Chengdu Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Chengdu

Nüfus:10.400.000
Para Birimi: Yuan
Ortalama Uçuş Süresi: 12 Saat 55 Dakika
Saat Farkı: GMT + 8
Vize: Çin Vizesi

Türkiye'den Chengdu’ ya, Chengdu’ dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Sichuan Eyaleti’ nin başşehri olan Chengdu’ da toplu taşıma, otobüs ve metro ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra taksiler ve motorlu bisikletler ile şehir turu yapabilirsiniz. Ayrıca kalabalık kent içerisinde bunalmak istemezseniz bisiklet kullanmak size iyi gelecek. Her ne olursa olsun tatil süreniz boyunca eğer bir tur şirketi ile anlaşırsanız keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Zira otobüs ve metrolar her daim doludur.


İklim

Güney kesimlerinde muson iklimi hakim olan Chengdu’ da, özellikle kuzeybatı kesimleri sert kara ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerdir. Kış mevsiminde Orta Asya üzerinde bulunan soğuk, kuru ve yüksek basınçlı hava, karalardan denizlere doğru bir rüzgara sebep olur. Yazın bu durum tam tersine olarak meydana gelir. Denizlerden karalara doğru esen rüzgarlar haliyle nemli olurlar. Doğu kesimleri bilhassa yaz aylarında musonlar sebebiyle bol yağış alır. Batı kısımları yağış yönünden son derece fakir bölgelerdir. Kuzey bölgelerinde temmuz ve ağustos ayları yağmur mevsimleridir.


Ekonomi

Ekonomisi esas itibariyle tarıma dayalı olan Chengdu’ da, tarım araçları, fabrika ve işletmeler devlete aittir. Ekime elverişli topraklarda ürettiği besin miktarı bakımından dünyada başta gelen ülkelerden olmasına rağmen kendi ihtiyacını karşılayamaz. En önemli tarım ürünü Çin’ in genelinde olduğu gibi pirinçtir. Yetişen önemli diğer tarım ürünleri mısır, arpa, darı, soya fasulyesi, susam, fıstık, ceviz, şekerkamışı, tütündür. Ek olarak; pamuk, kenevir, kayda değer tarım ürünlerindendir. Balık, Chengdu halkının en önemli protein kaynağıdır.


Görülmesi Gereken Yerler

Pandaların anavatanı olarak kabul edilen Chengdu’ da şüphesiz görülmesi gerekenler arasında ilk sırayı pandalar alır. Bunun için Panda Araştırma ve Yetiştirme Merkezi’ ne uğramanız yeterli olacak. Büyük bir merkez olduğu için girişteki motorsuz araçları almalısınız.

Çay evleri ile meşhur olan Kuanzhaixiangzi’ ye gidip Çin çaylarından tadabilirsiniz. Mao Heykeli’ nin bulunduğu Tianfu Meydanı’nda, su dolu havuzun içerisinde müzik eşliğinde suyun senkronizasyonuna şahit olabilirsiniz.

Eskiden Çinlilerin kutlamalarda kullandıkları People’s Park’ a gidip halan dans eden insanları seyrederek birkaç saatliğine dinlenebilirsiniz. Hatta onlarla birlikte dans bile edebilirsiniz.

Uzay, matematik, bilim ve robotlar hakkında bilgi toplamak isteyenler Sichuan Bilim ve Teknoloji Müzesi’ ni mutlaka ziyaret etmeliler.

Bir diğer mekan; fil, aslan, zürafa, maymun ve tabi ki pandaları görebileceğimiz Chengdu Hayvanat Bahçesi’ dir. Bunun yanı sıra görülmesi gereken diğer yerler; SichuanÜniversitesi Müzesi, Sichuan Opera, Wuhouci Tapınağı, Wenshu Tapınağı, Qingyang Tapınağı, Mutluluk Vadisi, Luodai ve Jiezi antik kentleridir.

Kentin güneyinde yer alan Wuhouci Tapınağı, saraylar ve bahçeler topluluğudur. İmparator Liu Bei’ ye adanmış bu tapınağı ziyaret ederseniz Tang Hanedanı liderlerinden Zhuegliang’ ın, oğlunun ve torununun altın kaplama heykellerini, eski yazıtları ve Çin tabletlerini görebilirsiniz.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Kalabalık nüfusa sahip olan kentte alışveriş yapabileceğiniz bir çok mekan bulabilirsiniz. Chunxi Road, 700’ den fazla mağaza ve marketin bulunduğu bir bölgedir. Arayıp bulamayacağınız şey çok azdır. Antika, takı, porselen ve Tibet’ e özgü eşyalar için durağınız Songxian Qiao Antique Market’ tir. Sıkı bir pazarlık ile antikaları değerinden daha düşük bir fiyata alma imkanınız var. Mutfaktan giyime kadar her şeyi bulabileceğiniz bir diğer market ise Lotus Wholesale Market’ tir. Diğer alışveriş mekanları ise; Wuhou Tibetan Area shops, Panda Toys, Sabrina's Country Store’ dur.


Eğlence Merkezleri

Chengdu’ da çoğu insan Chunxi Sokağı`nda vakit geçirir. Oldukça geniş olan caddede siz de onlardan biri gibi öğle ya da akşamüstü yürüyüşe çıkabilir, alışveriş yapabilir, film izleyebilir ya da yemek yiyebilirsiniz. Chengdu Kitap Evi’ ne gidip kahvenizi yudumlarken kitap, gazete veya derginizi okuyabilirsiniz. Ya da bir kulübe gidip Çin’ e özgü Weiqi oynayabilirsiniz. Bunun için en ideal mekan Weiqi City’ dir. Son olarak People’s Park’ a gidip çayevlerine gidebilir ve meşhur Çin çaylarından anayurdunda içme şansına sahip olabilirsiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Pandaların anavatanı sayılan Chengdu’ da çocuklarınızın canı hiç sıkılmayacak. İsterseniz Panda Araştırma ve Yetiştirme Merkezi’ ne isterseniz Chengdu Hayvanat Bahçesi’ ne gidip çocuklarınıza unutamayacakları bir deneyim yaşatabilirsiniz. Bunun yanı sıra kentteki müze ve antik şehirleri de gezebilirsiniz.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Kahve dükkanlarından tutun da barlara kadar aradığınız her şeye Chengdu’ da rastlamanız mümkündür. Chengdu`da gece hayatı Chunxi Sokağı`nda yoğunlaşır. Chengdu’ da gözde mekanlar ise Lan Kwai Fong, Riverside Bars, Flower Town, Morning Bar, Shamrock Bar ve Magma Club’ tır.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Tang hanedanlığı döneminde yaşamış, hiç kuşkusuz Çin’in en ünlü şairlerinden, kent halkı tarafından çok iyi bilinen ve kendisi için Batı’da “ Çin’in Shakespeare’i ” benzetmesi de yapılan Du Fu, bu topraklarda yaşamıştır. Ayrıca gizemli Sichuan Operası’ nın 30 yıllık sanatçısı olan Lan Jiafu’ da bu kentte yaşamaktadır.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Chengdu, kısa bir süre önce, yaratıcılık gücüne sahip kentler ağına katılarak “ Yemek Cenneti ” ünvanını kazanmıştır. Böylece Chengdu, Asya’ daki ilk yemek cenneti oldu. Buradaki en önemli etken ise kuşkusuz dünyaca tanınan, 4000’ den fazla çeşide sahip olan Chuan mutfağının özel pişirme yöntemleri ve tatlarıdır. Fıstıklı tavuk kızartması ve Mapo Doufu diye isimlendirilen acılı soya peyniri, bu mutfağın önde gelen özgün yemekleridir. Bir diğer yemek ise Hotpot’ tur. Halk arasında, Hotpot yemeyen birisi Chengdu’ nun başkenti olduğu Sichuan’ a gelmiş sayılmamaktadır.


Paylaş