Barselona Uçak Bileti

Book your flight

to

BARSELONA 

 
Nüfus:  1.620.943
Para Birimi: Euro
Uçuş Süresi:  3saat 45dakika (Türkiye/İstanbul'dan)
Saat Farkı: GMT+01:00
Vize:  Schengen
 
Türkiye'den Barselona'ya, Barselona'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

 
Şehrin her bir köşesini rahatlıkla ve çokta yorulmadan gezebilmeniz mümkün. Ulaşım araçları olarak otobüs, metro, banliyö trenleri ve troleybüsler bulunmakta. Şehrin her yerinde bulabileceğiniz turistik ulaşım kartlarıyla bu ulaşım araçlarını kullanarak rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.
 

İKLİM

Barselona İspanya’nın doğu kıyısındaki şehirlerinden biridir. Ve aynı zamanda şehrin Batı kısmı da çok yüksek olmayan dağlarla çevirilidir. Bu yüzden Akdeniz iklimi görülen bu şehirde hava denizin rahatlığını ve huzurunu sürebilmeniz için oldukça ılımandır.
 

EKONOMİ

Barselona İspanya’da ve Avrupa’da yaşanan krizden ticari yeri ve turizm gelirleri sayesinde en az etkilenen şehirlerdendir.  Bu yüzden şehri gezerken çok uçuk fiyatlara yada kapalı küçük dükkanlara rastlamayacaksınız. 
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Barselona gerek Dünya çapında gerekse Avrupa çapında “Sanat şehri” olarak anılabilecek sayılı şehirlerdendir. Bunu şehre sağlayan ünlü mimar Gaudi ve Barcelona’da yaşamış onlarca sanatçıdır. Şehirde Gaudi’nin eserleri ilk görülmesi gerekenlerdendir. İlk olarak bitmeyen kilise olarak bilinen “Sagrada Familia”, şehrin en önemli simgesi. 1882 yılından bu yana inşaatının bitmemesinin sebebi biraz da trajik ölümünden sonra Gaudi’nin mimari çizim şeklinin çözülememesi. İçinde Gaudi müzesini de barındıran yapıya girmek için 10€, en üst katma çıkmak için 4€ daha veriyorsunuz.
 
 “ Museu Picasso” Beş farklı taş konağın birleştirilmesiyle inşa edilen Picasso müzesi, usta ressamın hayranları ve sanat bağımlıları için bir cennet. 
 
Barselona’nın tanıtımını araştırırken arada sürekli “Gaudi’nin yaptığı şehir” diye duymanızın nedenini Barselona’da gezerken anlayacaksınız. Çünkü Gaudi’nin eserlerine kentin her yerinde rastlamanız mümkün. Bunların arasından Casa Mila isimli yapı mutlaka dikkatinizi çekecek. Casa Mila’da yarattığı kusursuz dış yapı size Gaudi’nin iç dünyasını geziyormuşsunuz hissi verecek. Ünlü mimarın maketleri ve taslaklarını da binanın içindeki müzede bulabilirsiniz. Gaudi’nin çoğu eserinde olduğu gibi burada da bir giriş ücreti bulunmakta, 4€ ve8€ arasında değişiyor bu ücret.
 
“Park Güell” Gracia bölgesinin kuzeyinde yer alan park, Gaudi’nin heybetli yapılarından ziyade peyzaj çalışmalarını keşfedeceğiniz bir yer. Ve park halka açık Barselona manzarasını yakından görmek ve “bir park ne kadar renkli ve sanat eseri haline getirilebilir ki?” sorusunun canlı cevabı. 
 
“Palau Güell” Yine Gaudi’nin imzasını taşıyan Palau Güell, bir konak olarak tasarlanan bina İspanya İç Savaşı sırasında bir işkence ve sorgu mekânı olarak kullanılmış. Gotik yapısında birkaç İslam figürü de barındıran bina, sıra dışı karakteriyle oldukça ilgi çekici. 
 
Barselona’da tüm gezilmesi gereken yerler genelde birbirine yakın bölgelerde yer alıyor ancak bir tanesi “Tibidabo Tepesi” tüm bu eserlerden uzakta. Barselona’nın mükemmel manzarasını izlemek istiyorsanız kolaylıkla ulaşabileceğiniz “Tibidabo Tepesi” size bu hissi yaşatacaktır.
 

ALIŞVERİŞ YAPILACAK YERLER

Her şehrin olmazsa olmazlarından olan uzun caddelerden Barselona’da da bulunuyor.  Alışveriş yapmak, bir şeyler yemek, bir bardak sangria içmek isterseniz “Plaça De Catalunya” ve sahildeki Kristof Kolomb heykeli arasında uzanan “La Rambla Caddesi”ne gitmelisiniz.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Barselona’da tercih edebileceğiniz bir çok eğlence merkezi bulunuyor. Bunlardan bazıları “Casablanca Cinema”  “ La Casa Vella” “Universal Studio Barcelona” “Cinema Verdi” “Parapark”.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Güzel havası ve kültürel çeşitliliği açısından ailelerin birlikte gidip eğlenebileceği bir çok eğlence alanına da sahip. Tibidabo tepesinde bulunan “Tibidabo Eğlence Parkı” bunlardan en büyüğü. Diğer parklar ve eğlence alanı olarak da “BubbleParc”, “Isla de Fantasia” ve “Parc Zoologic”  ziyaret edilebilir.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Barselona’da gece hayatı partileri, harika barları ile hiç sona ermiyor denebilir. Gecenizi ünlü gece kulüplerinde mesela “Otto Zutz Club” ve “Oshum Consept Club” ‘ta dans ederek, yada  katalunya bölgesine özel bir Flamenko dansı ile “El Tablo de Carmen”de  geçirebilir, güzel barlarından “La Caseta del Migdia”da İspanya’nın meyveli şarap diyebileceğimiz özel içkisi “Sangria” ile tatlandırabilirsiniz. 
 

ŞEHİRDE YAŞAMIŞ/YAŞAYAN ÜNLÜLER

Antonio Gaudi ve Pablo Picasso’nun yanısıra  Jorge Luis Borges,  Joan Miro, Salvador Dali, Manuel Serrat, Jose Carreras, Antonio Saura, Messi  Barselona’da yaşamış yada yaşayan ünlülerdendir.
 

MUTLAKA ALINMASI – DENENMESİ GEREKENLER 

Barselona Avrupa ve Dünya mutfağının farklı tadlarını yemek kültüründe barındıran bir şehirdir. Bir deniz şehri olması yüzünden deniz ürünlerini mutlaka denemelisiniz demeye gerek bile yok, kesinlikle deneyin. Barselona mutfağı sadece deniz ürünleriyle sona ermiyor tabii ki, caddelerde her yerde bulabileceğiniz “Tapas” restoranlarına da uğramayı unutmayın.  “Tapas” aslında bir güney ispanya ara yemeğidir. Küçük porsiyonlar olarak servis edilir. Her restoranın kendine özgü sebze yada karışımlar kattığı mezelerdir. Barselona’ya özgü olan tapas “Pintxos” u da bu restoranlarda bulabilirsiniz. Yediklerinizden sonra şöyle hoş, buz gibi bir içecek içmeliyim ve bu da İspanya’ya has bir içecek olsun diyorsanız sıra “Sangria” deneyeceğiniz bir bara geçmekte. Sangria şarap, meyveler ve biraz rom yada vodka eklenerek yapılan bir kokteyl aslında. Bu karışım hazırlanıyor biraz soğutulup buz ile servis ediliyor. Tadı ve kokusu harika, görüntüsü de rengarenk olan bir yerel içecek.
 
Türkiye'den Barselona'ya, Barselona'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

Paylaş