Dakar Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Dakar

Nüfus: 2 Milyon
Para Birimi: Batı Afrika Frankı
Ortalama Uçuş Süresi: 7 saat 30 dakika
Saat Farkı: GTM +00:00
Vize:Vize gerekli. Hususi pasaportunuz varsa kapıda veriliyor

Türkiye'den Dakar’ a, Dakar’ dan Türkiye' ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Dakar Afrika’ nın yoksul şehirlerinden biri. Bunu en iyi şehir içi ulaşım için kullanılan otobüslerinden anlamak mümkün. Kullanılan otobüsler son derece eski. Fakat bu otobüslerle her yere ulaşım sağlanabiliyor. Bu toplu taşıma sisteminin adı Dakar Demm Dikk ‘ tir.

Diğer bir ulaşım şekli ise Taksi… Taksi ile her yere hızlı bir şekilde ulaşılabilir. Fakat dünyanın her yerinde olduğu gibi Dakar ‘ da taksiciler turistlerden fazla ücret alabilmenin peşinde. Bunu engellemek amacı ile taksiye binmeden önce , yanınıza yerli halktan birini alarak taksici ile pazarlık etmeniz gerekmekte. Pazarlık ile çok ucuza gelen taksiler işinizi kolaylaştırabilir. Sakın taksileri bir lüks olarak görmeyin. Burada taksiler de eski .


İklim

İklimi Tropikal iklim ve her tropical iklimde olduğu gibi yıl boyuca genelde hava sıcak ve nemli. En çok yağış Temmuz ve Eylül ayı arasında. Yağışın bol olduğu dönemde hava sicaklıkları yağışın az olduğu dönemlere nazaran daha yüksek. Gündüz sicaklıkları 30-35 derece arasında iken gece ortalama sicaklığı 20-25 derece arasında değişir. Aralık ve Nisan ayı boyunca yağışların en düşük olduğu dönem. Bu dönemde gündüz ortalama sicaklık 25-27 derece iken gece ise 15-16 derece. Soğuk kış aylarında nereye gideyim diye düşünürseniz , en ideal yer Dakar’dır. Çünkü bize göre kış ayları , Dakar için en güzel ziyaret edilecek zaman..


Ekonomi

En önemli geçim kaynağı tarım ve balıkçılık. Ülkede bol miktarda yer fıstığı ekilir. Bu yüzden en gelişmiş sanayisi yerfıstığı yağı ve balık konservesi alanında olması çok normaldir..

Dünya geliştikçe yer fıstığı ve balıkçılık yeterli gelmemiş , ülkeye döviz getirecek yeni alanlara yönelmişler. Bunların başında turizim gelir ve onu balıkçılık takip eder. 1970 lerden sonra turizim biraz olsun gelişmiş ve çoğunluğunu Fransızların ve Avrupalıların oluşturduğu ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.


Görülmesi Gereken Yerler

Dakar uzun yıllar Fransız sömürgesinde kalmış bir şehir. 1960 yılında bağımsızlığını ilan etse de Fransız mimarisinin hal etkisinde olduğu görülmekte. Gezilecek e ngüzel yerlerin başında Bağımsızlık Meydanı ve Soweto bölgesi gelir. Bağımsız meydanında yürürken ünlü Ticaret Odası binası dikkatinizi çekecek. Batı Afrika’ nın geleneksel ensturman, maske , kıyafet ve heykellerini görmek için mutlaka , en büyük sanat müzesi olan IFAN’ a uğramalısınız.

Çoğunlukla Müslümanların yaşadığı Dakar’ ın en önemli camisi Ulu Cami’ dir. Medina’ ya gittiğinizde Ulu Cami’ yi ziyaret etmeden geri dönmeyin. Burada Fas ve Fransız mimarlarının ortak çalışmasını göreceksiniz.

Dakar Limanından feribotla Goree Adasına gidebilir, burada yıllarca Amerika’ ya taşınan kölelerin yaşadıkları yerleri ve Köleler Evini görebilirsiniz. Köleler yaklaşık 350 yıl bu kara parçasından gemilere bindirilerek Amerika’ ya taşınmış. Köle Evini gezerken o günleri adeta yaşamış olacaksınız.

Dakar denince aklınıza kalacak en ilgin yer Pembe Göl’ dür. Pembe , göl rengi olurmu demeyin. Suyun içindeki mikroorganizma ve minareller sayesinde diğerlerinden farklı olan bu göl, piknik yapmak için ve dinlenmek için ideal yerlerden biri. Bu gölün etrafındaki tuzları hala yerel yöntemlerle toplayan halkı gözlemleyebilirsiniz. Asıl unutulmaz olan ise pespembe suları olan bu gölde yüzmek.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

En ünlü pazarı Marche Sangada Olan’ dır. Bu pazarda her şey kat kat ayrılmış durumda. Mesela bodrumda balık , girişte ise sebze-meyve alışverisi yapabilirsiniz. Off ben çok yoruldum birazda dinleneyim derseniz çatı katında café restoranlar mevcut. Bu pazarada yok yok. Gıdadan elektronik ürünlere, tekstilden ev eşyalarına herşeyi burada bulmanız mümkün. Bunların dışında Marche HML ve Marche Kermel diğer ünlü pazarları arasında yer almakta.


Eğlence Merkezleri

Dakar, herşeyi bir arada bulabileceğiniz sayılı şehirlerden biri. İster kendini güzel ,tertemiz incecik kumlu sahillerine bırak, istersen tropical parklarına giderek birçok yerde göremeyeceğiniz farklı hayvanları gör. İster pembe göle gidip sandal keyfi yap,ister gece at kendini yerel müzik çalan sokaklarına…

Yerel halk en çok müzikle eğleniyor. Latin müziklerinin davulla birleştiği ve ritmik bir müzik ile sokaklara çıkan halk kendi kendine dans ederek sabahlara kadar eğlenebiliyor.

Sadece müzik yok Dakar’da , tiyotra da gelişmiş .Genellikle Fransız ve İngiliz oyunları sergileniyor . Ara ara uluslar arası tiyatrolarda sergileniyor.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Çoçuklarınızla seyahat ediyorsanız onlarında gönlünü yapmanız gerekir. Dakar da çocuklarınızla gidebileceğiniz çok güzel bir park var. İsmi Hann Park. Bu parkın içinde 4 adet doğal göl bulunmakta ve göller her yıl, milyonlarca nadir bulunan kuş türünü oraya çekmektedir. Bu parkın içinde yürüyüş parkurları ,bisiklet yolları ve bir de hayvanat bahçesi bulunuyor. Bu hayvanat bahçesinin diğer hayvanat bahçelerinden bir farkı var. Buradaki vahşi hayvanlar ile ziyaretçiler arasında ince bir demir parmaklık var. Bu sebepten dolayı ziyaretçiler hayvanları daha yakın görüp izleyebiliyor. Bu önlem yeterlimidir bilmiyoruz ama yinede burayı ziyaret ederken çoçuklarımıza dikkat etmeliyiz./p>

Gece Kulüpleri ve Barlar

Afrika’nın en önemli gece hayatı olan şehirlerinden biridir Dakar. En önemli barı Le Viking Bar’ dır. Bunu diğer tanınmış yerler olan Zaika, Indiana ve Le Hanoi takip eder. Biraz daha lüks takılmak isterseniz , ünlülerin ve futbolcuların takıldığı Casino Du Cap Vert’I tercih edebilirsiniz. Dakarda gece hayatı genelde geç saatte başlarve sabaha kadar sürer. Çok hareketli geçer.

Eğer bu hareketlilikten hoşlanmıyorsanız daha sakin mekanlarda var. Özgürlük meydanındaki sahile yakın otellerde jazz ve blues çalan mekanları deneyebilir, oturarakta eğlenebilirsiniz. Dakar’da gece hayatını anlamaya çalışırken , yerel biraları olan Gazelleyi mutlaka tadın.Alışılmışın dışında olduğu söylenebilir.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Youssou N'Dour burada yaşamış dünyaca ünlü müzisyendir. Ünlü rap sanatçısı Akon ve ünlü futbolcu Patrick Donalé Vieira da Dakar’ da yaşayan tanınmış ünlüler arasında.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Dakar ‘ ın en otantik pazarı olan Tilene’ ye uğrayın. Bu pazarda el yapımı otantük süs eşyaları , el yapımı takılar ve pamuklu kumaşlar bulabilirsiniz. Bu kumaşlar biraz pahalı olsada çok kalitelidir. Buradan bol bol kumaş alıp , kendinize yazlık çok güzel kıyafetler diktirebilirsiniz. Ayrıca Dakar’ dan arkadaşlarınıza hatıra birşeyler almak isterseniz aradığınız bu pazarda bulabilirsiniz.

Ayrıca Dakar okyanus kıyısı bir şehir olduğu için deniz ürünleri mutfağı en az yerel mutfağı kadar ünlüdür. Farklı farklı tatları bulabileceğiniz çok güzel restoranlarda akşam yemeğini mutlaka deneyin.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Dakar’ a , Dakar‘ dan Türkiye ‘ ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Get exclusive app deals

Flapp gives you instant access to exclusive specials on all domestic and international flights, making it the cheapest place to book your travel. No matter which airline you prefer, where you’re flying to, or when you depart, rest assured that if you’re using Flapp, you’re finding the best fares in town.

Flapp’s newest feature

Does downloading a separate app for every airline you fly with sound a little insane? Forget the rest, you can now check in online for all your flights using the Flapp app!

Download Flapp
for free now