Bakü Uçak Bileti

Book your flight

to

BAKÜ

 

Nüfus: 2.1 milyon

 

Para Birimi: Azerbaycan Manatı

Ortalama Uçuş Süresi: 2 saat 40 dakika

Saat Farkı: (+) 2 GMT

Vize: T.C. vatandaşları Azerbeycan sınır kapısında vize alabilir


 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Bakü’ye otobüs, tren ve uçakla ulaşılabiliyor. Şehir içinde ulaşım için 23 istasyonlu metro ağı vardır. Ayrıca şehirde 310 otobüs hattı hem otobüs hem de minibüslerin kullandığı yoğun bir hattır. Otobüs terminali aynı zamanda uluslararası ulaşım için de yoğun olarak kullanılır. Tramvay, füniküler ve demiryolu ulaşımı da diğer seçenekleri oluşturmaktadır. Demiryolu Rusya, Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelere yapılan seyahatlerde yoğun olarak kullanılır. Azerbeycan’ın en büyük limanı olan ve Hazar Deniz’i üzerinde bulunan Bakü Limanı ise hem ticaret hem ulaşım için su ulaşımı sağlamaktadır. Haydar Aliyev Havaalanı şehrin 25 km doğusunda bulunur ve Kafkasya’nın en büyük havaalanıdır.

İKLİM

Bakü karasal iklimin hüküm sürdüğü bir şehir olarak, kışları soğuktur. Kar ve ya yağmuş yağışı sıkça görülür. Yazlar ise daha kurak ve sıcak geçer. Güneye indikçe hava sıcaklıkları biraz daha farklılaşır. Yazlar daha serin, kışlar ise daha yumuşak ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 13 derecedir, yaz aylarında ise hava sıcaklığı 25 dereceye ulaşır.

EKONOMİ

Bakü’nün %90’ını Azeriler oluşturmaktadır. Önceki dönemlerde farklı milletleri barındıran şehir, Karabağ savaşı sonrasında yoğunlukla Azeri nüfusu barındırmaktadır.

Bakü Kafkasya’nın en önemli şehirlerinden biridir. Petrol ve doğalgaz hatlarının geçiş noktası olması stratejik bir önem getirir. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) doğal gaz boru hattı olarak şehirden geçen 2 önemli enerji kaynağının Bakü ekonomisine katkısı büyüktür. 2013 yılında Bakü’de gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu’nda Bakü kendini Avrupa ile Uzakdoğu arasında köprü olarak konumladığını belirtmiştir.

 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Bakü her geçen yıl modernleşirken aynı zamanda tarihi yapısını da koruyan bir şehir.

Tarihi “Old City” bölümü kesinlikle görülmeli. Bu bölge içindeki “Kız Kulesi” (Maiden Tower) de geçmişte denizin içindeyükselirken, zamanla deniz suların çekilmesi ile şu anda şehrin bir parçası haline gelmiş.

Old City Azerbeycan’ın tarihini yansıtan etnik bir çok sembolü barındıran ve tursitler tarafından en çok ziyaret edilen bölüm. Old City’nin sokakları hem gündüz hem gece görülmesi gereken yerler. Kız kulesi dışında bu bölümde mutlaka görülmesi gereken Şirvanşah Sarayı, Minyatür Kitaplar Müzesi de var.

Bakü’nün binaları ve caddeleri hem Avrupa, İslam ve Sovyet mimarisi ile tarihi hem de modernizmi aynı düzeyde yanyana konumlandırabilmiş. Düzgün mimarisi, birbiri ile uyum içinde olan yapıları ile bu şehirde özellikle geceleri bir ışık seli içindeymişcesine gezebilirsiniz.

Şehrin tepesinde bulunan “Şehitlik” de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Hem tarihi yad etmek hem de bu kadar saygı duyularak korunmuş olduğunu görmek etkileyici.

Ayrıca “City Walls” yani şehrin duvarları, şehrin tarihini ve mimarisini en ihtişamlı şekilde yansıtan ve görülmesi gereken yerlerden.

Ateshgah” yani Ateş tapınağı 17 ve 18 yüzyılda inşa edilmiş dini bir tapınak. 1975’te ise müzeye çevrilmiş. Burası kesinlikle tursitik olarak ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Şehrin modern yüzünün sembolü olan Flame Towers ise gece ışıklarla bezenen dış cepheleri ile renkli birer alev kulesine dönüşüyor. Bu etkileyici ve seyirlik manzarayı kaçırmamanız gerek.

Oil – Boomtown” ise Old City’nin güneyinde yaklaşık 100 yıl önce petrol çıktığında oluşmuş. Bu bölümde sanat, mimarı, tarihle yüzyüze gelebilir aynı zamanda Rusya Devrimi’nden önce milyonerlerin yaptırdığı evleri görebilirsiniz.

 

Diğer gezilmesi gereken yerlerden olan Gobustan Kaya Ormanları, içinde mezarlar ve anıtlar bulunuyor.

 

Aqua Park’ın yer aldıgı Kempinski Hotel, Ulusal Halı Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi, ISKCON Baku’ye de gidebilirsiniz.

 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Park Bulvar alışveriş merkezi Bakü’nün en büyük alışveriş merkezlerinden biri. Sahil kıyısındaki parkın yanında bulunan bu alışveriş merkezinde bir çok ünlü marka ve değişik ürünler bulmak mümkün.

Fountain Square” yani Fışkiye Meydanı ise bir çok mağazayı içinde barındırır. Alışveriş yaparken soluklanabileceğiniz bir çok cafe ve restoran da burda alışveriş yapmayı kolaylaştırır.

Bunun dışında yine mağazaların ve alışveriş edilebilecek noktaların bulunduğu “Nizami Caddesi” de görülebilir. Burası sadece yayalara açık, trafiğe kapalı bir alan ve gezmek için rahat bir caddedir.

Metropark Shopping Center de diğer bir alternatif olarak Bakü’nün büyük alışveriş merkezlerinden biri.

TSUM ise, Bakü’nün en eski alışveriş merkezi, içinde hem ürün hem fiyat olarak bir çok alternatif bulunduruyor.

EĞLENCE MERKEZLERİ

Old City’de eski, dar sokakları tarihin kokusunu içinize çekerek, küçük dükkanlarda vakit geçirerek, yöresel lezzet duraklarında soluklanarak bu şehri eğlenceli bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Şehrin modern yüzü de size bir çok eğlence seçeneği sunacaktır. Bunlardan en önemlisi mimarisi ile de ön plana çıkmış olan binası ile Haydar Aliyev Kültür Merkezi. Ünlü Mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan kültür merkezinde farklı aktiviteler, performanslar, sergiler, konserler gerçekleşiyor. Bu binanın Aliyev'in doğduğu yerdeki dağ ve Hazar'ın yükselişi gibi kavramlardan esinlenmiş olabileceği belirtiliyor.

Tiyatro kompleksleri, Caz festivali gibi bir çok kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapan şehirde istediğiniz sanatsal aktiviteye katılmak için de tatil planınızı organize edebilirsiniz.

ETX Lazer Strike” ise küçük ya da büyük gruplar ile gidip “laser tag” oynayarak çok eğlenceli vakit geçirebileceğiniz yerlerden. Adrenalin ve eğlence tutkunları için iyi bir seçenek.

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Bakü’nün en güzel bölümü şehrin tepesi. Burası çocuklar için de en dikkat çekici bölüm olabilir. Muhteşem Hazar kıyısı bu noktadan daha da eşsiz görülecektir.

Çocuklarla sahildeki, yani Hazar Deniz’i kıyısındaki, parka gidebilir burda yeşil alanlarda vakit geçirebilirsiniz. “Fountain Square” havuzu, sokak sanatçıları, geniş alanı ile eğlenceli vakit geçirmek için ideal bir alan oluşturuyor.

Şehirdeki Hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz, bu doğal güzellik hem siz hem de çocuklarınız için ideal bir aktivite olacaktır.

Park Bulvar alışveriş merkezi içinde bulunan sinema, “Happy Land” çocuk oyun alanı, bowling salonu ailecek vakit geçirmek için farklı seçenekler sunuyor.

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Bakü’nün gece hayatı “Fountain Square” etrafında konuşlanmıştır. lack Jack, Chillout, Capitol, X-site, Cross Roads, gibi barlara gidilebilir.

Sovyet nostaljisi yaşamak isterseniz, “The Soviet Union Restaurant & Pub”ı deneyebilirsiniz. Burası hem dekoru hem çalışanları ile sizi sovyet zamanına götürebilir.

The Brewery” ise Icherisheher metro istasyonunun hemen yanında yer alan bir bar. Güleryüzlü personeli ile gerçek bira içmek isteyen ziyaretçiler için. Bir çok turistin de uğrak yeri olan bu barda canlı müzik parformansları da oluyor.

Bakü’nün muhteşem ışıltılı manzarasını görmek isterim diyorsanız en iyi seçenek olarak “City Lights Bar / Azza”yı deneyebilirsiniz. Bu bar ISR binasının çatısında bulunuyor, rahat ortamı ile güze bir gece geçirmek isteyenlere.

BAKÜ'DE YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Ünlü Yazar Chingiz Abdullayev, Azerbeycan halk sanatçısı Müslüm Magomayev, satranç oyuncusu Garry Kasparov ve Shakhriyar Mamedyarov Bakü’de yaşamış kişiler. 2011 Eurovision birincileri Ell & Nikki, yönetmen Murad Ibragimbekov da diğer ünlülerden.

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Old City’de şehrin kendine özgü bir çok ürününü kendiniz için ya da hediyelik olarak bulmak mümkün. Bakü’den alabileceğiniz en güzel şeylerden birisi otantik halılar. Bir çok halıcı bulabileceğiniz bu tarihi bölümde aynı zamanda antika ürünler de mevcut.

Yerel hediyelik eşyalar, antik eşyalar, mücevherler bu bölümde toplanmıştır.

“Kitab” içinde tam 1.5 milyon topografik harita barındıran bir mağaza. Yine farklı kitap seçenekleri için “Chiraq Books”u da ziyaret edebilirsiniz.

“Teze Bazar” ise, yerel yiyecekler ve tatlar bulabileceğiniz bir pazar. Mutlaka gidilmesi gereken, Bakü’nün lokal tatlarını yansıtan bir deneyim olacaktır.

“Düşbere”, “Şeki Pitisi” ise denenmesi gereken yerel lezzetlerden. Bunları denemek için “Firuze Restoran”ı deneyebilirsiniz.


Paylaş