Diyarbakır Uçak Bileti

Book your flight

to

Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük şehirlerinden biri olan Diyarbakır’a en uygun biletler, Geziko ’da!

Neden Diyarbakır’ı Ziyaret Etmelisiniz?

  • Diyarbakır tarihte büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış, hala içinde birçok tarihi eseri ve yapıyı barındıran, tüm insanlığın değerli kültürel miraslarından biridir!
  • Leziz yemekleri olan bir mutfağa sahiptir!
Zaman Dilimi:
UTC + 2
Telefon kodu:
00 + 90 + 0412 + Yerel telefon numarası
Havalimanı:
Diyarbakır Havalimanı

Diyarbakır ülkenin doğu Anadolu bölgesinde yer aldığı için dağlık bir arazide yer almaktadır ve bu yüzden sert karasal iklim hâkimdir. Kışları çok sert geçerken, ilkbahar ve sonbahar dönemleri Diyarbakır’ın en güzel özelliği olan Mezopotamya uygarlıklarının bıraktığı tarihi görmek için mükemmel bir zamandır.

  • Cahit Sıtkı Tarancı ve Ziya Gökalp Diyarbakırlı edebiyatçılarımızdır.

Anadolu’nun tümü tarihte büyük uygarlıklara ev sahipliği yaptığı için hayran olunası tarihi eserlere sahiptir. Diyarbakır bu özelliğin yanında ek olarak ayrıca Mezopotamya’da da yer aldığı için köklü bir tarihi mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Bu miras aynı topraklarda her dinin yaşanması sayesinde çok büyük bir önem kazanmıştır. Bu eşsiz eserleri anlatmaya gelirsek;

Ulu Camii: Kara taştan yapılmış, Anadolu’nun en eski camilerindendir. M.S. 639 yılında islam orduları Diyarbakır’ı fethedince Mar-Toma Kilisesi’nin camiye çevrilmesiyle kurulmuştur. Duvarlarında bulunan eski uygarlıklardan kalan kitabeler eserin etkileyici yerlerinden.

Safa Camii: 1532 yılında yapılmış bir Akkoyunlu eseridir. Anadolu camilerinde sık sık görmeye alışacağınız çini ve motiflere burada camiinin minaresinde rastlayacaksınız.

Behram Paşa Camii: Osmanlı’nın usta mimarı Mimar Sinan’ın yaptığı eserlerdendir. 1572 yılında Diyarbakır Valisi Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır. Camii ayrıntılarına dikkatli göz atarsanız ve biraz Diyarbakır’ın yerel kültürü ile ilgilenmişseniz kolaylıkla camiinin Diyarbakır mimarisinin özelliklerini yansıttığını göreceksinizdir. Ve eserin en hayranlık uyandırıcı özelliği ise bir sanat harikası olan minberidir. Tamamen kesme taştan yapılmıştır.

Daha çok Müslüman uygarlıklara ev sahipliği yapması nedeniyle Diyarbakır’da ilginizi çekebilecek birçok camii bulabilirsiniz. Nebi Camii, Fatihpaşa Camii, Hüsrevpaşa Camii (Deliler Hanı), Melik Ahmet Camii, İskender Paşa Camii gibi.

Diyarbakır’ın köklü tarihinin şehre bıraktığı en eski miraslardan biride Meryem Ana Kilisesi’dir.

Meryem Ana Kilisesi 3. Yüzyıldan kalma etkileyici bir yapıdır. Zamanla birçok onarım görerek bu zamanlara kadar ayakta kalabilmiştir. Bizans devrinden kalma mihrabı, Roma biçimi kapısı içine girmeden daha sizi mest etmeye başlıyor.

Bu kadar tarihi esere sahip olan topraklarda olmazsa olmayan bir diğer öğe de müzelerdir. Bu tarz müzeleri gezmeyi seviyorsanız Diyarbakır yöresindeki kazılardan elde edilen tarihi eserler Arkeoloji Müzesinde sizi bekliyor olacak. Neolitik Çağ’dan Selçuklu ve Osmanlı dönemine kadar varan tarihi eserler müzede sergilenmekte.

Aynı zamanda Türk Edebiyatı’nın seçkin yazarlarından Cahit Sıtkı Tarancı Ve Ziya Gökalp’in Diyarbakır’da yaşadığı dönemdeki evleri müze haline getirilmiş, Tarih kokusunun yanında birazda kitap kokusunu hissetmek isterseniz bu müzeler görülmeye değer.

ALIŞVERİŞ YAPILACAK YERLER

Doğu Anadolu şehirlerinin çoğunda da bulunan alışveriş çarşıları Diyarbakır’da da alışveriş yapabileceğiniz en güzel yer. İran’dan, Suriye’den getirilen kumaşlardan, şehre has yiyeceklerin hepsini bu çarşılarda bulabilirsiniz. Şehrin kendine has peynirlerinin satıldığı peynir pazarını da gezmek isteyebilirsiniz.

EĞLENCE MERKEZLERİ

Şehirde gece kulüpleri yada barlar pek bulunmuyor. Şehirde eğlence için, halk oyunlarının sergilendiği küçük mekanlara gidebilir, şanslıysanız da bir Diyarbakır düğününe rastlayabilirsiniz.

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Diyarbakır Belediyesi büyükşehir belediyesi olduğundan bu yana şehre gezilebilecek, ailece gidebilecek parklar kazandırdı. Buralara gidip çocuklarınızla güzel zaman geçirip, tarihin şehre kazandırdıklarını izleyebilirsiniz

Diyarbakır’da yenilen en popüler akşam yemeği ızgara ciğer. İsterseniz bir restoranda isterseniz de, sokak arabalarında pişen ciğerlerin tadına bakabilirsiniz. Bunun yanı sıra kaburga dolması da oldukça sevilen yemeklerden biri.

Bostana, cartlak kebabı, burma kadayıfı, içli köfte, ayva kebabı, salçalı mumbar dolması, patlıcan dizme, köfteli lebeniye, kuzu şiş, fıstıklı irmik helvası, ekşili tavuk, ayvalı kavurma, meftune, nardanaşı, Nuriye tatlısı, lebeni, revani, kibe mumbar, duvaklı pilav gibi daha say say bitmeyecek birçok yöresel lezzete ev sahipliği yapıyor Diyarbakır’ın yemek kültürü.

Genellikle et ağırlıklı bir mutfağa sahip olsa da, büyük bir şehir olduğu için ihtiyaçlarınıza uygun farklı yemekleri bulmakta çok zorlanmazsınız.

Item Istanbul Adana Diyarbakır
Ucuz Bir Restoranda Yemek 15TL 13 TL 12 TL
Bira (Yarım Litre) 8 TL 7.00 TL 10 TL
Cappuccino 7 TL 6.17 TL 6.50 TL
Taksi 1 Km (Normal Tarife) 2 TL 2.00 TL 6 TL

Kaynak:numbeo.com

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Diyarbakır’da şehir içi ulaşım belediyenin sağladığı otobüslerle sağlanıyor. Ancak eski uygarlıkların bıraktığı eşsiz tarihi eserleri görmek ve Diyarbakır çevresini de dolaşmak istiyorsanız kendi aracınız ile seyahat etmeniz daha rahat, daha özgür olacaktır.

İKLİM

Diyarbakır ülkenin doğu Anadolu bölgesinde yer aldığı için dağlık bir arazide yer almaktadır ve bu yüzden sert karasal iklim hakimdir. Kışları çok sert geçerken, ilkbahar ve sonbahar dönemleri Diyarbakır’ın en güzel özelliği olan Mezopotamya uygarlıklarının bıraktığı tarihi görmek için mükemmel bir zamandır.

EKONOMİ

Şehir geçimini, bozkır ikliminin bölgeye hakim olması yüzünden hayvancılıkla sağlar. Bunun yanında Diyarbakır Doğu Anadolu’nun en büyük şehirlerinden olduğu için ticaret ve tarım da ekonomisinde büyük yer kaplar.


Paylaş


Diyarbakır üzerinde söz sahibi