Duşanbe Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Duşanbe

Nüfus: 679.400
Para Birimi:Somoni
Ortalama Uçuş Süresi:5 Saat
Saat Farkı:GMT + 3
Vize:45 Güne Kadar Gerekli

Türkiye'den Duşanbe'ye, Duşanbe'den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Duşanbe, Tacikistan’ın başkenti olması sebebiyle en önemli şehirlerinden biri olma özelliğine sahip. Haliyle ulaşım da diğer şehirlere nazaran gelişmiş. Duşanbe’nin henüz yeni bir şehir olması da şehir içi ulaşımının henüz gelişme aşamasında olduğunu ifade etmekte fayda var. En iyi ulaşım alternatifi, otobüsler ve dolmuşlar gibi görünüyor. Ama konfordan yanaysanız taksiler de emrinize amade olacaktır.


İklim

Duşanbe’de oldukça sert bir karasal iklim hüküm sürer. Yazları çok sıcak ve kuraktır. Kışlar da bir o kadar soğuk. Şehir çok nadir yağış alır. Bu sebeple nemli bir havadan bahsedemiyoruz.


Ekonomi

Ülkenin geneli 20. yüzyılın başında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kurulduktan sonra bu birliğin uzantısı olan Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olarak varlığını sürdürmüş. Bu sebeple ülke ekonomisinde olduğu gibi Duşanbe’de de sosyalizmin izleri görülür hala. Tacikistan’ın dağlık bir bölge olması ve başlıca tarım kaynağının pamuk olması, Duşanbe’deki ticari sirkülasyonu da olumsuz etkilemiş. Bu sebeple Duşanbe’den komşu ülkelere bir işçi göçü yaşanıyor.


Görülmesi Gereken Yerler

Elbette bu çiçeği burnunda şehirde mimari konusunda çok fazla Rus etkisi var. Bu sebeple yapılan binalar baltık etkisiyle ve heykellerle süslenmiş halde. Heykel demişken, şehirde görmeniz gerekenlerden biri de Somoni’nin heykelidir. Yeni evli çiftler geleneksel olarak bu heykeli ziyaret eder. Heykeli ziyaret etmek için giderseniz bir alay gelin ve damat görürseniz şaşırmayın, hepsi bu gelenek için. Duşanbe'de, Tacikistan Ulusal Antika Müzesi bulunuyor. Müzede sergilenen eserler ülke tarihi için son derece önemlilik teşkil ediyor. Victory Park ve Fort Hissar bir diğer gezilesi görülesi mekanlardır.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Tacikistan Hoteli civarında yer alan pazar ve sokak marketlerinde el işi ve el yapımı ürünler bulunuyor. Hediyelik eşya için Somoni Heykeli'nin çevresindeki dükkanları alışveriş için ideal. Kentte bulunan resim galerilerinden de sayısız sanat eseri alabilirsiniz. Ama Duşanbe’den alınabilecek en güzel şeyler ipekli ürünlerdir. Ne de olsa Tacikistan, ipekböceği yetiştiriciliği konusunda çok gelişmiş. İpekli kumaşlar, eşarplar, elbiseler, aksesuarlar çok zarif bir hediye seçeneği olabilir.


Eğlence Merkezleri

Tacikler kültür, sanat ve edebiyata müthiş önem verir. Eğlence ortamlarını da hep buna göre oluşturmuşlar. Şehirde çok sayıda tiyatro ve bale salonu olmasının sebebi de sanata verdikleri önemden kaynaklanıyor. Gösteri merkezlerinden birinde Tacik kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan Şaşmakom müziğini dinleyebilirsiniz. Sizin için harika bir deneyim olacaktır.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Çocuklarla gezmek için harika bir şehirdir Duşanbe. Neden derseniz, tam anlamıyla bir edebiyat, kültür ve sanat şehridir burası. Mesela Tacikistan Ulusal Antika Müzesi, bin bir çeşit eseriyle ziyaretinizi bekliyor. Behzod National Müzesi, Fine Art Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Hele ki Müzik enstrümanları müzesi çocuklarınızın ilgisini çekebilir.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Duşanbe’de oldukça hareketli bir gece hayatı var. Barlar, casinolar ve gece kulüpleri; şehrin gece hayatına cömertçe hizmet eder. Rus etkisinden kaynaklı olarak votkanın hemen hemen her türünü bulabilirsiniz. En popüler gece kulüpleri ise Rudanki ve Port Sayeed.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Edebiyat alanında Sadriddin Aynı ve Mirzo Tursunzade, bale dünyasında ise Malika Sobirova, sinema dünyasında Boris Kimyagarov ve Ato Muhamedcenov bu ülkenin tanınmasında önemli paylara sahip olan sanatkarlardır.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Duşanbe’de yemek yerken şaşırmamanız için önceden bilmeniz gereken bir konu var. Tacik yemek kültürüne göre, sofraya oturduğunuzda öncelikle halva denen tatlılar gelir. Sonrasında bu sıralamayı nefis etli ve hamurlu çorbalar, etli ve kemikli sulu yemekler ve en son da şehrin geleneksel yemeği plov gelir. İri parçalı koyun eti, pirinç ve şalgamla tavada yapılan bir lezzettir bu ve muhakkak denenmelidir. Duşanbe’de Taciklere özgü mantıyı ve pirmeni denen yemeği de tatmalısınız, harika bir deneyim olacaktır. Yemeklerin yanında çay içilir, tipik bir asya kültürü bu. Yoğurttan yapılan kefir ise kahvaltılarda çok sık tüketilir.


Paylaş