Basel Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to
Nüfus: 165.489
Para Birimi: İsviçre Frankı
Ortalama Uçuş Süresi: 3 saat
Saat Farkı: (+1) GMT
Vize: İsviçre Vizesi
 
Türkiye'den Basel’e, Basel’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Basel küçük bir şehir olduğundan taksi ve araba neredeyse yok denecek kadar az. En önemli ulaşım araçları da tramvay ya da dilerseniz bisiklet. Tramvay duraklarında bir sonraki tramvayın gelmesine ne kadar kaldığını görebileceğiniz tabelalar var ve her hattı ayrı ayrı listeliyor. Oteller genelde misafirlerine ulaşım kartı veriyorlar ve bu sayede ayrıca bilet almanıza gerek kalmıyor. Fakat biletleri yanınızdan ayırmamalısınız. Zaman zaman yapılan kontrollerde yanınızda biletiniz olmazsa ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 

İKLİM

Şehre, Orta Avrupa karasal iklimi hakim. Yani sis ve yağmur oldukça sık görülüyor. Yazları sıcaklık ortalama 18 derece civarındadır.
 

EKONOMİ

Dünya kimya endüstrisinin en etkin kurumları Baselda bulunmaktadır. İlaç ve kimyasallar şehrin sanayi kesiminin modern ayağı olarak öne çıkar. Büyük ilaç firmaları Novartis, Ciba, Chemicals ve La Roche ve daha birçoğu ilaçlarını bu şehirde üretmektedir. 
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Mittlere Rheinbrücke (Merkez Orta Köprü), Ren Nehri üzerindeki ilk köprüdür ve sizlere muhteşem bir şehir manzarası sunacaktır. Köprü ilk yapıldığı 1226 yılından bu yana birçok değişikliğe uğramış olsa da etkileyiciliğini halen korumaktadır. Köprünün hemen yanındaki iskeleden kruvaziyer gemilerle Ren Nehri üzerinde güzel ve unutulmayacak bir gezi yapabilirsiniz.
 
Kleinbasel (Küçük Basel)’de yoğunlukla yabancılar yaşıyor. 13.yüzyılda burası ayrı bir şehir biçiminde kullanılmıştır. Grossbasel (Büyük Basel), Küçük Basel’e göre daha eski bir yerleşim yeridir. 14.yüzyılda şehrin merkezi bu bölge olmuştur. Dar sokaklar ve caddelerde, tarihi yapılar arasında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.
 
Rheinsprung ve Augustinergasse caddelerinde yürüyüşe çıkıp tarihi evlerin tadını çıkarabilir, Ren Nehri’ni bir de buradan seyredebilirsiniz.
 
Münster Katedrali’ni içerisinde bulunduran Münster Platz kare şekliyle ilgi çeken bir meydandır. Katedral kırmızı kum taşı duvarları, renkli kiremitleri ve ikiz kuleleriyle şehrin simgesi haline gelmiştir. Günümüzde bu meydan her türlü etkinlik ve insanların buluştuğu bir alan olarak kullanılmaktadır.
 
Katedralin hemen arkasındaki Pfalz olarak adlandırılan yüksek yerden muhteşem bir şehir manzarası seyredebilirsiniz.
 
Stadt Theater (Belediye Tiyatrosu), 1834 yılında kurulmuş fakat çıkan bir yangın sonucu tahrip olmuştur. 1909 yılında yeniden inşa edilen tiyatronun önündeki yeşil alanda bulunan çeşme ise görmek isteyebileceğiniz bir güzellikte. Fasnachtsbrunnen –Tinguely (Karnaval) Çeşmesi, su püskürten 9 karakterin, komik bir temsiliyle oldukça ilgi çekicidir. 
 
Kunst Museum (Güzel Sanatlar Müzesi)’nde 21.yüzyılın en muhteşem sanat koleksiyonu bulunmaktadır. Holbein Ailesi’nin eserlerine yani dünyanın en büyük koleksiyonuna sahiptir. Picasso’nun son dönem eserlerinden bazılarının da bulunduğu müzede Jean Tinguely’nin fantastik tasarımları da ilginizi çekebilir.
Rathaus(Belediye Binası), 16.yüzyıldan kalma bir Rönesans sarayıdır. Binanın tamamı parlak kırmızı renge boyalı, küçük yuvarlak kuleleri, kemerleri, Rönesans tarzı pencereleri ve altın çanıyla masallardan çıkıp gelmiş gibi bir görüntü sergilemektedir. İç avlusu da görülmeye değer bir güzelliktedir ancak burası için rehberli turlara katılmanız gerekiyor.
 
Spalentor (Spalen Kapısı), 14.yüzyılda inşa edilen şehir surlarından günümüze kadar gelebilmiş tek yapıdır.
Augusta Raurica, Roma dönemine ait arkeolojik bir sit alanıdır. Henüz büyük çoğunluğu kazılmamış bölgeye giderseniz tiyatro, tapınak, su kemeri, fırın, çömlekçi ve kiremit fırınına ait kalıntıları görebilirsiniz.
 
Dreilanderecke-Ren Port(Sınır Üçgeni), Almanya, Fransa ve İsviçre arasındaki sınır kapısıdır. Üç ülkenin köşesi olarak adlandırılan bu bölge dünyada sıkça karşılaşamayacağınız bir durumu yansıtmaktadır.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Şehirde Aeschen Platz ve Kleinbasel arasında kalan Clara bölgesinde bol miktarda alışveriş yapabileceğiniz dükkan bulunmaktadır. Frei Str., Gerbesgasse ve Falkner Str. Şehrin ana alışveriş alanlarıdır. Fakat fiyatların oldukça pahalı olduğu konusunda sizleri uyarmalıyız.
 
Dükkanların çoğu Pazar günleri ve pazartesi öğlene kadar kapalıdır. 
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Oldukça küçük bir şehir olan Basel’de bahsettiğimiz gezilecek bölgeler haricinde herhangi bir eğlence merkezi bulunmamaktadır.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Zoologischer Garten (Hayvanat Bahçesi) 1874 yılında kurulmuştur ve halk tarafından “Zolli” ismiyle anılır. Yaklaşık 600 tür hayvanın barındığı parkta çocuklarınızla güzel dakikalar geçirebilirsiniz. Bahçe içerisinde yine 1874 yılında kurulan Bilimsel Araştırma Enstitüsü, goril, gergedan ve daha birçok türün gözetim altında üretimini yapmaktadır. Bu özelliğiyle Avrupa’da tek olma özelliğini taşımaktadır.
 
Basel’de çocuklarınızla gezebileceğiniz diğer noktalar ise çok sayıda olan müzelerdir. Tinguely Müzesi, Antik Eserler Müzesi, Karikatür Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Basel Tarih Müzesi bunlardan en öne çıkanlarıdır.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Çok şık mekanları bulunan Basel’de hem restoran hem de şehrin en güzel gece kulüplerinden biri olan “Acqua” ve İsviçre’nin en yüksek binasında bulunan “Bar Rouge” tercih etmek isteyebileceğiniz mekanlardır. Basel, neredeyse Caz müzikle özdeşleşmiştir diyebiliriz. Bu nedenle mutlaka bir Caz Müzik dinletisine de katılmalısınız.
 

BASEL'DE YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Ünlü düşünür Erasmus, 1521 yılında bu şehirde yaşamış ve eğitim vermeye başlamıştır. 1536 yılında vefat eden düşünürün mezarı da Katedrale gömülmüştür.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Ahşap oyma, seramik, cam gibi hediyelik eşyaları tercih edebilirsiniz. Leziz İsviçre çikolataları içinse “Confiserie Schiesser” çikolata mağazasına mutlaka uğramalı ve İsviçre Peyniri de almadan ya da tatmadan dönmemelisiniz. 
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Basel'e, Basel’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş