Atirav Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin ATIRAV

Nüfus:154.100
Para Birimi: Kazakistan Tengesi
Ortalama Uçuş Süresi: 2 Saat 55 Dakika
Saat Farkı: GMT + 6
Vize: 1 aya kadar vize gerekmiyor. 1 ayı aşan sürelerde Kazakistan Vizesi gerekli

Türkiye'den Atirav’a , Atirav’dan Türkiye' ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Bir petrol istasyonunun içine kurulmuş gibi görünen Atırav’ da toplu taşıma açısından otobüsler kullanılır. Hemen hemen çoğu eski olmasına rağmen seyahat konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Yerel dili bilmiyorsanız başınız dertte demektir. Zira ne yolcular ne de şoför sizi anlamıyor. Aynı olay taksiler için de geçerli. Fakat taksi ücretleri düşük olduğu için zamandan kazanmak istiyorsanız taksiyi seçebilirsiniz.


İklim

Hazar Denizi’nin kıyısında ve Ural Nehri Deltası’ nda yer alan Atırav' da keskin karasal iklim hüküm sürer. Buna bağlı olarak yazları çok, kışları ise çok soğuk. Yazları sıcaklık 40 – 42 dereceye ulaşıyor. Kışları ise bir o kadar sert geçer. Sıcaklık -20, -25 dereceye inmekte. Yaz aylarında bağıl nem oranı % 37 dolaylarında olurken, bu oran kış aylarında % 80 ila % 84 arasında değişiyor. Atırav kuvvetli rüzgarları ve toz fırtınaları ile tanınır. Kurak bir iklime sahip.


Ekonomi

Kazakistan ekonomisi birinci derecede tarım ve hayvancılığa dayanır. Başta gelen tarım ürünleri tahıl, darı, ayçiçeği, pamuk, pancar, tütün, pirinç, yağlı tohumlar, kendir ve çeşitli sebze ve meyvelerdir. Ayrıca çok miktarda at yetiştiriliyor. Kazaklar at eti de yerler. Atın yanı sıra koyun ve sığır da yetiştirilir. Atırav Kazakistan’ ın petrol başkenti olarak biliniyor. Dolayısı ile başlıca ana gelir kaynağı petrol. Diğer gelir kaynakları gaz, mineral, kömür ve balıkçılıktır. Hidrokarbonlu mineral kaynakları açısından zengin olan bölgenin petrol rezerve bölgesi Tengiz’ dir. Ayrıca bakır, çinko, demir, krom, altın gibi madenler de üretiliyor.


Görülmesi Gereken Yerler

Atirav’ da göze çarpan ilk yer Ural Nehri ve nehrin boğazında yer alan olan ahşaptan yapılmış Ural Hisarı. Hisar zaman içerisinde yağmaya uğramış ve sonradan taştan yeniden inşa edilmiş. Kentin bir diğer gezilecek yeri Guineess Rekorlar Kitabı’ na girmiş en uzun yaya köprüsüdür. Bir diğer mekan Atirav’ ın tarihine ışık tutan Ulusal Tarih Müzesi’ dir. Manjali Cami Atirav’ da bulunan ve görülmeye değer bir diğer yer. Ayrıca kentte 19. Yüzyıla ait bir Ortodoks kilise yer alıyor. Atirav’ da bir de tiyatro meraklıları için şehir tiyatrosu bulunur. Bunun yanı sıra şehir anıtı da görülmesi gereken yapıtlar arasında. Oblakimata Parkı’ nda ise çocuklarınızla iyi vakit geçirebilirsiniz.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Alışveriş için Atirav’ da ilk durağınız Tamasha Alışveriş Merkezi olacak. Yerli üretimin yanı sıra bazı ünlü markaları bulabileceğiniz Tamasha’ da oldukça iyi Japon restorantları da bulunur. Ayrıca çocuklar için de oyun alanları düşünülmüş.

Bir diğer alışveriş merkezi ise Ardager’ dir. Burada da Tamasha’ da olduğu gibi hem yerli hem de uluslararası markalara ulaşmak mümkün. Uluslararası telefon görüşmeleri için de telefon bayileri mevcut. İki büyük güzellik salonuna sahip olan Ardiger’ de takı ve makjaj stantları yerini almış. Karaoke yapabileceğiniz ve bowling oynayabileceğiniz salonlarda eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Alışveriş merkezinde Taksim’ de görebildiğimiz yemek yerleri de bulunuyor.


Eğlence Merkezleri

Atirav’ da çok fazla tatil olduğu için eğlence için çok zaman vardır. Fakat en büyük eğlenceler Nevruz zamanı oluyor. Bu zamanlarda nereye giderseniz gidin Beş Parmak ve Vodka ikram edilir. Gençler genellikle merkezdeki küçük kafelerde vakit geçiriyor. Küçük bir yer olan Atirav’ da spor yapmak için oteller en uygun yerlerdir. Renaissance Hotel içerisinde bir fitness salonu, yüzme havuzu, sauna, solaryum, güzellik masaj salonları bulunuyor. Otel içindeki aktivitelerden 07:00 ile 23:00 arası yararlanmak mümkün. Bunun yanı sıra Atirav fitness salonunda spor yapabilir, seyahatiniz boyunca fit durumda kalabilirsiniz. Kentte kayak yapmak isteyenler Nursaya Micro bölgesine gitmeliler. Yüzmek için uluslararası turnuvalar için kullanılan 770 kişilik potansiyele sahip Munayshy yüzme havuzunu tercih edebilirler.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Çocuklarınız ile birlikte bir tatil geçiriyorsanız, Atırav’ da gidebileceğiniz yerler Ulusal Tarih Müzesi, yaya köprüsü, Oblakimata Parkı ve alışveriş merkezleridir. Park içerisinde çocuklarınızla iyi vakit geçirebileceğiniz gibi alışveriş merkezlerinde de çocuklarınıza oyun oynama şansı sağlayabilirsiniz.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Atırav, küçük bir kent olmasına rağmen yine de gece hayatı oldukça hareketli olan gece kulüplerine ev sahipliği yapıyor. Canlı müzik için Armada en çok tercih edilen yerdir. Bir diğer seçenek ise Tengir Hotel’ dir. Çarşamba günleri canlı müzik keyfi yaşatan Tengri, bardaki kokteylleri ile sınırları zorlamanıza yardımcı oluyor. Kazakistan’ da yeterince isim yapmış bir sanatçı eşliğinde romantik dakikalar geçirebilirsiniz. Bunların yanı sıra bir diğer uğrak yeriniz Stamford Bar olacaktır. Geleneksel İngiliz barlarını anımsatan bir yapıya sahip olan Stamford, birkaç masa ve ayaklı taburelerden oluşan bir mekan olma özelliği taşıyor. Son olarak saatlerce dans edebileceğiniz bir piste sahip olan Myak gece kulübü kentteki diğer gece kulüplerine alternatif olarak göze çarpıyor.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Kazakistan’ın ünlü şarkıcıları Obid Adomov ile Serali Curaev, bir zamanlar Atırav’ da yaşayan ünlüler arasında.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Genel olarak Kazak mutfağı geniş bir mutfak değildir. Atırav’ da denebilecek ilk yemek milli yemek olan at etinden yapılan “ Beş parmak ” tır. Bu aralar at eti pahalı olduğu için koyun, sığır, dana eti de kullanılmaktadır. İkinci seçenek ise: “Şaşlık”tır. Ülkenin genelinde olduğu gibi milli içecek olan “Kımız” da oldukça tüketilmektedir.


Paylaş