Berlin Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 3.5 milyon
 
Para Birimi: Euro
 
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat 10 dakika
 
Saat Farkı: (-1) GMT, Türkiye’den 1 saat geride
 
Vize: Schengen Vizesi
 
Tüm Türkiye'den Berlin'ea, Berlin'den tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

 
Berlinde metro, tren ve S-bahn & U-bahn en çok kullanılan ulaşım ağları. U-bahn 1900’lü yıllarda şehri birleştirmeye başlamış ve günümüzde 170 istasyonu ile Avrupa’nın en geniş metro sistemlerinden biri haline gelmiş. Metro –tram sistemi ise günde yaklaşık 20 saat boyunca yer üstünde hareket ediyor. Otobüs sistemi sahip olduğu 1400 otobüsü ile bir çok farklı güzargah için uygundur. Üzerinde “N” harfi  olan otobüsler bütün geceyi ayakta geçirmek isteyenler için oluşturulmuş gece hatlarıdır. Berlin’deki ulaşım ağları hakkında www.bvg.de ve www.bahn.de adreslerinden daha ayrıntılı bilgi alınabilir. 
 
Şehir A,B ve C bölgelerine ayrılır. Daha uzak bölgelere ulaşım için “C” bölgesine geçeceğiniz için, ekstra ücret ödemeniz gerekecektir. Ceza yememek için ekstra bileti almaya dikkat etmek önemlidir. Şehir merkezi “AB” bölgesi içindedir.
 
108, 128, TXL ve X9 otobüsleri ile Tegel Havaalanı’ndan ulaşım sağlanabilir. Schoenefeld Havaalanı’na ulaşmak için ise RE7 ve  RB14 hatlı trenler kullanılabilir. 
 
30-35 Euro arasında bir ücret ödeyerek taksi ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 

İKLİM

Berlin için yıllık ortalama sıcaklık 9 derece civarındadır. Yaz aylarında, özellikle Temmuz ayında sıcaklık en yüksek olduğu 24 derece civarına ulaşır. Kışın karlı ve soğuk hava etkilidir, ortalama sıcaklık eksi derecelere ulaşır. Bütün yıl yağış alan bir coğrafyada bulunan şehre en çok yağış ise yazın düşmektedir. Kış aylarında soğuk hava kar yağışı ile birleştiğinde oldukça etkili olabilmektedir.
 

EKONOMİ

Berlin şehri, kötü yönetim, fazla harcama, yolsuzluk gibi nedenlerle 2001 yılında büyük bir kriz yaşadı. Bu sırada şehri yönetenler görevden ayrılmak zorunda kaldı. Moda, tasarım, turizm gibi konularda olumlu gelişmeler olsa da şehrin tam olarak iyi bir duruma gelmesine yardımcı olamadı. Almanya’nın ve özellikle Berlin’in multi-kültürel yapısı ise toplumu etkileyen bir diğer önemli konu.  2006 yılında Dünya kupasının bu şehirde olması toplumdaki bütünleşme duygusunun yaratılması için önemli bir etkendi.
Avrupa birliğindeki en büyük ekonomiyi sahip olan Almanya’nın ekonomik gücü ihracata dayanır. Almanya’nın %8’lik gelirini turizm sektörü, istihdamın %70’ini ise servis sektörü sağlamaktadır. Berlin ise Almanya’nın en büyük şehri olarak bu payların oluşumunda büyük rol sahibidir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Berlin tarihin izlerini her köşesinde taşıyan, sembolik bir çok yapıya sahip.  Bunlardan ilki şehrin sembolü olarak karşınıza çıkan Brandenburger Tor. 1788-91 yılları arasında Doğu ve Batı Berlin’i ayıran kapı, Soğuk Savaş döneminde kapalı kalmış fakat 1989'da birleşmiş özgür Berlin’in sembolü olarak yeniden açılmış. 
Hitler’in Yahudi Soykırımını sembolize eden bir çok müze, anıt, tarihi yapı şehrin farklı bölgelerinde bulunuyor. 
Bunlardan görmeniz gerekenlerden biri Holocaust Memorial. Mimar Peter Eisenman tarafından yapılan bir anıt, tam olarak 2711 bloktan oluşuyor.
Topography of Terror, 1933-1945 yılları arasında Hitler döneminde Nazilerin tarihini görebileceginiz bir müze. Ulusal sosyalist partinin yükeselişi, SS kampaları, Azınlıklar, Gestapolar ile ilgili döneme ait geniş bir arşiv sizi bekliyor.
 
Zamanında Doğu ve Batı Berlin arasındaki 3 geçiş noktasından biri olan Checkpoint Charlie (diğer ikisi Alpha ve Bravo) hala tarihin izlerini taşıyan görülmesi gereken bir bölge.
 
Kesinlikle görmeniz gereken bir diğer müze de “Jüdisches Museum”, tüm Yahudi tarihini barındırıyor ve aynı zamanda mimarisi ile de etkileyici bir müze. Polonya doğumlu, Amerikalı bir yahudi olan Daniel Libeskind, müze projesini “Between the Lines” olarak adlandırmış. Müze’nin yukardan bakıldığında parçalanmış davut yıldızı şeklinde.
 
Berlin’deki müzeleri görmek için bir gününüzü Museumsinsal bölgesinde geçirebilirsiniz. Burada bulunan ve görülmesi gereken müzeler arasında: Bergama tarihi kalıntılarından oluşan Pergamon Müzesi, Unesco korumasında olan Neues Müzesi ve Altes müzesi ziyaret edilebilir. Ayrıca Berliner Dom da bu meydanda bulunuyor. Berliner Dom’un içini ve çatısına çıkarak etrafını gezebilirsiniz.
 
Berlin’in modern yapılarından öne çıkanlar, Potsdamer Platz’da bulunan Sony ve Mercedes binaları. Sony Center’ın karşısındaki sinema salonunda Berlin film festivali yapılıyor.
 
Bir diğer modern meydan olan Alexander Platz da ziyaret edilmesi gereken noktalardan. Burada Fernsehturm yani Televizyon kulesi’ni de görebilirsniz. Kuleye çıkarak şehri kuşbaşı izlemek mümkün.
Ve Berlin Duvarı. Duvar kalıntıllarını görebileceğiniz  “East side Gallery” 1.3km uzunluğunda bir bölüm.
“Bauhaus Archieve” Berlin’deki en önemli tasarım müzesi, tarihten günümüze koleksiyonları görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞ YAPILACAK YERLER

Bir çok farklı caddesi bulunan Berlin’de alışveriş için Kurfürstendamm Caddesi’ne gidebilirsiniz. Burası Champs-Elysees’e benzemesi için Bismarck tarafından yaptırılmış.
 
Berlinli tasarımcıların ürünlerini satan Flagshipstore, Alman müzikleri ile ilgileniyorsanız Vopo Records, tahta oyuncaklar için Heidi’s Spielzeugladen.
 
Postdamer Platz Arkaden ve Galeria Kaufhof bir çok markayı bulabileceğiniz alışveriş merkezleri. 
Eğer vintage ürünler bulmak istiyorsanız doğru adres Kleidermarkt.de.
Eğlence Merkezleri
 
Sony Center içinde alışveriş, etkinlik, sinema, restoranlar barındıran bir merkez olarak farklı eğlence seçeneklerini birlikte barındıyor.
Farklı bir deneyim için, Charlottenburg Palace’da konsere gidebilir, ya da canlı müzik performanslarını izleyebilirsiniz.
Parlamento binası Reichstag içinde tura katılıp çatısına çıkabilir, Spree nehri yanında bulunan Museumsinsal bölgesinde yeşillikler üzerinde ailecek vakit geçirebilir, müzelerdeki interaktif turlara katılabilirsiniz.
Tiergarten, Templehof, Gorlitzer parklarına giderek piknik yapabilir, çimenler üzerinde eğlenceli vakit geçirerek bir “Berliner” olabilirsiniz.
Yazın gelişini kutlayan “Fete de la Musique” festivaline katılabilir ya da Pazar günleri  Mauer Park’da kalabalık ile “Bearpit Karaoke” yapabilirsiniz.
“Hackesche Höfe ve Oranienburger Straße”  gibi sokaklar kalabalık mekanları ile eğlence için bir alternatif.

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Berlin’in en eski biracısı olan Prater’a gidebilirsiniz. Tarihi 1837’e dayanan bu mekan Alman kültürünün sembolü gibi. Çocuklar için de bir oyun alanı barındırıyor.
Berlin’i daha iyi anlamak için yarım günlük rehberli bir tura katılarak ailece şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Ya da bisiklet kiralayarak şehri bisiklet ile gezilebilir. 
Özellikle Kreuzberg’de bulunan Görlitz parkı, içindeki hayvanat bahçesi ile hem çocuklar hem de ailedeki herkes için ideal zaman geçirilebilecek bir dinlenme alanı.
Kışın Noel’den önce şehir çocuklar için bir çekim merkezi haline geliyor, yaz aylarında ise Çocuk Karnavalı, Sokak Tiyatrosu Festivali gibi etkinlikler de çocuklar için ilgi çekici olabilir.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

 
Berlin’nin gece hayatı için Avrupa’nın hatta Dünya’nın en trendi şehirlerinden denebilir. Gece boyunca canlı olan bu şehirde istediğiniz türde bir eğlence bulmak mümkün. 
 
En popüler bar ve klüplerden olan Berghain Panorama Bar cuma gecesi başlayıp pazar akşamı biten partilere ev sahipliği yapıyor. Nehrin yanında bulunan Watergate farklı DJ’lere ev sahipliği yapan ünlü mekanlardan.  Bunun dışında Tresor, Cookies, Maxxim gidilebilecek diğer mekanlardan. Berlindeki barlara kapıda oluşan uzun sıralar ile girilebiliyor. 

BERLİN'DE YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Ünlü sinema oyuncusu ve şarkıcı Marlene Deitrich, ünlü dahi Einstein, Grimm Kardeşler, ressam Edward Munch, Bertolt Brecht, ünlü filozaf Hegel, Berlin’de yaşamış. Dünya tarihini etkileyen Hitler ve Stalin.
David Bowie, Paul Van Dyke gibi ünlüler; Robbie Wliiams ve Angelina Jolie & Brad Pitt çifti de Berlin’de evi olan ünlülerden. 
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

 
Ampelman Galerie ya da Ausberlin’den hem kendinize hem de sevdiklerinize hatıra hediyelik eşyalar alabilirsiniz.  
Fassbender & Rausch’ın muhteşem çikolatalarını tatmadan ve almadan dönmeyin.
KaDeWe’ye uğramadan alışverişinizi tamamlamış sayılmazsınız. Aradığınız her şeye ulaşabileceğiniz bir alışveriş merkezi. İçinde moda, aksusuvar, gurme, güzellik ile ilgili aradığınız her şey var.
Ayrıca, Flohmarkt am Mauerpark’a uğrayarak etnik eşyalar, yiyecek standları, bit pazarı objeleri bulabilirsiniz.
 
Tüm Türkiye'den Berlin'ea, Berlin'den tüm Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 

Paylaş