Bergamo Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin (destination)

Nüfus: 120.964
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 2 Saat 50 Dakika
Saat Farkı: GMT + 1
Vize:Schengen Vizesi

Türkiye'den Bergamo’ ya , Bergamo ‘ dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Bergamo da şehir içi ulaşım finüküler hatları üzerinden yürümekte. Bunlardan ilki 1887 yılında açılan Alta şehrine giden hat, ikincisi ise 1912 yılında açılan San- Viligo bilgesine giden hat.Bu hatları kullanarak birçok yere ulaşım mümkün.

2009 yılında ise hafif metro sistemi gelmiş böylelikle üç adet tramway hattı eklenmiş. Bu hatları kullanarak gerek şehir içine gerekse havalimanına direk gitmek mümkün.

Dünya’nın her yerinde olduğu gibi taksi en kolay ulaşım şekillerinden biri. Şehirde trafik problem olmadığından taksi ile her yere hızlı bir şekilde ulaşılabiliyor.


İklim

Bergamo da Akdeniz İklimi’ nden farklı olarak karasal iklim görülmekte. Yazlar çok sıcak , kışlar ise serin ve genel olarak yağışlı. Nem oranının yıl boyunca yüksek olan bu şehirde kışın en düşük sıcaklık ortalama 2 derece olurken zaman zaman kar yağışıda görülmekte. Fakat sıcaklık çokta düşmediği için kar yağsa bile çok uzun süre yerde kalmıyor. Bergamo’ da yazlar bunaltıcı sıcak . Sıcaklık en fazla 25 derece. Bu sebeptendir ki eğer Bergamo ‘ yu ziyaret edecekseniz bahar aylarını tercih etmelisiniz. Her yeri ıslanmadan veya bunalmadan tadına vararak doyasıya gezebilirsiniz.


Ekonomi

Sermayenin baş şehri olarak bilinen Bergamo , kamu yönetim ofislerine de ev sahipliği yapıyor. Eskiden bu kenttin başlıca ekonomisi mekanik ve endürstriye dayanırmış. Bunlar zamanla şehir dışına taşınmış. Fakat hala ekonomiyi ayakta tutan bir kaç büyük şirket var. Mesela dünyanın en büyük 5. şirketi olan Italcementi SPA, 4. Büyük Italyan Bankası merkezi olan UBI Grup, Yüksek performansılı motosikletler ve otomobiller için fren sistemi üreten Brembo , petrol, gaz ve mekanik endüstriler için boru üreten Tenaris ve otomasyon teknolojileri alanında çalışma yürüten ABB Spa bu şehrin ekonomisini ayakta tutan şirketlere örnek olarak gösterilebilir.


Görülmesi Gereken Yerler

Bergamo şehri İtalya ‘ nın en eski şehirlerinden biri . Burada herşey doğal . Hiçbir tarihi yapı sonradan yapılmış denemez. Bergamo ‘ nun tarihi MÖ 49- MÖ 50 ye dayanır. Bu sebeptendir ki gezecek çok yer var.

Bergomo Alta şehri ( yukarıda ) ve Bassa şehri ( aşağıda ) olmak üzere ikiye ayrılır. Gezilecek yerler genelde finüküler ve yürüyüş yolları ile bağlanmış olan Alta şehrindedir. Alta şehrine geldiğinizde Piazza Vecchia meydanına gelerek o güzel duvarlarının resmini çekip dinlenebilirsiniz. Sonrasında mutlaka Cattedrale di Bergamo e Battistero kadedralini ziyaret edin. Bu kadedralin gerek mimarisi gerek sanatı ve hissettitdikleri açısından kendinizi Tanrı’ ya yakın hissedeceksiniz. Daha sonra Basilica di Santa Maria Maggiore Baptistry ziyaret edebilir , saatlerce resim çekebilirsiniz. Bu tarihi yerler okadar tarih kokar ,size etkiler ki adeta büyüsüne kapılacak ve geri dönmek istemeyeceksiniz. Birazd aha farklı yapılar görmek isterseniz ünlü jonglör Rastelli' ye ait farklı anıt mezarı ziyaret edebilirisiz.

Finüküler ile tepeye çıkabilir , tarihi yerleri kuşbakışı seyredebilirsiniz. Bu size çok rahatlatacak.

Bassa şehri daha çok yerleşim yeri açısından daha uygundur.Şehrin büyük çoğunluğu bu merkeze yerleşmiş. Bassa şehri daha çok Bergamo ‘ nun alışveriş merkezidir.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

İtalya denince akıla , güzel , kaliteli, deri kıyafetler gelir. Sadece kıyafetler değil mermer işçilikleri ve mobilya tasarımları ile de ünlüdür. Bunların dışında arkadaşlarınıza şarap ,peynir ,tatli ve İtalya’ ya özgü ufak hediyeler de alabilirsiniz.

Bergamoda en iyi alışveriş yerlerinin başında Via XX Settembre ve Orio Center Centro Commerciale gelmekte .Havalimanı yolu üzerinde olan ve içinde yaklaşık 200 adet mağazası olan , çoçuklar için kreşi olan , yemek yemek için mağazası olan The Orio Center da vakit geçirebilir, aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.


Eğlence Merkezleri

Konser, tiyatro , opera kültürel eğlencelerin başında gelir. Bunun dışında sokaklarda sık sık karnavallar düzenlenir. Şehir içinde restorant ,kafeler olsada ,diskotekler için sehirden uzaklaşmak gerekebilir.

Ayrıca Como Gölü’ ne giderek burada sandallar ile gezebilirsiniz. Alp dağlarına yakın olduğundan kayak yapmak isteyenler için kayak merkezleride vard Yok ben kayak sevmem Golf severim derseniz Bergamo ‘ da Golf te yapabilirisiniz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Bergamo daha çok tarihi bir şehir. Bu yüzden çoçuklarınızla gidebileceğiniz bir aqua park veya hayvanat bahçesi yok. Ama Como Gölün’ e çok yakın bir şehir olduğundan çoçuklarınız ile birlikte bu gölü ziyaret edebilir ,burada piknik yapabilirsiniz. Ayrıca Bergamo genel olarak yeşil bir şehir olduğu için çok sayıda park mevcut.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Bergamo çok renkli gece hayatına sahip. Tarihi yapıların içinde akşam saati başlayan eğlenceler sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Bar ve clublerin çoğu Orio al Seri bölgesinde. Bu bölgeye ulaşım çok kolay. Günün hemen hemen her saatinde buraya otobüs var.

Bar Dell'Angelo , dans etmek için favori olarak gösterilen ve Via San Lorenzo bölgesinde bulunan en bilindik bar . Bunun dışında DJ ‘leri ile meşhur olan Fluid Discotheque and Discoteca Clubbing mekanlarınıda ziyaret edebilirsiniz. Yok ben daha sakin bir yerde oturayım, biramı yudumlayayım diyorsanız , Alta şehrinde dolaşırken yol üzerinde bir çok café bar görebilir ve burada sevdiklerinize zaman geçirebilirsiniz.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Donizetti Paşa olarak tanınan ve Osmanlı bandosu Muzık-I Humayunu yöneten ünlü muzisyen burada doğmuş. Donnizetti ikinci mahmut için Mahmutiye marşını Abdulmecit için ise Mecidiye Marşını bestelemiş. Toplam 33 yıl boyunca Osmanlıda maaşlı olarak çalışmış ve İstanbulda ölmüş.

Bernardo Tasso ; Bergamo’ da doğup büyüyen, İtalyan şair ve devlet adamı ,destan geleneklerini birleştiren şairlerin başında gelir. Ünlü şair Torquato Tasso’ nunda babasıdır. En önemli yapıtı Amadigi ‘ dir. Kendisi ölünce yarım kalan bu yapıtı oğlu tamamlamış ve Floridante adında değiştirerek yayınlamıştır.

Bunların dışında şehrin koruyucu aziz olarak bilinen Aziz Alexander ve ünlü piskopos Angelo Giuseppe Roncalli de burada yaşamış ,tanınmış kişilerdir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

İtalya’ nın hangi şehrine giderseniz gidin bir dilim pizza veya bir tabak makarna yemeden kesinlikle dönmeyin. Modanın kalbi olan Milano’ ya yakın olması sebebiyle doyasıya değişik kıyafetler alarak arkadaşlarınıza hava atabilirsiniz. Ama önceden uyaralım ki fiyatlar son derece pahalı. Ayrıca Free Shop’a mutlaka uğrayın. Dikkat! Free Shop Pazar günleri kapalı o yüzden Pazar hariç her gün ziyaret edebilirsiniz, kendinize ve sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Bergamo’ya , Bergamo ‘dan Türkiye ‘ ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş