Bologna Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

BOLOGNA

Nüfus: 376.792
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat 45 dakika
Saat Farkı: GMT +2
Vize: Schengen
 
 
Türkiye'den Bologna’ya, Bologna’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Havaalanı’na vardıktan sonar 20 dakikada şehir merkezinde olmanızı sağlayan otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bunları kullanarak merkeze gidebilirsiniz. Kent içinde toplu taşıma araçlarından sorumlu ATC ulaşım şirketi vardır. ATC, size otobüs ile hizmet edecektir. Şehir küçük olduğundan metro sistemi bulunmuyor. Biletlerinizi otobüs içinde kırmızı makinelerden 1 saat geçerli olacak şekilde alabiliyorsunuz ya da sarı olanlardan sezonluk ya da paket imkanlarından yararlanabiliyorsunuz.
 
Bologna halkı şehir içindeki ulaşımını genellikle yürüyerek veya bisikletle yapıyor. Sizin de bisiklet kiralama gibi şansınız var bu ufak şehirde. Burayı keşfederken bisikletle hem spor yapıp hem eğlenebilirsiniz.
 

İKLİM

Burada size karşılayacak iklim Akdeniz iklimidir. Yazlar da kışlar da ılık olacaktır. Yazın max. sıcaklık 25 derece, kışın 5-10 derece civarlarında olacaktır. Yağışlı bir iklim tipi vardır. Yazın da kışın da yağmurla karşılaşmanız olası. 
 

EKONOMİ

Bologna İtalya ekonomisine katkı sağlayıp, ülke ekonomisi içinde ilk sırada hizmet sektörü gelmektedir. Bunu sanayi ve tarım sektörleri izlemektedir. Ülke dünya genelinde ekonomik bağlamda 7.sıradadır.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Bolonya  görkemli  meydanları, yürüyüş geçitleri ve ortaçağdan kalma binaları ile  dikkat çeken  bir ortaçağ  üniversite şehridir. Şehir, dünyanın en eski üniversitesi olarak bilinen Bolonya Üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır.
Bologna’ya gitmişken Two Towers’ı görmeden dönmemelisiniz. Bu iki kule de 12. yüzyılda inşa edilmiş. Kulelerden Asinelli’nin yüksekliği 97 metre 20 santimetre. Garisenda kulesininki ise 48 metre16 santimetre. Bitmek bilmeyen 498 basmağın ardından zirvede tüm şehrin birleştiği noktada olduğunuzu fark edeceksiniz.
 
Piazza Maggiore şehrin buluşma noktası. Bologna’nın en merkezi meydanlarından biri. Dışarıda masaları olan bir sürü ufak ve sevimli kafeler var burada. Meydandan rahatlıkla ulaşabileceğiniz Gothic Basilica of San Petronio, Palazzo dei Notai, ve Arkeoloji Müzesi uğramanız gereken yerler arasında.
 
Piazza del Nettuno, Piazza Maggiore’un hemen yanında bir başka önemli meydan. Etrafında ortaçağdan kalma hükümet binaları ve 16. Yüzyıl’dan kalan çeşmesi vardır. 
 
Basilica Di San Francesco devasa boyutlardaki katedral. İtalya’da inşa edilen ilk Gotik yapılardan biri; bu özellik tüm iç ve dış mekânlarda uygulanmış. Sonradan eklenen çan kulesi de aynı mimari özellikleri taşıyor. 
Basilica San Petroni, dünyanın beşinci büyük kilisesi ünvanına sahip. Bir gotik mimari harikası.
 
Collezioni Comunali d'Arte, Giuseppe Maria Crespi, Ludovico Carracci, Guido Cagnacci, Francesco Hayez gibi ünlü İtalyan ressamların başyapıtlarını görebileceğiniz koleksiyonlar bu müzede.
 
Palazzo Poggi’de de de  iki ilginç müze bulunuyor.Burası bazen oğrencilerin yürüyüş veya mezuniyet törenlerine  de tanıklık etmekte.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Mercato di Mezzo semt pazarını andiron bir görünüme sahiptir. Buraa taze sebze meyvelerden deniz mahsullerine, peynir çeşitlerinden çiçek buketlerine kadar her şeyi bulabilirsiniz.
 
Via Farini, lüks mağazaların yer aldığı başka bir yerdir. Burada rahatlıkla alışveriş yapabileceğiniz mağazalar bulunmaktadır. 
 
Via Indipendenza ve Via Ugo Bassi’de birbirinden şık ve sevimli butikler bulabilirsiniz.
Bologna’nın en ilginç ve etnik dükkanlarının bulunduğu iki caddesi Via San Felice ve Via Castiglione.
Galleria Cavour’da Gucci, Yves Saint Laurent, Versace gibi pek çok markanın daha ucuza ürünlerinin satıldığı outlet’lerinin olduğu alışveriş merkezine mutlaka gitmelisiniz.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Bolonya özellikle yazın Temmuz ve Ağustos aylarında bir çok eğlence opsiyonu sunmaktadır. Şehirde çeşitli müze ve binalarda konserler verilmektedir. Yılın geri kalanında da üniversite çevresinde gençler için aktiviteler düzenlenmektedir.Öğrencilerin şehri olarak bilinen Bologna’da elbette canlı bir gece hayatı var. Ancak bu bildiğiniz gibi sadece dans müziği ve barlarla sınırlanmış değil. Operalar, tiyatrolar ve klasik müzik konserleri de şehrin panoramasında oldukça sık karşınıza çıkıyor.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Çocuklarınızla birlikte gidebileceğiniz park alanları mevcut.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Özellikle üniversite öğrencilerinin uğrak yeri olan Le Stanze, on altıncı yüzyıldan kalma bir kilisenin içine kurulmuş. Saat 21.00’a kadar bedavaya yemek tadımı da yapabileceğiniz bir bar burası.
 
Osteria del Sole Bologna’nın en otantik yerlerin biri. Burada 15. Yüzyıldan beri içki servisi yapılmakta.
 
Aynı zamanda modern sanat müzesi olan MAMBo’nun bar kısmı da var. 
 
1960’lardan bu yana folk’ta indie’ye, rock’tan experimental funk’a pek çok canlı müzik grubunu sahneye çıkarmış Bar Wolf’un müdavimleri çok.
 
Cantina Bentivoglio, Şarap barı-restoran arasında duran bu mekan canlı caz müzik konserlerine de ev sahipliği yapıyor.
 
Link, 22:00’de canlı müzik gruplarıyla açılan programı 05:00’e kadar tekno ve elektronik müzikle devam ediyor.
 
Covo Club, Oldies, Rock, Punk/Grunge hitlerine eşlik eden video gösterileriyle Covo sabahı görmek isteyenler için ideal mekanlardan.
 
Yerel müzisyenleri ve DJ’leri sahnede dinlemenize olanak veren Matis, dans pistini renklendiren profesyonel dansçılarıyla mekanı tıklım tıklım dolduruyor.
 
Eğer konser dinlemek isterseniz Estragon sizing için ideal mekan. Eski bir hangarın içine kurulmuş olan bu club haftanın hemen her günü büyük konserlere ve rock gruplarının canlı performanslarına yer veriyor.
 

BOLOGNA’DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Papa II. Jean Paul.
Bologna şehri, ünlü ressam Giorgio Morandi'yle anılır.
Umberto Eco ve Bologna 20. yüzyılın felsefecisi, yazarı, işaret bilimcisi ve akademisyeni olan Umberto Eco, Bologna Üniversitesi’nde halen profesör olarak görev yapıyor.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Ev yapımı makarnalardan ve peynirlerden almadan olmaz. Peynirin yanına bir de Bologna’nın şaraplarından alırsanız döndüğünüzde kendinizi hala Bologna’da hissedeceksiniz.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Bologna’ya, Bologna’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!
 

Paylaş