Catania Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Catania

Nüfus: 1,090,669
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 3 Saat
Saat Farkı: Yaz Dönemi GMT +2, Kış Dönemi GMT +1
Vize:: Hizmet, Hususi, Diplomatik pasaportu olanlar için 90 güne kadar vize alınmasına gerek yok. Umumi pasaportu olanların gerekli evraklarla İtalyan Konsolosluğuna vize için başvurması gerekmekte.

Türkiye'den Catania’ya, Catania’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Şehirdeki birçok önemli yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Taksi ücretleri oldukça yüksek. Yürüyemeyeceğiniz mesafeler için otobüs ve metroyu kullanabilirsiniz. Catania metro durağından bir çok noktaya ulaşım var ve her 15 dakikada bir araç kalkıyor. Bilet ücreti 1.5 Euro.


İklim

Akdeniz ikliminin güzel bir örneği olan Catania’da yazlar sıcak ve kuru, kışlar ılık geçiyor. Yıllık ortalama sıcaklığı 17.8 derece olan Catania, İtalya’nın en sıcak şehri.


Ekonomi

Catania, Palermo’dan sonra Sicilya’nın en önemli 2. büyük ekonomisi ve sanayi merkezi. Şehir özellikle petrokimyasal sanayisiyle ve sülfür çıkarımıyla meşhur. 19. yzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında, Catania birçok fabrika ve bacalarıyla, sıkça Güney İtalya’nın Manchester’ı olarak anılarak ağır sanayi şehri haline gelmiş.

Turizm de hızla büyüyen bir sektör. Son zamanlarda, yönetim ve özel şirketler Catania ve iç şehirlerinde turizmi rekabetçi bir sektör haline getirmek için bu yardımseverlik sanayisine birçok yatırım yaptı. Kuzey İtalya’da türünün en büyük örneği olup, bütün İtalya’dan binlerce turistin ilgisini çeken büyük bir tema parkı olan Etnaland bunun bir örneği.


Görülmesi Gereken Yerler

Piazza Del Duomo, Giovanni Battista Vaccarini tarafından 1741 senesinde inşa edilmiş. Defalarca onarılan Katedral, günümüzde tüm görkemiyle varlığını sürdürüyor. Yazın seyahat etmeyi planlıyorsanız, yakınındaki dondurmacıdan dondurma almadan geçmeyin.

Catania Katedrali, tarihi 1078’lere dayanan bir yapı. Etna yakınlarında olması nedeniyle defalarca depremlerden zarar görmüş ve onarılmış. 17. Yüzyılda Barok stilde yeniden yapılmış. İtalya’nın en büyük üçüncü çanına sahip. Katedralin bulunduğu meydan da başlı başına görülmeye değer.

Fil Çeşmesi "Fontana dell'Elefante” 18. Yüzyılda obelisk olarak Mısır’dan getirtilmiş. İnsanların buluşması yeri olarak kullandığı Fil Çeşmesi, adres tarifleri için de sıkça kullanılıyor.

Ursino Kalesi (Castelle Ursino) 13. Yüzyıldan kalma bir bina. İmparator 2. Frederick tarafından kullanılmış. Dev kulesi, zindanlarıyla, şehri uzunca süre savunmuş bu önemli kaleyi görmekte fayda var.

Bellini Müzesi ve Pinacoteca Galerisi sanatseverlerin gönlünü çelecek nitelikte. Museo Storico dello Sbarco in Sicilia 1943, İkinci Dünya Savaşı hakkında geniş bilgi sahibi olmanızı sağlayacak. Balmumu eserler müzeyi daha ilgi çekici hale getirmiş.

Benedettini Manastırı, sadece bir manastır değil, şehrin tarihini de anlatıyor. Giriş birçok Avrupa müzesine göre ucuz ve rehber servisi fiyata dahil ediliyor.

Şehrin kültür merkezi Üniversite’yi görmeden geçmeyen. Her yerinden tarih ve sanat akan Catania’nın üniversitesi de şehre yakışır şekilde. Etrafındaki kafeler, dinlenip bir soluk almak için ideal.

Aci Castello, 9 kilometrelik bir alana yayılıyor. Alandaki kale, lav kalıntılarından inşa edilmiş. Tarihi ise 1076ya kadar gidiyor.

Teatro Massimo Bellini, tarihi bir konser ve tiyatro salonu. Bu muhteşem binada, güzel bir opera dinlemek istiyorsanız, biletinizi alırken burayı hesaba katmanızda fayda var. Ufak bir araştırmayla, konser tarihlerine ve biletlerine ulaşabiliyorsunuz.

Roma döneminden kalma amfi tiyatroyu ziyaret etmeden, Catania gezinizi sonlandırmayın. Binlerce yıllık tarihi olan kentte, mitolojik havayı soluyacaksınız.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Etna Caddesi üzerindeki mağazalarda el yapımı takılar, ahşap işleri ve dekoratif eşyalar satılmakta. Ünlü Sicilya kuklalarını da burada bulabilir, seyahat anısı olarak satın alabilirsiniz. Aynı cadde üzerinde ünlü markaların da mağazaları bulunmakta. Peynir ve şarap çeşitleri için en ideal yer Catania Pazarı. Seyahatiniz uzun süreli olacaksa; balık pazarına uğrayıp, bol çeşitli deniz ürünlerine göz atabilirsiniz.

Birçok mağaza bir arada olsun, ünlü markaları göreyim diyorsanız adresiniz büyük alışveriş merkezleri. 100’ün üzerinde marka çeşidi, sineması, bowling salonu ve restauranları ile Portali bunların başında geliyor. Lüks ürünler, tasarım kıyafet ve aksesuar arayanlar da Catania Mall’a uğramalı. Forum Palermo size şık butikler sunuyor, Etnapolis ise Güney İtalya’da bulabileceğiniz en büyük sinemaya ev sahipliği yapıyor.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Catania Shopping Mall’da çocuklar için hazırlanmış özel bölümler var. Çocuğunuzun güven içinde oynayıp, eğlenebilir.

ChocoFusion Catania, bir pasta dükkanı ve kafe. Ailecek dinlenirken, lezzetli pastaları yiyebilirsiniz. Şekerlemeleri de bir harika.

Bir buz pateni pistine sahip olan Palaghiaccio Catania, hem eğlenip hem rahatlayabileceğiniz yerlerden.

Trattoria Catania Ruffiana, otantik dekorasyonuyla beğeninizi kazanacaktır. Yerel tatları servis eden mekan, sıcaklığıyla unutulmazlarınızın arasında yer alacak.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Barlar genelde ana caddeler üzerinde değil, daha çok Etna Caddesi’ni kesen yerlerde yer alıyor. Daha çok canlı müzik yapan küçük işletmeler bulabilirsiniz. Guliano Caddesi’ndeki Barrique Club tercih edilebilir bir mekan. La Chiave bir kokteyl barı ve şehrin sakinlerince de oldukça seviliyor. Mr. Hyde da eğlenceli zaman geçirebileceğiniz publardan. Nievski ise sadece bir pub değil aynı zamanda bir İtalyan restaurantı.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Donatella Finocchiaro (Aktris), Pietro Scalia (Editör), Tiziana Lodato (Aktris), Beppe Fiorello, Daniela Rocca, Mimi Aguglia, Leo Gullotta, Laura Torrisi, Marianna Di Martino, Turi Ferro, Mario Opinato, Anastasi Pietro (Futbolcu), Anselmi Rosina (Aktris), Antonio di San Giuliano (Devlet Adamı), Bellini Vincenzo (Müzisyen), Clementi Aldo, Majorana Angelo, Martoglio Nino, Musco Angelo


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Ağırlığı 30 kilograma kadar çıkabilen ünlü Sicilya kuklaları ve Fuoco del Etna isimli yüksek alkollü yöresel likörleri oldukça meşhur. Sicilya mutfağının tüm görkemini Catania’da yaşabilirsiniz. . “Tavola Calda” ve “Arancino” deneyebileceğiniz yöresel lezzetlerden. “Cannola alla Ricatto” bu güzel yemeklerin üstüne gidebilecek, lezzetli ve hafif bir tatlı.


Paylaş