Dnipropetrovsk Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Dnipropetrovsk

Nüfus: 1.040.000
Para Birimi: Grivna
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat 20 dakika
Saat Farkı: GMT 0
Vize: Vize Gerekmiyor


Türkiye'den Dnipropetrovsk’ye, Dnipropetrovsk’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!


Şehir İçi Ulaşım

Dnipropetrovsk’de trafik görmeniz mümkün değil. Şehirde ulaşım oldukça rahat... Sovyetler Birliği zamanında alt yapıya oldukça önem verilmiş. Şehrin dört bir yanına metro var. Ayrıca tramvay, troleybüs gibi vasıtaları kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz.


İklim

Dnipropetrovsk’ta nemli karasal iklim hüküm sürer. Şehirde kışlar soğuk ve karlı, yazlar sıcak ve nemli geçer. Kışın sıcaklık eksinin 10 derece altında seyreder.


Ekonomi

Ukrayna’nın en büyük üçüncü şehri olması ve başkent Kiev’e yakın olması Dnipropetrovsk’a çeşitli ekonomik avantajlar sağlıyor. Bunun yanı sıra Dnipropetrovsk Ukrayna’nın hali hazırda önemli sanayi merkezlerinden biri konumunda. Şehir; metal, döküm, makine, boru, tarımsal ekipman, traktör, madencilik, troylebüs, kimyasal konusunda geniş bir sanayi yelpazesine sahip.


Görülmesi Gereken Yerler

Dnipropetrovsk şehrinin en büyük caddesi Karl Marx Bulvarından başlayabilirsiniz gezmeye… Burası şehrin en ünlü caddesi… Haliyle pek çok önemli adresin kesişme noktası… Bizdeki İstiklal Caddesi gibi düşünün. Binbir ışık ve ses bar bu caddede. Bu caddeyi gezdikten sonra rotanızı Kraliçe II. Catherina’nın, şehrin kurulmasının emrini verdiği yere Sobornaya Meydanı’na çevirebilirsiniz. Ne de olsa meydanlar, şehirlerin en prestijli yerleridir. Ve şehrin ilk binası Preobrajenskiy Sobor’da nefes almak ne güzeldir. Şehrin ilki, gözbebeği, en eskisi burası… Ya şehrin en büyük parkı olan Shevchenko’da Dnipro Nehri’nin üzerindeki Monastyskiy Adası’nın manzarasını izleyerek keyif yapmaya ne dersiniz? Ayrıca Lenin sahil yolunda bisiklet sürebilir, Slav Anıtı’na geçerken bir selam verebilirsiniz.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Kentin en önemli ve en renkli caddesi olan Karl Marks Bulvarı’nda alışveriş için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Şehrin mimli ve en büyük alışveriş merkezi Central Department Store. Ayrıca burada sevdiklerinize hediyelik eşya bulmak için pek çok seçenek mevcut.


Eğlence Merkezleri

Nehrin hemen kenarındaki Bartolomeo Eğlence Komleksi şehrin en gözde eğlence mekanıdır. Eğlenmeniz ve dinlenmeniz için gereken her şey burada mevcut. Masaj salonlarından saunaya, spa’dan açık-kapalı yüzme havuzuna kadar. Yiyip içip dinleneceğiniz, hem bedensel hem de ruhsal yorgunluğunuzu atacağınız, yani şehir gezisini keyifli bir tatile dönüştüreceğiniz bir yer burası. Bünyesinde pek çok kafe ve restoran da var. Ailecek keyifli vakit geçirmeye, eş dostla sohbet etmeye çok müsait bir yer.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Çarlık Rusya’sı zamanında kurulmuş bir şehir olduğundan mimari yapıların eski olmasıyla birlikte şehrin büyük bir kültürel derinliği var. Tabii Dnipropetrovsk’u gezerken çocuklarınız da bu kültürel derinliğin havasından suyundan nasiplenecek. Baltık üslubuyla yapıldığından mimari açıdan estetik bir kent burası… Çocuklarınızla her yere gidebilirsiniz şehirde, adım başı zenginlik, adım başı güzellik. Ama Dnipropetrovsk Savaş Müzesi çok ilgilerini çekecektir. Bunu haricinde Drama müzesi, Edebiyat Müzesi, Uluslararası Tarih Müzesi, eski mi eski Ortodoks kiliseleri ve şanlı petrikovka köyü mutlaka görülmeli… Şehrin temiz havasını ailecek solumak isterseniz Globy Park aileniz ve sizin için biçilmiş kaftan! Bir de Dnipropetrovsk Üniversitesi’nin botanik bahçesi var ki göreni kendine aşık ediyor.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Şehirde hava karardığı andan itibaren gece hayatı kendini gösterir. Paris, Opera, Labirinth ve Bartalameo dansın bini bir para olan diskolar… Sabahlara kadar dans edebilirsiniz. Ukrayna’nın en büyük gece kulüplerinden Labirent Club tam bir şehir efsanesi… Aynı mekân içinde üç ayrı tarz müzik dinleme şansına sahipsiniz burada. Şehrin diğer mimli gece kulüpleri: Rio, Jackson, Bora Bora… Bu şehirde uyumak yok, hep eğlenmek var.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Amerikalı yönetmen Boris Sagal, Yazar Viktor Petrov ve Linor Goralik; Dnipropetrovsk’un medahı iftiharıdır. Tabii bir de şehrin seri katilleri Viktor Sayenko ve Igor Suprunyuck’un da ün yapmak konusunda hakları yenilemez (!)


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Dnipropetrovsk’ta Ukrayna’nın genelinde olduğu gibi geleneksel yemek üç ana öğeden oluşuyor. İlk olarak çorba ya da salata ile başlangıç yapılır. Rusların meşhur “Borç çorbası” Ukrayna mutfağında da baş tacı. İkinci olarak da patatesle servis edilen et, tavuk veya balık yeniyor. Üçüncü olarak da komposto ya da tatlı geliyor. Tanıdık gelmiş olmalı, Türk mutfak kültürünü andırıyor değil mi? İklim sebebiyle soğuk havaya dayanıklı şalgam, lahana, patates gibi sebzeler hem ülke hem de şehir mutfağının hammaddesini oluşturuyor. Ayrıca balık, tavuk ve kırmızı etten üretilen fümeler de Dnipropetrovsk mutfağının gözbebeği…

Burada, balık, et ve tavuk köftesine “katleta” denir. Kiev’’e özgü bir yemek olan “Kievski” Ukrayna’nın milli lezzetidir. Balık, kurutulmuş haliyle ya da marine edilerek servis ediliyor, bu yöntemler şehirdeki balık kültürüne ayrı bir lezzet katıyor. Nehir etkisiyle olsa gerek, genellikle tatlı su balıkları bulunuyor fishmarketlerde. Aynalı sazan, yayın, mersin balığı ve turna; şehirde en çok tüketilen tatlı su balıklarıdır. İri cins barbun, kalkan ve uskumru da balık sofralarının vazgeçilmezi. Yanında da su gibi beyaz şarap ve votka içiliyor. Bir de siyah ve kırmızı havyar şehirde meşhur bir lezzet. Ağzının tadını biliyor Dnipropetrovsklular…

Şehre özgü Smetana isimli geleneksel bir krema var. Neredeyse her yemeğe ve tatlıya konulabiliyor. Her lezzete uyumlu bir süt ürünü bu ve herkes Smetana’ya bayılıyor. Ayrıca lor, kaşar peyniri, yoğurt ve kefir yoğun tüketiliyor.

Sıra dışı leziz bir yemek yemek isterseniz “Pelmeni” çok popüler bir lezzettir. Bir de mantının lor peynirli ve vişneli halini düşünün, buna da “vareniki” diyorlar. Şehrin fırınlarından çıkan esmer ekmeği ve tahıl ekmekleri enfes ötesi… Hiçbir şey size göre değilse bile peynir-ekmek yiyebilirsiniz. Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Dnipropetrovski’ye, Dnipropetrovsk’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerind en, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş