Banglore Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Banglore

Nüfus: 10,178,146
Para Birimi: Hindistan Rupisi
Ortalama Uçuş Süresi: 12 saat
Saat Farkı: GMT +5.5
Vize: Diplomatik pasaportu olanlar, 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor. Umumi, Hizmet ve Hususi pasaportu olanlar, bitiş tarihine en az 6 ay olan pasaport, iki adet biometrik fotoğraf, vize dilekçesi, varsa davetiye, otel rezervasyonu ve uçak biletinin kopyası ile beraber Hindistan Konsolosluğuna başvurup turistik vize alabilirsiniz. Aralık 2014’ten itibaren ise, internet üzerinden vize alınabilmesi gündemde.

Türkiye'den Bangalore’ya, Bangalore’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Big10 ve Big Circle adı verilen otobüsler; anayol üzerinde ring seferleri düzenlemekte. Bu otobüsler 12 farklı noktadan geçiyor. Riksa (Rickshaw) adı verilen üç tekerlekli taksiler ulaşım için otobüslerden daha sık kullanılıyor. Oldukça ucuz olması ve kolay bulunabilirliğiyle turistlerin en çok tercih ettiği ulaşım aracı da Riksalar. Pazarlık son derece yaygın. Yine de fiyat konusunda örnek verecek olursak, 5 kilometrelik bir yol için yaklaşık 7 TL ödüyorsunuz.


İklim

Tropikal iklim görülen Bangalore şehrinin yıllık ortalama sıcaklığı 23 derece. Kış aylarında yaz aylarından daha fazla yağış düşen şehirde en kurak ay Ocak. En sıcak ayın Nisan ve en soğuk ay Aralık. Sene boyunca hoş bir iklime sahip olması nedeniyle, yılın farklı zamanlarında ziyaret edilebilir.


Ekonomi

IT sektörünün ihracatının lideri niteliğinde olan şehir, “Hindistan’ın Silikon Vadisi” olarak anılıyor. Girişimcilik açısından, dünyada tercih edilen ilk 10 yer arasında olan Bangalore; ağır sanayi, telekomünikasyon şirketleri, uzay sanayi, teknolojik şirketler ve savunma sanayiye ev sahipliği yapıyor. Otomotiv ve Biyoteknoloji konusunda global üne sahip şirketlere Bangalore’de rahatlıkla rastlayabilirsiniz. Bangalore yalnızca IT alanında değil, çiçekçilik alanında da Hindistan’ın lideri ve ihraç edilen güllerin %70ini karşılıyor. Kuzey Bangolore’de de ipek sanayileri bulunuyor.


Görülmesi Gereken Yerler

Bangalore Sarayı görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Arka kısmında son kralın oğlunun ikamet etmesi nedeniyle, tamamı ziyaretçilere açık olmasa da birçok önemli yeri görebiliyorsunuz. Tipu Sultan’ın yazlık sarayı City Market’in hemen yakınında yer alıyor. Böylelikle bu iki yeri de rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Altın mağazalarının tamircilerle iç içe geçtiği City Market Hindistan’da olduğunuzu sonuna kadar hissettiriyor. Tipu Sultan’ın sarayı ise 16. Yüzyıldan kalma kale kalıntılarının üzerine inşa edilmiş ve günümüze kadar ulaşmış.

Devlet Merkez Kütüphanesinin, akvaryumun ve Anayasa Mahkemesi gibi önemli binaların yer aldığı Cubbon Park hayranlık verici. Bakımlı bahçeleri ve muhteşem taş binaları ile Cubbon Parkta endemik bitki ve hayvanlar da bulunuyor. Parkın içinden geçerek Visvesvariah Sanayi ve Teknoloji Müzesi’ne ulaşıp, 30 Rupi karşılığında gezinti yapabiliyorsunuz. Bangalore parklar konusunda zengin bir şehir. Mahatma Gandhi Parkı ve Lal Bagh Botanik Bahçeleri de görülmeden geçilmemeli park demişken. Lal Bagh, Kırmızı Bahçe anlamına geliyor. İçindeki birçok tropik bitkinin bulunduğu Lal Bagh, bir akvaryuma ve göle de sahip. Birbirinden güzel çiçeklere ev sahipliği yapan ünlü serayı görünce, Bangolore’nün neden çiçekleriyle ünlü olduğunu anlayacaksınız.

Hindistan’ın binlerce tanrılı mistik havasını daha derin yaşamak isteyenler için, tapınak ziyaretlerini öneriyoruz. Boğa Tapınağı ve ISKCON Tapınağı bunların başında geliyor. 16. Yüzyılda inşa edilen Boğa Tapınağı, Güney Hindistan-Dravid stilini bütünüyle yansıtıyor. Fil başlı tanrı Ganesh’e saygılarınızı sunarak başladığınız ziyaretinizi, tepedeki Nandi büstünü selamlayarak bitirebilir, ruhani havanın tadını çıkarabilirsiniz.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Indiranagar’da, eski havaalanı yolunda (100 Feet Road) dünyaca ünlü mağazaları bulabilirsiniz. Aradığınız daha yöresel bir şeylerse Jayanagar bölgesindeki 4. Blok Kompleksine uğramalısınız. Sıkı pazarlık edip, molalarınızda tapınak ziyaretinde bulunmak isteyenlere önerimiz ise Malleshwaram bölgesi olacak. Chickpet’te de birbirinden güzel takılar, aksesuarlar bulabilirsiniz.

“Aradıklarımın elimin altında olsun, ünlü markalar olsun, sinema da olsun!” istiyorsanız devasa alanıyla The Forum sizi bekliyor. 2 binden fazla kişiyi ağırlayabilen sineması, global tatlar, 5 kata yayılmış mağazalarla doya doya alışveriş yapabilirsiniz. Garuda Mall da oldukça iddialı ve çocukların da gezmekten zevk duyacağı bir yer. Şık restaurantları, lüks ürünleri ile UB City de birçok kişinin favorisi.


Eğlence Merkezleri

Bangalore eğlence konusunda birçok seçeneğe sahip. Laser Tag seviyorsanız, Laser Republic ve Talk to the Hand’i size önerebiliriz. Flight 4 Fantasy de eğlenceli zaman geçirmek isteyenler için birebir. Bowling oynamayı tercih edenler Amoeba’ya uğrayabilir. Biraz daha sakin şeyler istiyor, sanatla iç içe olalım diyorsanız Indira Gandhi Musical Fountain’e uğramalısınız. Biletleri saklayabilir, unutulmaz bir seyahat anısı yaşayabilirsiniz. Rahatlayıp, günün yorgunluğunu atmak isteyenlere de Angsana Oasis Spa Merkezini tavsiye edeceğiz.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Bannerghatta Ulusal Parkı’nda safari gibi ilginç etkinliklere katılabilirsiniz. Kaplan, ayı, fil gibi hayvanları gözlemleme fırsatı bulacağınız alan oldukça geniş. Böylelikle hayvanlar kafeslere hapsedilmiyor, rahatlıkla dolaşabiliyorlar. Bu da size, doğal ortamına yakın bir yerde gözlemleme olanağı sunuyor.

Güney Hindistan’ın en eski ikinci binası olan Hükümet Binası da çocuklarınızla gezip, tarihi ve sanatsal birçok eseri görebileceğiniz bir yer. Eski paralar, mücevherler, tablolar eminiz ki sevgili yavrularınızın ilgisini çekecek.

Jawaharlal Nehru Gökevi gerek çocuklarınız gerekse sizin için yıllarca hatırlanacak bir yer olacaktır. Gece yıldızları gözleyebileceğiniz, güneş sistemi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Alandaki “Gök Tiyatrosu”sunu ise mutlaka izlemelisiniz. Her Pazar ve her ayın ikinci Salı günü kapalı olan gökevine giriş ücreti oldukça makul.

Wonder La, çılgınlarca eğlenebileceğiniz dev bir oyun alanı adeta! Müzikler, lazer gösterileri, hijyenik su parkları ile çocuklarınızla çocuk olabileceğiniz bir yer.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Toit Pub bira konusunda oldukça iddialı. Ahşap masa ve sandalyeler mekana ayrı bir hava katıyor. Toit Pub’da alkollü ve alkolsüz içeceklerin yanı sıra yiyecek menüsü de bulunuyor. Fiyatlar makul ve rezervasyona gerek duyulmuyor.

Taj Hotel’deki Ice Bar lüks denilebilecek nitelikte ve oldukça meşhur. Dans etmek isteyenlerin ve ambiyansa önem verenlerin tercih edeceği bir yer olacaktır.

Purple Haze, alternatif ve rock müzikten hoşlananların daha çok beğeneceği bir bar olacaktır. Menüde içecekler dışında atıştırmalıklar da bulunuyor.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Azim Premji (2004 tarihindeki verilerle Hindistan’ın en zengin adamı), Pankaj Advani (Bilardo Dünya Şampiyonu), Erapalli Prasanna, Anil Kumble, Arjun Halappa, Nisha Millet, Mahesh Bhupathi


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Kunti Betta’da gece yürüyüşü yapmanız, seyahatinizi daha ilginç hale getirecektir. Yaklaşık 2 kmlik bir yürüyüşle inanılmaz bir manzara sizi bekliyor olacak.

Tatlı düşkünü olanlar “Angoor Rabdi” ve “Tub Tim Grob” isimli yöresel tatlılara bayılabilir. Crowdiah’ta bir viyola dinletisi yakalamanız da unutulmaz bir seyahat anısı edinmenizi sağlayacak, kulaklarınızı müzik ziyafetiyle buluşturacaktır.


Paylaş