Dalaman Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 35.362
 
Para Birimi: TL
 
Ortalama Uçuş Süresi: İstanbul’dan Dalaman’a 1 saat 15 dakika.
 
Saat Farkı: GMT +2
 
Vize: Gerekmiyor
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

 
İlçede, Hem Dalaman’a hem de Marmaris, Dalyan, Fethiye, Muğla’ya ulaşım için kullanılan bir havaalanı mevcuttur. Şehir merkezine çok yakın olan havaalanında Havaş otobüsleri ve servisler bulunmaktadır.
 
İstanbul - Dalaman arası yaklaşık 870km’dir, karayolu ile 13 saat sürmektedir. Ankara’dan 12 saat, İzmir’den ise 4-5 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşılabilir. Şehre çoğu şehirden direk otobüs bulunmaktadır, eğer yok ise Muğla, Marmaris ya da Fethiye üzerinden aktarma yapılabilir.
Şehir içinde yakın yerleri de görebilmek için araba kiralanabilir ya da şehir içi minbüsler ile ulaşım sağlanabilir.7
 

İKLİM

Türkiyenin batısında ve güneyinde etkili olan Akdeniz iklimi burda da hüküm sürmektedir. Dalaman’ı tam bir turizm cenneti haline getiren bu iklim, kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kurudur. Türkiye’de ölçülen en yüksek 3. Sıcaklık 48,5 derece olarak 1973 yılında Dalaman’da gerçekleşmiştir.
Hem ılık bir kış geçirmesi, hem de turistik aktiviteler için elverişli bir yaz sunması, her mevsimde Dalaman’ı çekici bir nokta haline getirmektedir.  Bu yüzden yaz ve kış turizmi canlıdır, her mevsimde seyahat edilebilir ve hava durumu  da bu seyehatlere engel değildir.
 

EKONOMİ

Dalaman’ın ekonomisi öncelikle turizme dayanır. Bunun dışında tarım, hayvancılık, kağıt sanayii, nakliyecilik gibi sektörler de etkindir. Tarım ve hayvan yetiştiriciliğinde özellikle büyükbaş hayvanlar, buğday, ayçiçeği, pamuk, mısır üretimi yapılmaktadır. 104.500 dekarlık bir alanda tarım yapılmaktadır. Bunlar dışında seracılık, zeytincilik, narenciye, sebzecilik ve nar  yetiştiriciliği   de yapılmaktadır. Havalimanı, TİGEM, MOPAK kağıt fabrikası da ekonomiyi belirleyen en önemli kurulaşlardandır.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Muğla’nın 12 ilçesinden biri olan Dalaman, bir zamanlar sadece tarım yapılan bir ilçe iken, son zamanlarda turizm sektörünün en önemli merkezlerinden biri durumuna gemiştir.  Kapıdağ yarımadasında bulunan Dalaman çevresinde olağanüstü koylar, muhteşem manzaralar bulunmaktadır. Tarihi kalıntılara, antik kentlere ilgi duyan turistler için de bir çekim merkezidir. 
 
Özellikle “Dalaman Çayı” Türkiye’deki rafting tutkunları için ender noktalardan biridir. Dalaman Çayı’ndaki “Rafting” fırsatıyla size alternatif bir tatil olanağı sağlar, mükemmel doğası ile raftingcilerin  gözde yerlerinden biridir.  Adrenalin ve spor tutkusu olan herkesin bu seçeneği değerlendirmesi gerekir.
 
Dalaman’da heyecan ve adrenalin dolu aktiviteler dışında huzur ve sükunet de bulabilirsiniz. Bunun en güzel yolu da bir çok koyu olan bu bölgede yapacağınız “Mavi Yolculuk” olacaktır. Dalaman’a 15 dakika uzaklıktaki Sarsıla Koyu’na  mavi yolculuk yapılması tavsiye edilen aktivitelerden biridir. 
Muğla, Dalaman, Göcek dolaylarına uzanan mavi turlar yapabilirsiniz. Yola çıktığınızda “İztuzu”
sahiline uğrayarak çamur banyosu yapmayı da unutmamalısınız. İztuzu sahili caretta carettaları ile meşhurdur.
 
Gökgemile Koyu hem tarihi kalıntılara sahip hem de iyi vakit geçirebileceğiniz eşsiz koylardan biri. Burda denize girebilir ya da yerel lezzetlere sahip restoranlar bulabilirsiniz.
 
Sarsıla Koyu ise çam ağaçları ile sarmalanmış, yeşil ve mavinin buluştuğu başka bir koydur.   Doğal bitki örtüsünü korumayı başarmış olan Sarsıla Koyu’nda bir çok butik otel bulunmaktadır.
 
Sarıgerme Plajı ise Türkiye’nin en meşhur plajlarından biridir. 7km uzunluğundaki bir kumsala sahiptir ve masmavi denizi önünüze,  yeşil çam ormanlarını arkanıza alarak tatilin keyfini çıkartabilirsiniz.   
 
Bir çok turistin uğrak yeri olan popüler koylardan birisi de Ekincik Koyu’dur. Köyceğizde yer alan koy hem temiz ve sakin hem de tekne turları için ideal bir duraktır.
 
Tarihi kalıntılara gelirsek en önemlilerinden birisi Tlos antik kentidir.  Yaka Köyü ise yine gezilmesi gereken doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları ile meşhurdur. Memiş Ağa Konak’ı da es geçilmemesi gereken ve bölge evlerini sembolize eden bir duraktır.
 
Günlüklü Koyu da plajı, yeşil ve maviyi buluşturan doğası ile en hareketli koylardan biridir.
 
Antik kentlerden bir diğeri, Dalaman’dan 2 km sonra Şerefler köyü sapağına doğru giderek “Kalynda” antik kentini ziyaret edebilirsiniz. Kalynda antik kenti Karia dönemine aittir. Ayrıca henüz bir kazı yapılmamış Krya, Lissai ve Lydai antik kentleri ise Kapıdağ yarımadasında yer almaktadır ve meraklıları tarafından görülebilir.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

 
Bu doğa harikası, el değmemiş ilçede alışveriş de en doğal alanlarda, pazarlarda gerçekleşmektedir.
Dalaman’da alışveriş için gidilecek yerler haftada bir kurulan pazarlardır. Sadece Dalaman değil, Göcek ve Dalyan’da da bulabileceğiniz semt pazarları hem yiyecek hem de farklı ürünler barındırır.
Özellikle en doğal sebze ve meyveler hem de yerel olarak üretilen küçük eşyaları, giysileri bulmak mümkündür. Aynı zamanda ileçnin içinde yerel esnafın sahip olduğu küçük dükkanlardan da alışveriş yapılabilir.
 
Dalaman’ın yerel çarşısında ise yine geleneksel eşyalar, takılar, yerel halılar, seramik vazolar, testiler, süs eşyaları, deri ürünler, nargileler bulmak mümkün. Süs eşyaları için kullanılan doğal akik taşı burda bolca görebileceğiniz bir malzemedir. Bir çok hediyelik eşyayı da burda bulmak mümkün.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

 
Dalaman deyince ilçenin en öne çıkan özelliği eğlence sporlarına imkan vermesidir. Bir çok turist sadece bu adrenalini yaşamak ve rafting tutkusunu gerçekleştirmek için Dalaman Çayı’nın Akköprü bölümünü tercih etmektedir. Bunun dışanda bir diğer alternatif de “river kayaking” aktivitesidir.
Eğlence, adrenalin, doğa ve spor tutkunları için bulunmaz bir fırsattır.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

 
Deniz, kum ve güneş tatili yapılabilecek muhteşem koylara ev sahipliği yapan Dalaman, çocuklu aileler için huzurlu ve konforlu bir tatil olanağı sunar. Bir çok koyda bulunan plajlar, butik oteller, yerel restoranlar ile doğanın tadına vararak dinlendirici bir tatil yaşayabilirsiniz.
 
Kapıdağ yarımadasındaki eşsiz koylara ailecek mavi yolculuk düzenlenebilir. Kapıdağ birbirinden güzel koy, burun ve adalardan oluşmaktadır.
 
12 ada turlarına katılabilirsiniz, her gün gerçekleşen bu turlar sabah 10:00’da başlayıp akşamüzeri 17:00’de sonlanıyor. 
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

 
Dalaman daha sakin ve doğal bir ilçe olsa da, yakınlarında bulunan Göcek ve Dalyan kıyıları daha fazla seçeneğe sahiptir ve bu yüzden eğlence mekanları için tercih edilebilir.
 
2 saat uzaklıktaki Kaş’a giderek daha fazla eğlence mekanı alternatifi bulmak mümkün.
 
Hilton Dalaman Sarıgerme Resort Otel’in  Vela Bar’ı da bir diğer seçenek.
 

DALAMAN'DA YAŞAYAN ÜNLÜLER

 
Dalaman’ı çok seven ve bu nedenle burda bir ev yaptıran Kadir İnanır hayatının bir bölümünü sık sık geldiği ve çok sevdiği bu ilçede geçirmeyi planlıyor.
 
Özellikle yaz aylarında tatilini Dalaman’da geçiren bir çok ünlü de oluyor; milli futbolcu Arda Turan, ünlü basketbolcu  Hidayet Türkoğlu ve ailesi, ünlü gazeteci  Kürşat Başar.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Dalaman ovası son derece verimlidir  ve her mevsim bol bol sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır, organik meyve ve sebzelerden semt pazarlarına uğrayarak mutlaka alınmalıdır.
 
Ege’nin yeşil sebzeleri, deniz ürünleri ile birleşince eşsiz bir mutfak sunmaktadır. Bu lezzetlerin yerel halk tarafından sunulduğu lezzet duraklarına uğramak tatili daha da keyifli ve sıcak bir halde geçirmenizi sağlayabilir.
 
Muhteşem deniz manzarası ile geceleri balık restoranlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Tuzda balık ve mavi yengeç gibi bu bölgenin öne çıkan lezzetlerini deneyebilirsiniz.
 
Dalaman’ın iç bölgelerinde bulunan dağlık alanlar doğa yürüyüşleri için son derece elverişlidir. Bu bölümde bulunan “Gökdağ Kaya Mağaraları”, “Demirci Çarşısı”, tarihi “Akköprü” ve “Gürleyik Hisarı” bölgelerine de gezi düzenlenmeden bu beldeden ayrılmayın.
 
Tüm Türkiye'den Dalaman'a, Dalaman'dan tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

Paylaş