Edinburgh Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Edinburgh

Nüfus:448.624
Para Birimi:İngiliz Paundu
Ortalama Uçuş Süresi:10 saat
Saat Farkı:GMT-2
Vize:İskoçya vizesi gerekiyor

Türkiye'den Edinburgh’a, Edinburgh’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Edinburg’ta şehir içinde en rahat ulaşım aracı otobüslerdir. Şehirde çok geniş ve konforlu bir otobüs ağı kurulmuş. Ama yürümeyi sevenlerdenseniz şehri uçtan uca yürüyerek de gezebilirsiniz. Bir diğer alternatif de taksiler.


İklim

Edinburg’da yazlar ılık, kışlar da soğuk ve yağışlı geçer. Coğrafi konumunun ülkenin kuzeyinde olmasına rağmen Atlantik Okyanusu sayesinde soğuk etkisi kırılır. Ama yağmur her an yağmaya müsait. Şehirde hüküm süren iklimle birlikte şehrin çok güzel bir bitki örtüsü var. Sisli puslu havaları sevenlerdenseniz şehrin iklimine bayılacaksınız.


Ekonomi

Edinburg ekonomisini canlı tutan en önemli etkenlerden biri şehir üniversitesi ve bu üniversitelere dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler. Dört üniversitesi ve yüz binden fazla öğrencisiyle Edinburg tam bir “eğitim şehri.” Bunun dışında tarihi önemiyle ve ihtişamıyla pek çok yabancı turisti kendisine çektiği de su götürmez bir gerçek.


Görülmesi Gereken Yerler

Çok kültürlü şehrin tarihi sokaklarında dolaşırken büyülenebilir, tertemiz havasında sarhoş olabilirsiniz. Enerjiye ihtiyacınız olacak, çünkü o kadar çok gezilesi görülesi şey var ki Edinburg’da… Bir kere heybetli mi heybetli Şehir Kalesi… Şehir sanki sizinmiş gibi hissettirir. Bunu hissedebileceğiniz bir diğer kale de Blair Castle. Sonra Tarihi Gemi, Scott Monument… Kraliyet Yolu’nu yürürseniz sizden daha kralının olmadığını göreceksiniz. Hele muazzam Kraliyet Sarayı’na ne demeli… En ilginç yerlerden biri de City of the Dead… Yani Hayalet Turları… Katedral mi görmek istiyorsunuz. İşte size St. Giles Katedrali. Hem devasa, hem tarihi hem de gotik… Vaktiniz olursa şu anda Devlet Binası olarak kullanılan eski parlamento binasına bir uğrayın. Tarihin resmen canlı örneğidir burası. Bir de İskoç kültürünün en nadide örneklerine rastlayacağınız bir köy var: Dean Village… Eski mi eski, güzel mi güzel bir semt… Tabii şehir turu meydansız olmaz. O zaman yolunuzu Charlotte Square adlı şehir meydanına düşürün.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Edinburg’a İskoçya modasının kalbi demek mümkün. Princes Street, sizin gibi modasever ve alışveriş tutkunu prenseslere layık bir alışveriş caddesi. Ellerinizde rengarenk paketlerle alışveriş keyfi yapmak seyahat hesaplarınızda varsa bu caddeye muhakkak yolunuz düşmeli. Bir de buradan yalnızca bir blok ötedeki George Street var ki size Princes Street’i aratmayacak. William Street ve Staffort Street’e de yolunuz düşerse aldığınız ciciler konusunda karlı, zavallı cüzdanınız konusunda zararlı çıkarsınız. Hayır, kesinlikle fahiş fiyatlar değil ama aldıkça almak isteyeceksiniz. Ama yöreye özgü ıvır zıvırların yeri şehir kalesi çevresindeki Grassmarket…


Eğlence Merkezleri

Hem tarihi önemi hem de koruduğu kültürel dokusuyla gidebileceğiniz en güzel eğlence mekanlarından biri Şehir Tiyatrosu. Bir Shakespear Klasiğini İskoç aksanıyla ve diliyle izlemek harika bir deneyim olabilir. Bir de Holyrood Park var. Şehrin kendine has atmosferini yudum yudum içinize çekerken elinizdeki sıcak kahvenizi ya da sütlü İngiliz çayınızı yudumlayabilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Ailecek Edinburg’u gezmek için şehrin hiçbir bölgesinde ayrım yapmaya gerek yok. Elbette her iyi ve eğlenceli ebeveyn gibi siz de onların kültürlerinin gelişmesini istiyorsunuz bu seyahatte. Bir şehir hatta bir ülke tanımalarını... O halde İskoçya Müzesi ellerinizden öper. Tabii bu müze ziyaretiniz Uluslararası İskoç Galerisi’yle tamamlanırsa tadından yenmez. George IV Köprüsü, Nelson Anıtı, İskoç Portreler Galerisi, Carlson Clark Galerisi, Huntly House, İskoç Akademi Müzesi, Modern Sanat Müzesi, The People’s Story derken çocuklarınızı kusturuncaya müze ve galerilere götürebilirsiniz. Ama şehrin en ilginç müzesi olan Yazarlar Müzesi’ni asla es geçmeyin.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Edinburg’da sesi soluğu kesilmeyen bir eğlence hayatının olması için neredeyse her etken mevcut. Alabildiğine genç nüfus ve su gibi akan içki… Şehrin her sokağında, her köşe başında Pub, bar ve gece kulübü görürsünüz. En ünlüleri Frankenstein’s Pub, Walkabout, The City Nightclub, Nicol Edwards ve The Barony…


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Annie Shepherd Swan bu şehirde yaşamış ünlü bir gazetecidir. Edinburglular onu sever ve sayar. Sanatçı ve bilim adamı konusunda çok büyük isimler çıkmış şehirden. Charles Darwin bunların başında geliyor. Jeolojinin babası olarak anılan James Hutton nereli dersiniz. Alexander Graham Bell’in de Edinburg doğumlu olması… Edinburg’da yaşamış bilim adamı sayısına baktıkça “Hadi ateistler bunu da açıklayın” diyesi geliyor insanın.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

O rengarenk ve kat kat İskoç eteklerinden ve elbiselerinden almamayı düşünüp ve İskoçların bu özgün tarzını zevksizlikle suçlamıyorsunuz değil mi. İçinizden “bizdeki çingene elbisesine benziyor” dediğinizi de duyduk ayrıca. Bu ırkçı söylemi unutup hem kendinize hem de sevdiklerinize birkaç parça alın bunlardan. Modanın yarın ne getireceği bilinmez… Ayrıca bu etek ve elbiseler bir ülkenin ulusal gururunun sembolü. Alınması gereken en güzel şeylerden biri de İskoçların milli çalgısı Gayda. Bizdeki ney neyse, onlar için de Gayda odur. Sesi Edinburg’un semaları gibi bulutlu, yağmurlar misali duru, havası gibi arıdır. Şehre özgü bir yemek olan Higgis Çorbası ilginizi çekebilir. Ama İskoç yumurtasına tam anlamıyla bayılacaksınız. Haşlanmış yumurtanın köfteyle kaplanıp kızartıldığını düşünün. Bunların dışında deniz mahsülleri ve av hayvanlarıyla müşterilerini memnun etmeye çalışan restoranlarla dolu şehir. Bira, viski gibi soğuk ülke içkileri-vodkayı tenzih ediyorum- burada farklı bir aromayla yorumlanmış sanki. Sevdiklerinize de bu envai çeşit biralardan ve viskilerden küçük şişecikler almayı ihmal etmeyin.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Edinburgh’a, Edinburgh’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş