Batman Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

BATMAN

Nüfus: 4.750.000
Para Birimi: Türk Lirası
Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat
Saat Farkı: GMT 0
Vize: Gerekmiyor
 
 
 
İstanbul’dan Batman’a, Batman’dan İstanbul’a en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Batman’da bulunan sekiz yerel otobüs firmaları bölge Karayolları Ulaşımını elinde tutmaktadır. Bunun yanı sıra araç kiralama, minibus gibi seçenekleiniz de vardır.
 

İKLİM

Genel anlamda Uzak Akdeniz İklimi kapsamındadır. Yıllık ortalama yağış miktarı 750–1000 mm civarındadır. Kışlar bazen sert ve soğuk geçmektedir. Yazlar sıcak geçmektedir. Yaz aylarında bazen şiddetli yağışlarda görülmektedir.
 

EKONOMİ

Son yıllardaki şehre yapılan yatırımlar ve sanayinin gelişmesiyle şehir, hızlı bir değişimle gelişmiştir. Özellikle inşaat sektörünün gelişmesi Batman ilini büyük ölçekte geliştirmiştir. Sanayi hızı ise Türkiye il sıralamasında 15. olup, kısa süre içinde Organize Sanayi Bölgesi(OSB) sayısı 3'e yükselmiştir.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Hasankeyf Ören Yeri, çok eski bir yerleşim alanı. Bölgedeki derin kanyonlar ve vadilerle dolu olan Hasankeyf Ören Yeri tüm tarihi kalıntılarıyla hala durmakta..
 
Hasankeyf Mağaraları, eski dönemlerde insanların korunmak ve barınmak için kullandığı mağaralar yaklaşık 4000 civarındadır.
 
Yol Geçen Hanı, eski dönemlerde insanlar tarafından ulaşım için kullanılan bir mağara olup, günümüzde şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olmuştur.
 
Mor Aho Manastırı, Batman'ın tarihini gözler önüne sermekte. kalıntılardan sadece biridir. Yapımında moloz taş ve kesme taş ve sönmüş kireç taşı kullanılmıştır.
 
Batman, birbirinden farklı dönemlerde yapılmış olan ve günümüze sağlam bir şekilde gelen köprülere sahiptir  Bunlar Malabadi Köprüsü Memikan Köprüsü, On Kemerli DDY Köprüsü.
 
On Kemerli DDY Köprüsü’nün yanında El Rızk Camii çok eski dönelerden günümüze gelmeyi başarmıştır.
Süryani Hıristiyanları tarafından kutsal kabul edilen Turabidin bölgesinin en uç noktasındaki Mor Kiryakus manastırı, bu bölgede yer alan 80’e yakın kilise ve manastır içinde önemli bir yer tutmaktadır. 
 
Batman ilinde bulunan kalelerin de tarihi değeri çok yüksektir. Bunlar, Pertükân Kalesi, Beksi Kalesi, 
Kandil Kalesi, Rabat Kalesi, Bozikân Kalesi, Kozluk (Hezo) Kalesi, Hasankeyf Kalesi.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Batman’da alışverişe uygun olarak alışveriş merkezleri mevcuttur. Bunun yanı sıra şehre özel eşya almak isterseniz eğer, el Sanatlarının satıldığı yer Hasankeyf ilçesidir. Özellikle el dokuması tiftik battaniye, yün örgü işi, heybe, ine oyası, kaneviçe üzeri nakış, keçe ve motifli yün çoraplar dikkati çeker. Ayrıca ahşap el sanatı olarak minyatür beşik, havan ve keklik kafesi gibi ürünlerde rağbet görmektedir.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Batman’da dağcılık ve su sporları gibi hem eğlenceli hem sportif aktivitelerde bulunabilirsiniz. Dicle ve Batman Çaylarında sportif olta ve ağ balıkçılığı, Hasankeyf ören yeri, Raman ve mereto yaylalarında dağ ve doğa yürüyüşü etkinliklerine katılabilirsiniz.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Çocuklarınızla parklara gidip eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Alışveriş merkezlerinde de çocuklar için özel oyun alanları mevcuttur.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Batman’da gece hayatı canlı olmasa da gidebileceğiniz kültürünü de içine çekebileceğiniz yerler var. Şarap evleri, meyhane, fasıl, pub-bar, gece kulübü gibi yerler bulma imkanınız var.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Yöreye özgü çorbalar ve tatlılar denenebilir.
Batman’ın en ünlü yemeği “tırşik” adlı yemektir
 
Fiyat karşılaştırması ile İstanbul’dan Batman’a, Batman’dan İstanbul’a en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş