Bombay Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Bombay

Nüfus:16.400.000
Para Birimi:Hindistan Rupisi
Ortalama Uçuş Süresi:8 saat
Saat Farkı:GMT+3,5
Vize:Hindistan Vizesi gerekli

Türkiye'den Bombay'a, Bombay’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Bombay’da şehir içi ulaşım çoğunlukla tren ve otobüslerle sağlanır. Ancak taksiler de Bombay şehir içi ulaşımına oldukça katkıda bulunuyor. Bir de “Rickshow” denilen bisikletli taşıyıcılar var.


İklim

Şehirde nemli tropical iklim hüküm sürer. Bölgedeki deniz iklimine ragmen Bombay ikliminde hafif mevsimler dalgalanmalar oluyor. Yılın en sıcak ayı mayıstır. Sıcaklığın arttığı aylarda nem seviyesi de artar ve çoğunlukla Muson yağmurları görülür.


Ekonomi

“Bulunmaz Hint kumaşı” sözünü sıkça duymuşsunuzdur. Şehir ekonomisinde Hindistan’ın genelinde olduğu gibi Bombay’da da başı çeken sektör tekstildir. Bombay’da önde gelen diğer ekonomik kaynaklar Sağlık, Optik, Bilişim, Havacılık, Sinema ve Film Endüstrisi olarak sıralanabilir.


Görülmesi Gereken Yerler

Egzotik manzaralar ve insan portreleri görmek isteyenler için Bombay, tabiri cahizse bulunmaz hint kumaşı... Tarihi tren garı Chhatrapati Shivaji Terminus, görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Bu güzel Hint şehrini buradan gezmeye başlayabilirsiniz. Bir de şehrin sembolü olan bir kapı var. Buraya Gateway of India deniyor. Müslümanlar için çok anlamlı bir yapı olan Haji Ali Camii’yi mutlaka görmelisiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Colaba mahallesi’ne uğramanız bu şehirden harika portrelerle dönmenizi sağlayacak. Bombay’da görmeniz gereken diğer önemli yerler Banganga, Chowpatty Beach, Bombay Üniversitesi olarak sıralanabilir. Ama St. Thomas Katedrali, Elephanta Mağaraları görülmeden “Bombay’ı gezdim” diyemezsiniz.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Ucuz ve rengarenk kumaşlarıyla bir tekstil merkezi olan Bombay, tam anlamıyla bir alışveriş cenneti. Baharat ve İpekyolunun günümüzdeki hakimi sayılan Hindistan’ın bu isim sahibi şehrinde A’dan Z’ye aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Kıyafetler, aksesuarlar, kınalar, bitkisel ürünler, el yapımı sabunlar, sürmeler ve meşhur hint tohumları, baharatları... Dhabu Street önemli bir alışveriş noktasıdır. İpek kumaş ürünleri için Mangaldas Market, aksesuar için de Zaveri Bazaar uğrak noktası. Bir de tarihi Chor Çarşı ve Mahatma Jyotiba Phule pazarı nostaljik ve etnik birer alışveriş adresidir. Ayrıca Mannerheiminitie, Aleksanterinkatu, Kaisaniemenkatu, Etela Esplanadi, Bulevardi ve Fredrikinkatu; şehrin başlıca alışveriş caddeleri. Buralarının alışveriş sevenler için bir mabed niteliği taşıdığını söylememize gerek var mı?


Eğlence Merkezleri

Festivaller başladığında Bombay bir açıkhava eğlence merkezine dönüşür. Banganga, Elephanta Fest, Gudhi Padava, Ganesh Chaturthi şehrin canına can, rengine renk katan festival ve bayramlardır. Eğer seyahatinizi bu festivallere denk düşürürseniz sıra dışı bir eğlence yaşamış olursunuz. Ayrıca Bombay, zengin bir sahne sanatları kültürüne sahip. Ulusal Sahne Sanatları Merkezi; kentin ilk opera tiyatrosu olan Jamshed Bhabha Tiyatrosu, Tata Tiyatrosu, Küçük Tiyatro ve Experimental Tiyatro tanrısal bir sanat atmosferi taşır. Mutlaka solunmalı… Buralarda müzikaller, dans gösterileri, İngilizce oyunlar sahnelenir. İzlemek harika bir deneyim olacaktır.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Bombay ailecek gezmek için rüya gibi bir şehir. Sokaklarından ve pazarlarından yükselen egzotik meyve ve baharat kokusuyla, tatlı ve ekşi lezzetleriyle, her yerde rastlayacağınız ipek kumaşlarıyla, çokkültürlü ve kozmopolit kimliklerden yansıyan renkleriyle beş duyunuza da hesap eden bir şehir. Şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini zaten gezdiniz. Şimdi sıra etkin bir müze turunda. Bhau Daji Lad Müzesi, Mani Bhavan Gandhi Müzesi , Bombay Müzesi , Galler Prensi Müzesi, Monetary Müzesi, Museum Ship Vikrant, Modern Sanat Galerisi, Modern Sanatlar Müzesi, Jehangir Müzesi, Arkeoloji Müzesi… Her biri size hayretler içinde bırakacak ve Hem Hint kültürüne hem de dünya geneline hitap eden eserlerle dolu. Sanjay Gandhi Ulusal Parkı ve Bombay Hayvanat Bahçesi çocuklarınızın hiç ayrılmak istemeyeceği mekanlardır. Taze bir hindistancevizine batırılmış pipetle yudumlayacağınız hindistancevizi sütü de ayrı bir keyif.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Hindistan’da gece hayatının en yoğun olduğu şehirdir Bombay. Ayrıca batı eğlence kültürünü sunan sayısız mekan da var. Blue Frog, Zenzi, Indigo Bombay, Goa Portugues eğlencenin hakkını verebileceğiniz mekanlardır… İçine alkolün karıştığı çaylı ve egzotik aromaları olan içkileri tercih edebilirsiniz.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Hint Sinemasının olduğu kadar Bombay Sineması’nın da namını duymuşsunuzdur. O halde Bombaylı sinema yıldızı ve yönetmenleri takdim edelim: Abhishek Bachchan, Sanjay Dutt, Hrithik Roshan… Bir de yazarlar furyası var Bombay’da. Rudyard Kipling, Salman Rushdie, B. K. Karanjia şehrin iftiharı sayılırlar.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Kriket, kentin en önemli ve itibarlı spor etkinliği...Gitmişken bir denemeniz fena olmaz. Şehirde onlarca mango çeşidi var, hindistancevizinin de ham ve olgun çeşitlerini tatmalısınız. Kese kese Hint baharatı ve kınalar alın. Şehrin en mimli olan tiyatrolarına gidin, Hint gösteri sanatlarına yakından tanıklık edin. Budha tapınağında dua edin, harika bir deneyimdir. Körili ve baharatlı hint yemeklerini çok sevebilirsiniz. Sevdiklerinize ipek kumaş, etnik makyaj malzemeleri, el yapımı aromatik ve egzotik sabunlar, yöresel ıvır zıvırlardan götürebilirsiniz. Hiçbirisi sevilmeyecek ve beğenilmeyecek şeyler değildir.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Bombay'a, Bombay’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş