Bükreş Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 2,2 milyon
Para Birimi: Rumen Leyi (RON)
Ortalama Uçuş Süresi: 1 saat 15 dakika
Saat farkı: (+2) GMT
 Vize: Romanya Vizesi
 
Türkiye'den Bükreş’e, Bükreş’ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehirde en çok kullanılan toplu taşıma aracı otobüs. Hatlar çok karışık olmasına rağmen her yere gidebileceğiniz tek ulaşım aracı otobüs. İş çıkış ve gidiş saatlerinde çok kalabalık olacağından bu saatlerde sıkça kullanmamalısınız.
 
Tramvaylar da modern sayılabilecek donanımlara sahip, sonraki durak genellikle anons ediliyor fakat yine de anonslara çok güvenmemekte fayda var, karışıklıklar olabiliyor. 
 
Metro gideceğiniz her şehirde olduğu gibi en hızlı ve en ucuz ulaşım aracı. Oluşturduğu geniş metro ağı nedeniyle çokça tercih edebilirsiniz. Bükreş metrosu 4 hatta sahip ve gider gitmez bir metro haritası edinirseniz ulaşım sorununuzu büyük ölçüde halletmiş olursunuz.
 
Taksiler de yine Bükreş’te tercih edebileceğiniz bir ulaşım aracı olabilir fakat bağımsız taksilere binmemeye dikkat etmelisiniz. Gece tarifesi ücretlerine dikkat etmelisiniz. Havaalanına ya da şehir dışına gidecekseniz taksimetrenin yazacağı ücret üzerine bir miktar daha ekleniyor ayrıca bagajınız varsa bunun için de ayrı ücret talep ediyorlar.
 

İKLİM

Bükreş’te karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve az yağışlı, kışlar ise çok soğuk geçer. Yaz aylarında gün içinde sıcaklık ortalama 27-30 derece olurken geceleri sıcaklık 14-16 derecelere düşer. Kışın gün içinde sıcaklık 3 derece civarında seyrederken geceleri sıcaklık -7 dereceye kadar düşebilir.
 

EKONOMİ

Tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde turizm Bükreş ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Avrupa kıtasında petrol çıkan nadir ülkelerden olduklarından da ülke açısından büyük artı sağlamaktadır. İktisadi üretkenlik bakımından ise çok düşük bir görünüm sergilemektedirler.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Bükreş, 1459 yılında Kont Dracula olarak da bilinen Prens Vlad Dracul tarafından Dambotiva Nehri yanında kurulmuştur.
 
Lipscani Bölgesi (Eski Şehir)nde görülecek çok sayıda tarihi yapı vardır. Piata Unirii caddesinde Church of the Princely Court kilisesi ve hemen yanındaki eski kilisenin kalıntılarını gezebilirsiniz. Kilisenin tam karşısındaki Manuc’s Inn, Osmanlı Beyi Manuc Bey’e aittir ve 1812 yılında yapılmıştır. Bu bölgede mutlaka görmeniz gereken bir yer de Manastirea Antin olmalıdır.
 
Stavropoleos caddesindeki, caddeyle aynı ismi taşıyan kilise Bükreş’in en eski ve önemli kilisesidir. Kilise 1719’la 1730 yılları arasında yapılmıştır.
 
Gerçek adı “21 Decembrie 1989” olan Piata Universitaii Meydanı’nda gezilmesi gereken 4 önemli bina vardır. 1895 yılında yapılan Ministerul Agriculturii, 1934 yılında neo-gotik stilde yapılan Palatal Sutu, Bucharest National Theatre ve son bina ise Universitaii dir. Golani adı verilen komünizm karşıtı direnişçiler 53 gün boyunca bu meydanda kalmışlar ve sonuca ulaşmışlardır. O günden sonra da bu noktaya “0 km Romania” adı verilmiştir.
1748 yılında yapılmış Old St. Spyridon Church, 1894 yılında yapılmış Palanur Postelor postane binası Calea Victorei Caddesi üzerinde yer alır. Postane binası günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Aynı cadde üzerindeki Odeon Tiyatrosu önünde Atatürk Büstü ile karşılaşacaksınız.
 
Bükreş içerisinde onlarca kilise, manastır ve katedral göreceksiniz. Eğer bu yapılara özel ilginiz varsa gezmekten en memnun olacağınız şehir Bükreş olabilir.
 
Geçmişte “Ateneul için 1 Lei verin” sloganıyla halkın parasıyla yaptırılan Parcul Ateneului ve Ateneul Roman etkileyici bir görünüme sahiptir. 
 
Romanya’nın kırsal yaşantısının yaşatılması için 1936’da kurulmuş açık hava müzesi Village Museum’da eski zaman Romanyası’nı izleyebilirsiniz. 
 
Dünyanın 3.büyük binası Parlamentului’nin ihtişamını görmeden dönmemelisiniz. Yapımında %100 Romen malı malzeme kullanılmış ve 40 bin kişi evlerinden olup başka yerlere yerleştirilmiştir. 
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Lipscani bölgesindeki Covaci ve Selari caddelerinde keyifle gezip alışveriş yapabileceğiniz antika dükkanları mevcuttur. Şehrin en büyük alışveriş caddesi de Calea Victorie’dir. Aynı zamanda birçok alışveriş merkezine de bu cadde üzerinde ve şehrin başka bölgelerinde ulaşabilirsiniz.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Stavropoleos caddesindeki Car ucu Bere restoranda mimari özelliklerini yakından görebilmek için bir akşam yemeği yiyebilirsiniz fakat çok popüler bir restoran olduğundan rezervasyon yaptırmayı unutmamalısınız.
Pasaj Macca isimli pasaj ise Mısır temasıyla dekore edilmiş çok etkileyici bir mekandır. İçerisindeki cafe ve barlarda oturup bu değişik atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Çocuklarınızla Bükreş’te çok sayıda bulunan parklara gidebilir ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Parcul Cismigiu içinde sandalla dolaşma şansı yakalayabilirsiniz. Herastrau Park ve Parcul Kiselef gibi parklar oldukça büyük ve güzel parklardır. Parkul Kiselef içerisinde Arcul de Triumf’a gidip mutlaka fotoğraf çektirmelisiniz.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Bükreş’te gece hayatı oldukça canlı ve güvenlidir. “Clubbing” en yaygın eğlence biçimi olarak görülmektedir. Lipscani bölgesi bu bakımdan en hareketli bölgedir.
 

ALINMASI / DENENMESİ GEREKENLER

Komünist dönem bloklarını ve aralarında birçok eseri görmek için Militari ve Pantelimon bölgelerini gezmelisiniz.
Antika dükkanlarını gezip bu tarih kokan şehirden bir hatıra alın. 
 
Publarından birinde yerel biralarını deneyin. 
Macarlara özgü olan Gulaş burada da yapılmaktadır, deneyin.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Bükreş'e, Bükreş'ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş