Denizli Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

DENİZLİ

Nüfus: 963.464
Para Birimi: Türk Lirası
Ortalama Uçuş Süresi: 1 saat 5 dakika
Saat Farkı: (+2) GMT
Vize: Gerekmiyor
 
 
 
Türkiye’nin her yerinden Denizli’ye, Denizli’den Türkiye’nin her yerine en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Denizli’nin kent içi ulaşım ağı, şehre göre yeterli düzeydedir. BOİ adında belediye halk otobüslerinin yanı sıra özel halk otobüsleri de hizmet vermektedir. Bu otobüslerle şehrin her köşesine rahatça ulaşılabilirsiniz. Dolmuşlar ise belirli, sık kullanılan güzergâhlarda işlemektedir. Kentte birkaç günden fazla kalacaksanız, “akıllı kart” adlı pasolardan almanız faydalı olabilir. 
Şehrin ilçelerine de rahatlıkla gidip gelebilmek için araç kiralamak da seçenekleriniz arasında üst sıralarda bulunabilir.
 

İKLİM

Denizli’de kışlar ılık ve yağışlı, yazlar serin geçer. Denize kıyısı olmamasına rağmen tam olarak karasal iklim göstermemektedir. Kıyıya paralel uzanan dağlar sayesinde kısmen de olsa Ege iklimi de görülür.
 

EKONOMİ

Denizli ilinin ekonomisi tarıma dayanır. Son 15 yıldır sanayi sektöründe önemli gelişmeler olmuştur. Çalışan nüfusun % 70’i tarım, balıkçılık ve ormancılıkla uğraşır. Gayri sâfi hâsılanın (bürüt gelirin) % 40’ı tarım, % 15’i sanayiden sağlanır. 
Tatlı ve uzun ötüşüyle horozuyla da ünlü olan Denizli’de hayvancılık da oldukça gelişmiştir.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Denizli denince ilk akla gelen nokta Pamukkale’dir. Pamukkale, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan travertenlerden oluşan doğal bir güzelliktir. Hierapolis Arkeoloji Müzesi'ne de ev sahipliği yapan Pamukkale ören yerini, tüm güzellikleriyle keşfedebilmek için en az yarım gününüzü bu bölgeye ayırmanız gerekmektedir. Geniş bir alana yayılan ören yerinde ulaşım zaman zaman nostaljik motorlu araçlarla sağlansa da, tarihi yapıların hepsini görebilmek için yürüyerek gezmek en iyisi olacaktır. İnsanları güzelleştirdiğine inanılan antik havuzdan hakkıyla yararlanmak için on günlük bir küre ihtiyaç olduğu söylense de siz zamanınız yettiğince havuzun keyfini mutlaka çıkarın.
 
Ünlü Karahayıt Kaplıcaları da Pamukkale travertenlerinden 5 kilometre ileride bulunan aynı isimli beldede yer alır. Karahayıt'taki termal su kaynağı, Pamukkale'deki su kaynağına benzer bir yapıya sahip olmasına rağmen, burada beyaz travertenler oluşturmak yerine aktığı yeri kırmızımsı bir renge bürüyerek süsleyen yine tabii bir mucize bekliyor sizleri.
Akhan Kervansarayı yine aynı adı taşıyan köyün girişinde yer almaktadır. Anadolu Selçuklularının batıdaki son kervansaraylarından olan ve iki kitabesi bulunan Akhan, sultan hanları şemasına uymakla beraber, oldukça küçük bir handır. 
 
Binlerce yıllık dokuma kültürüyle ünlü Buldan'daki 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı şehir dokusunu günümüze yansıtan yüz elliye yakın ev restore edilmiş ve sizi Osmanlı döneminde hissettirmek için bekliyor. 
Güney Şelalesi şehre 70 kilometre mesafede bulunsa da görkemiyle görülmeye değer bir ortam. Birinci derecede sit alanı olan bu şelale genel sıralamada Türkiye’nin doğa harikalarından biri. Şelaleleri sevenlerin görmeden dönmemesi gereken bir yer.
 
Pamukkale’nin küçük bir benzeri ya da “Yeraltındaki Pamukkale” şeklinde nitelendirilen Kaklık Mağarası doğal sit alanı olarak belirlenmiş. Bol miktarda termal suyun bulunduğu mağaranın, berrak, renksiz ve kükürt kokulu suyunun bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Pamukkale’yi bir de yeraltında görmek ilginç bir deneyim olabilir.
Laodikeia Antik Kenti, Efes'ten sonra ikinci büyük antik kent olma özelliği taşıyor. Kazı çalışmaları devam eden antik kent, İncil'de söz edilen yedi kiliseden birine ev sahipliği yapması dolayısıyla her sene birçok yabancı turisti ağırlıyor. Bölgede bolca bulunan antik kentlerden gezebileceğiniz bir diğeri de Tripolis Antik Kenti.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Tarihi Kaleiçi Çarşısı ve Babadağlılar iş Merkezi gezilip görülmeden dönmemeniz gereken yerlerden. Buralarda özellikle yerel ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 
Özellikle Buldan Bezi, el dokumaları ve bu bezden üretilen her çeşit ürün için şehir merkezindeki mağazalar yanı sıra direkt Buldan’a giderek alışveriş yapabilirsiniz. Hem Buldan’ın restore edilmiş evlerini görebilir hem de yerinden bezleri almış olursunuz. Karşılaşacağınız çeşitler çok ve fiyatlar da daha uygun olmuş olur.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Denizli’de özel olarak eğlence mekanları maalesef bulunmamaktadır. Güzel vakit geçirmek için turistik bölgelerdeki çay bahçeleri, kafeler ve restoranları seçebilirsiniz.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Çocuklarınızla iyi vakit geçirmek için şehrin dört bir yanında yapılmış devasa büyüklükteki parklardan faydalanabilirsiniz. Pamukkale içerisindeki Antik Havuz’da, tarihi sütunlar içerisinde yüzmek onlar için farklı bir deneyim olacaktır. Yine Pamukkale Travertenleri, Kırmızı Su Travertenleri oldukça ilgilerini çekecektir. 
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Denizli’de gece hayatı neredeyse yok gibidir. Genel olarak muhafazakar bir halk yapısına sahip olan şehirde az sayıdaki bar ya da kafelerde zaman geçirebilirsiniz.  Yaz aylarında birbirinden güzel parklarında bulunan çay bahçeleri de diğer seçenekleriniz olabilir.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Denizli’den yapmadan dönmemeniz gereken şeyler listesinin en başında Pamukkale’den güneşin batışını seyretmek olmalıdır. Kırmızı Su Travertenlerini görmek, Karahayıt ve Yenice Kaplıcalarının şifalı sularına girmek, Hierapolis – Laodikeia – Colossae – Tripolis ve Heraclia Antik kentlerini, Keloğlan ve Kaklık Mağaraları’nı gezmek, Ağlayankaya ve Güney Şelaleri’nde dolaşmak, el dokuma, konfeksiyon ve tekstil ürünlerinden almadan ve son olarak Serinhisar leblebisi, Tavas Pidesi ve Bayramyeri’nde Denizli Kebabı yemeden dönmemelisiniz.
Denizli’nin simgesi horoz figürleri, Cam fabrikasından el sanatı cam ürünler, toprak testi ve bardaklar da Denizli’den alınabilecek size şehri hatırlatacak yerel ürünlerdir.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'nin her yerinden Denizli’ye, Denizli’den Türkiye’nin her yerine en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş