harput Buzluk Mağarası da var. 
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Şehrin en popüler caddelerinden biri Gazi Caddesi, bu caddede kafeler, restaurantlar, oyun salonlarını bolca bulabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinden en çok tercih edilenleri ise Misland ve Akgün Alışveriş Merkezi. From Elazığ AVM'de şehirde ailenizle, arkadaşlarınızla zaman geçirip alışveriş yapabileceğiniz mekanlardan bir diğeri. 
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Kafeler Caddesi olarak da bilinen İmam Efendi Bulvarı şehrin eğlenmek, ailenizle ve arkadaşlarınızla iyi vakit geçirmek için gidebileceğiniz merkezlerinden bir tanesi. Gece ve eğlence hayatının çok yaygın olduğunu söyleyemeceğimiz Elazığ'da halk, yerli ve yabancı turistler günlerini geçirmek için görülmesi gereken yerler bölümünde saydığımız doğal güzellikleri ve şehrin mirası olan mekanları tercih ediyor.
 
Eğer kış sporlarından keyif alıyorsanız Doğu Anadolu Bölgesi seyahatinizde Elazığ'ı pas geçmeyin ve mutlaka Hazarbaba Kayak Merkezi programınızı yola çıkmadan yapın. Kartalkaya ve Uludağ'a göre daha az kaotik olan kayak merkezi kış aylarında sporseverlerin uğrak mekanlarından biri olmaya devam ediyor.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Şehrin doğal güzellikleri arasında yalnızca Elazığ'ın değil Türkiye'nin görülmesi gereken yerler listesine girebilecek Hazar Gölü ve Keban Baraj Gölü çevresi var. Aileler çocuklarıyla birlikte şehrin tarihini daha iyi öğrenmek ve keyifli vakit geçirmek için Harput Kalesi'ni gezebilir, günün devamında da eğlence ve alışveriş merkezleri bölümlerinde paylaştığımız mekanlarla çocuklarına unutulmaz bir gün yaşatabilirler.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Elazığ genellikle eğlence için kafe ve restauranların tercih edildiği, 30 binin üzerindeki üniversite öğrencisi nüfusuna rağmen gece hayatının çok oturmuş bir kültür yaratamadığı şehirlerden biri olarak anılıyor. Şehirdeki gece külupleri ve barları arasında Mayd Bar, Grand Yakamoz veKristal Resturant'ı sayabiliriz. Şehirdeki otellerin barları da eğlenmek için gece hayatı seçimleri arasına girebilir.
 

ELAZIĞ'DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Şu an Elazığ'da yaşayan ünlü ve tanınan bir isim sayamayacak olsak da Elazığ'da doğmuş ve büyümüş ünlülerden bahsetmeden geçmeyelim. Necati Şaşmaz, Oktay Kaynarca, Fatih Kısaparmak, İzzet Altınmeşe, İclal Aydın, Bülent Serttaş, Hande Subaşı, Erol Köse, Kadir Çöpdemir ve Erkan Oğur bu şehirde doğmuş ve belki de hayatının bir kısmını orada geçirmiş sevilen ve tanınan isimlerden bazıları. 
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Elazığ'da denenmesi gereken şeylerden bir tanesi kesinlikle meşhur çedene kahvesinin tadına bakmak. Bu özel kahve şifa kaynağı olarak da biliniyor ve bu bölgede yetişen menengiç aşağının meyvesinin kavrulup ezilmesiyle elde ediliyor. 
 
Bir diğer Elazığ mutfağından seçmeniz gereken lezzet ise Gömbe. Kepekli undan hazırlanan yufkası ve küçük küçük doğranmış soğan, kıyma, pul biber ve cevizin buluştuğu bu lezzet 25-30 katlı bir yiyecek olarak servis ediliyor. Harput çorba, yani diğer adıyla soğuk çorbada bu şehirde denemeden gidemeyeceklerinizden biri.
 
Balaskargezi Tesisleri'nde kayalıklar üzerindeki alanda şehir manzarasını izlemeli ve tesisin zengin mutfağından lezzetler tatmalısınız. Kuzu tandır şehrin öne çıkan yemeklerinden biri daha.
 
Elazığ aynı zamanda kamp turizmi, av turizmi, doğa yürüyüşleri, atlı doğa yürüyüşü, bisiklet turları, olta balıkçılığı gibi aktiviteler için de ziyaretçilerine çeşitli imkanlar sunuyor.
 
Fiyat karşılaştırması ile İstanbul'dan Elazığ'a, Elazığ'dan İstanbul'a en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş