Bişkek Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Bişkek

Nüfus:866.300
Para Birimi:Kırgızistan Somu
Ortalama Uçuş Süresi:5 saat 10 dakika
Saat Farkı:GMT +4
Vize:1 aya kadar gerekli değil

Türkiye'den Bişkek'e, Bişkek'ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Birşek, Kırgızistan’ın başkenti olduğundan ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmaz. Şehrin hemen hemen her yerine ulaşım sağlayacak otobüs hatlarının yanı sıra dolmuşlar da bulabilirsiniz. Şehirde ulaşım sağlamak için taksiler de bir aşka alternatif. Ama free takılmak isterseniz araç da kiralayabilirsiniz.


İklim

Bişkek denizden uzak ve yüksek bir bölgededir. Bu durum Bişkek iklimini büyük ölçüde etkilemiş. Yıl boyu dağların etekleri çöl rüzgarları tesirinde kalır. Yaz ile kışın, gündüz ile gecenin arasında çok fazla ısı farkı olduğu bir iklim hüküm sürer Bişkek’te.


Ekonomi

Şehirde ülkenin genelinde olduğu gibi yer altı kaynakları oldukça zengindir. Bu sebeple şehir ekonomisi tarım ve madenciliğe dayanıyor. Bişkek’te topraklar tarım ve hayvancılığa elverişlidir. Maden sektörü Bişkek’te çok hızlı gelişmiştir. Buna karşın makine sektörü, otomotiv, gıda, cam, çimento sektörleri de gelişmektedir. Şehirde konserve fabrikaları da başlıca sanayi kuruluşlarındandır. Tabii Bişkek ekonomisine doğal güzelliklerinden kaynaklı turizm faktörünün de katkısı büyük.


Görülmesi Gereken Yerler

Bişkek’i gezmek için şehrin ana meydanı Ala-Too’dan başlamalısınız. Burası bizim Taksim Meydanı gibi bir yerdir. Birçok önemli politik gösterilere ev sahipliği yapar Ala-Too Meydanı. Tabii festivaller de burada yapılır. Meydan civarındaki Lenin heykelinin önünden geçerken bir selam çakmayı unutmayınız. Ayrıca şehirde en görkemli yerlerden biri olan Başbakanlık konutu White House, adı üstünde bembeyaz mermerle kaplı yedi katlı bir devlet binasıdır. 1946’da Alman savaş mahkumları tarafından inşa edilen Bişkek Tren İstasyonu ise filmlere konu olabilecek kadar anlamlı ve güzel bir yer. Görülmesi önem teşkil eder.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Şehir merkezinin batısında bulunan The Osh Bazaar alışveriş tutkunları için ideal bir yer. Burası kentin en canlı çarşısı olma özelliğine sahip. Burada çeşit çeşit yöresel yiyecekler de bulabilirsiniz, hem de çok lezzetliler. Sevdiklerinize alabileceğiniz en güzel hediyeler de Kırgızlara özgü olan keçe şapkalardır. Tabii bir alternatifiniz de özel Kırgız desenlerinin bulunduğu el dokuması Kırgız halıları ve kilimleridir. Bu halılar ve kilimler sandığınız kadar ucuz olmayabilir.


Eğlence Merkezleri

Şehrin en gözde eğlence mekanı Panfilova’dır. Özellikle çocuklar için çok renkli ve cazip olan Panfilova çocuklu aileler ve seyahat edenler için mutlaka uğranması, eğlenilmesi ve dinlenilmesi gereken bir yer.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Çocuklarınızla ailecek gezmek için Ala-Too Meydanı ile Bişkek Meclis Binası arasında bulunan Ulusal Müze olmazsa olmaz yerlerden biri. Ala-Too Meydanında keyifle gezebileceğiniz Devlet Tarih Müzesi de yer alıyor. Burada şehrin ve Kırgızistan’ın tarihine kültürüne ilişkin sayısız eser ziyaretçisini bekliyor. Ayrıca el sanatlarını yakından görmek için Devlet Uygulamalı El Sanatları Müzesi’nde rengarenk el işinden eserler görmeniz mümkün…


Gece Kulüpleri ve Barlar

Şehirde öğrenci nüfusunun fazla olmasından dolayı Bişkek gece hayatı oldukça canlıdır. Eğlence gece başlayıp sabaha kadar sürer, içki su gibi gider. Şehirde eğlence hayatının adını duyuran mekanlara Soho, City, Apple, Iceberg, Ambassador, Galaxy birer örnek teşkil etmektedir.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Bişkek’te yaşamasa bile Bişkek’e yolu düşmüş, havasını solumuş en önemli insanlardan biri kuşkusuz, Kırgız Edebiyatını dünyaya duyuran Cengiz Aytmatov’dur. Tabii Kırgız edebiyatının kurucusu olarak bilinen Toktoul Satılgan’ı da anmak gerek.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Bişkek’te yapılabilecek en güzel şeylerden biri Kırgız kültürünü yakından tanımak için civar köylere gitmektir. Hem tertemiz hava alırsınız, tarihi güzelliklere tanık olursunuz ve köylerdeki insanların misafirperverliğine hayret edersiniz. Bişkek’te hem Rus hem de Orta Asya kültürünü bir arada görme şansınız var. Yolculuk sırasında yanınızda bir Cengiz Aytmatov kitabı bulundurmanız sizi hem şehirle hem de Kırgızistan ile bütünleştirmeye yeter de artar bile. Bişkek, tüm Orta Asya şehirleri gibi at ve silah konusunda çok hassas bir kültüre sahip. Şehrin sembolü olarak at minyatürleri alabilirsiniz. At figürü işlenmiş objelerden de sevdikleriniz için hediye paketi yaptırabilirsiniz.

Ne yerim ne içerim diye sorarsanız, Kırgız mutfağının tipik yemeklerine fırınlanmış yufka ve etten yapılan “Samsi” örnek gösterilebilir. Bişkek’te kadınlar yöresel ekmek, lavaş gibi el emeği göz nuru hamur işleri yapar. Kurutulmuş yufkalar yaygın kullanılır. Bunlardan yapılan börek, dürüm ve yemekleri yemeye doyamazsınız. Et ve pilav Kırgız yemek kültürünün vazgeçilmezidir. Bu sebeple çeşit çeşit etler ve pilavlar sofralarda sizi bekliyor. Bişkekliler bildiğiniz Amerikan burgerini kendilerine göre uyarlamış ve adına da “gamburger” demişler. At sütü anlamına gelen Kımız ise şehrin milli içkisi. Şehrin tertemiz havasında iştahınız açılabilir, bu değişime hazırlıklı olun.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Bişkek'e, Bişkek'ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş