Donetsk Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

DONETSK

Nüfus: 953.384
Para Birimi: Grivna
Ortalama Uçuş Süresi: 3 saat 50 dakika
Saat Farkı: (+3) GMT
Vize: Gerekmiyor
 
 
Türkiye'den Donetsk’e, Donetsk’ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Ulaşımın çok ucuz olduğu Donetsk’te birçok toplu ulaşım aracından biri mutlaka size göre olacaktır. Troleybüs, otobüs ve minibüslerle rahatlıkla şehrin istediğiniz noktasına gidebilirsiniz. Bunlar haricinde tabii ki taksi ya da araç kiralama tercih edebileceğiniz seçenekler.
 

İKLİM

Donetsk’te iklim hafif kara iklimi olarak adlandırılabilir. Kış ayları oldukça soğuk geçer. En soğuk ay olan Ocak ayında sıcaklık ortalama -5 derece civarında olurken en sıcak ay olan Haziran ayında ise sıcaklık 20 derece civarlarında seyreder.
 

EKONOMİ

Şehrin kuruluş tarihi 1896 yıllarına dayanır ve buranın tercih edilmesinin nedeni zengin kömür madenleri bulunmasındandır. O yıllardan bu yana şehir ekonomisi hep iyi bir çizgide ilerlemiştir. Şehirdeki yaşam standartları oldukça yüksektir. Dolayısıyla sosyal yaşam da oldukça hareketli ilerlemektedir.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Puşkin Bulvarı özellikle hafta sonları hareketlenen ve blok blok farklı temaların işlendiği, farklı eserlerin sergilendiği bir bulvardır. Bulvarı gezerken birbirinden çok farklı temalarla karşılaşabilirsiniz. Yerel sanatçıların eserlerine de sahip olabileceğiniz bulvar üzerinde, satın alım esnasında pazarlık yapmayı sakın unutmayın.
Lenin Meydanı ve meydan içerisinde bulunan Lenin Heykeli şehrin görülmesi gereken noktalarından biridir. Heykel şehrin tarihini sembolize ederken asıl işlevi oldukça ilginçtir. Orta yaş ve üzerindeki Donetsk halkı genç nesle aktarmak istedikleri fikir ve beklentilerini mektuplara yazarak buraya gömüyorlar. Böylece bir bilgi alışverişi gerçekleşmiş oluyor. Meydanın diğer tarafında ise Müzik Fıskiyesi denilen bir fıskiye bulunuyor.
Arena park içerisinde 2012 Euro Futbol Şampiyonası için düzenlenmiş bir stadyum bulunmaktadır ve görülmeye değerdir. Park içerisindeyse her türlü çiçek, bitki ve ağaçlar bulunmaktadır. Hatta bu bitkilerin yarısının nadir güllerden oluştuğunu bilmelisiniz. 
 
Hayatınızda görebileceğiniz en ilginç parklardan biri olarak hatırınızda kalacak “Dövme Rakamlı Park”ta onlarca belki de yüzlerce ferforje obje sizleri bekliyor. 2001 yılında yapımına başlanan parka ferforje objeler koyma fikri desteklenince tüm park böyle eserlerle süslenmiştir. Park alanına yapılan ilk ferforje obje ise şehrin simgesi olan “gül”den yola çıkılarak gül ferforje buketi olmuştur.
Sherbakov Parkı özellikle çiftlerin tercih ettiği bir parktır. Park içerisinde bulunan havuz üzerindeki köprüye giden çiftler köprüye asma kilit takıp anahtarını da bir ömür boyu birliktelik için havuza atmaktadırlar.
Donetsk Demiryolu Tarihi ve Kalkınma Müzesi, Donetsk Bölge Güzel Sanatlar Müzesi başta olmak üzere şehirde 140 tane irili ufaklı müze bulunmaktadır. 254 tane de anıtın bulunduğu şehir bu tür gezileri sevenler için birçok seçenek barındırmaktadır.
 
Donetsk’te oldukça gelişmiş olan sanayiinin negatif etkilerini azaltmak için 1964 yılında kurulan Botanik Bahçesi şehirde mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir. Geçen yıllar boyunca bu bahçede dünyanın her yerinden bitkiler gelmiş ve korunmuştur. Bu özel park, tüm ziyaretçilerine başta nadir güllerden oluşan farklı hayal dünyalarının kapılarını açmaktadır. Saat 08:30 ile 18:00 arasında kendi başınıza gezebileceğiniz gibi belli günler ve belli saatlerde Garden Turları, Kaktüs turları ve Sera turları düzenlenmektedir.
Artemivks Şampanya Fabrikası, Doğu Avrupa’nın en büyük köpüklü şarap üreten fabrikasıdır. 1950 yılında kurulan bu fabrika yerin 72 metre altında özel mahzenlere sahiptir. Bu fabrikayı gezerek hem üretim aşamalarına hem de mahzenlerin o farklı havasına şahit olabilirisiniz.
 
Dünyanın en büyük kaya tuzu madenlerinden biri olan Soledar Tuz Madenleri bulunmaktadır. Bu madenler yerin tam 300 metre altında bulunmaktadır. Madenlerde bulunan pekçok odacık ve labirent yetenekli ustalar ve profesyonel heykeltıraşlar tarafından dekore edilmiştir. Duvarlarında sizleri çeşitli sürprizler beklemektedir. Devasa büyüklükteki bazı odalarında zaman zaman çeşitli konserler de verilmektedir. Muhteşem bir akustiğe sahip olan bu odalarda bir konser izlemek hiç unutamayacağınız bir anı olacaktır.
Svyatogorsk Larva Manastırı, Ukrayna’nın ikinci büyük manastır kompleksidir ve içinde kiliseler ve mağaralar bulunmaktadır. Manastırın ince işçiliği ve görkemi görülmeye değerdir.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Bu şehirde alışveriş için seçeneğiniz çok fazladır. Çok lüks markaların ve mağazaların bulunduğu alışveriş merkezleriyle çok ucuza ürünler edinebileceğiniz çarşılar arasında çok geniş bir yelpazeye sahiptir. En büyük alışveriş merkezi ise Donetsk City, en lüks alışveriş merkezi ise Golden City, en eski alışveriş kompleksi ise White Swan’dir.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Donetsk kültür ve eğlence merkezi ya da diğer adıyla Nemo Parkı her yaştan ziyaretçiye hitap edecek şekilde düzenlenmiştir. Stadionnaya Caddesindeki Scherbakov Parkı içinde bulunan yer Yunus Parkı olarak da bilinir. Adını ise uzmanlar gözetiminde Ukrayna’da doğan ilk yunus yavrusunun adı verilmiştir. Bu kompleks içerisinde Dolphinarium, Yunus Terapi Merkezi ve Sea World yani akvaryum bulunmaktadır.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Sheffield Park, nehrin hemen kenarında konumlandığından güzel yürüyüşler yapabilir, çocuklar için özel hazırlanmış oyun alanlarında vakit geçirebilirsiniz. Yine nehir kenarında bulunan Sherbakova Parkı’nda tekne kiralayıp nehir üzerinde gezebilirsiniz. Hafta sonu giderseniz park içerisinde özel bir orkestranın verdiği konserlere katılıp eğlenebilirsiniz. Bu parkın bir diğer özelliği de içinde farklı farklı eğlence alanlarını bulundurması. Bu alanlardaki cihazlara belli bir ücret karşılığında binmeniz mümkün.
 
Planetaryum tüm ziyaretçilerini eğitmek amacıyla açılmış olsa da yapılan özel sistemle herkes uzayı, gezegenler sistemini ve takımyıldızların sanal manzarasını seyredebilmektedir. Çocuklarınızın ilgisini çekecektir.
Şehirde tüm yıl boyunca, her ay farklı farklı performanslar sergileyen bir sirk bulunmaktadır. Leninskey Prospect adresindeki bu mekanda eğitimli hayvanlar ve palyaçoları çocuklarınız çok sevecektir.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Bir öğrenci şehri olan Donetsk’te gece hayatı oldukça canlıdır. Şehirde çok sayıda öğrenci yaşadığından da her bütçeye uygun mekanlar bulunmaktadır. Pig Bar, Maximum, Afrika, Volna, De Javyu şehirde öne çıkan ve güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden bazılarıdır.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Donetsk’te denemeniz gereken ve öne çıkan yöresel yemek Borş (Borsch) çorbaşıdır. Mantının bir benzeri olan “Vareniki” de kentin önemli lezzetleri arasındadır. Yine şehri sizlere hatırlatacak hediyelikleri alabileceğiniz mağazalar şehrin farklı noktalarında karşınıza çıkabilir.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Donetsk’e, Donetsk’ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş