Atina Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to
 
ATİNA
 
Nüfus: 3.700.000
Para Birimi: Euro
Ortalama Uçuş Süresi: 45 dakika
Saat Farkı: GMT 0
Vize: Schengen
 
 
 
Türkiye'denAtina’ya, Atina’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içinde ulaşım otobüs, metro ve taksiyle sağlanmaktadır. Trafik yoğunluğu ve otobüslerin çok kalabalık olması nedeniyle otobüsle yolculuk çok fazla tercih edilen bir ulaşım yolu değildir. Şehirde daha çok metro hatları kullanılmaktadır. Zaten şehirde bulunan 3 metro hattıyla istediğiniz yere ulaşmanız da mümkün. Bunun yanı sıra şehirde gezilecek yerler birbirine çok yakın. Bu yüzden yürümek de iyi bir ulaşım seçeneği. 
 

İKLİM

Atina’da Akdeniz ikilimi hakimdir. Kışın kar ve soğuk çok az görülür. Yazları ise en sıcak 35 derece civarlarında olur. Yazın çoğu zaman poyraz eser.
 

EKONOMİ

Atina başlıca bir iç ve dış ticaret merkezi. Ülkenin en önemli sanayi kentidir. Başlıca sanayi dalları pamuklu dokuma, içki, çömlekçilik, sabun, kimyasal maddeler, halıcılık ve tabakçılıktır.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Atina’nın şehir merkezi olarak adlandırılabilecek Syntagma Meydanı’na yürüme mesafesinde olan Akropolis gezinize başlamanız için en ideal noktalardan biri. Akropolis Atina’nın her yerinden görülebilen gösterişli bir yapı.
Akropolis’in içinde gezebileceğiniz birçok tarihi eser var. Partrenon Tapınağı bunlardan başlıcası. Tapınak şehrin koruyucu tanrıçası olarak Kabul edilen Athena adına yapılmış.
 
Propylaea aslında Akropolis’in giriş kapısı. Şimdilerde pek fazla bir şey kalmamış. Ancak Berlin’de bulunan Brandenburg Kapısı birebir kopyası olarak tasarlanmış.
 
Zafer Tanrısı Nike’ye adanan Nike tapınağı Atinalıların Perslilere karşı kazandıkları bir savaştan sonra yapılmış.
Odeon of Herodos Atticus, Akropolis’in en büyük tiyatrosu. Günümüze kadar ulaşmayı başarmış Güney Yamaçta yer alan bu tiyatro Odeon teriminin de atası.
 
Akropolis tapınağında bulunan heykellerin orijinallerinin bir bölümü Akropolis Müzesi’nde bulunuyor.
 
Monastirtaki'de bulunan antik Agora, antik Yunan'ın en önemli ticari, politik, sosyal ve idari merkezi olmuştur. Socrates'in insanlara hitap ettiği yerlerden biri olan Stoa of Zeus Eleutherious, Agora Müzesi ve daha fazlası bu antik zaman çarşısında bulunur. Eğer antik dönemlere ait kültürel yapıyı tanımak istiyorsanız Agora'yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Agora'da bir çok tapınak, tarihi konser alanı ve Aya Apostoli kilisesi bulunmaktadır.
 
Atina Arkeoloji Müzesi Atina'na şehrinin tam merkezinde konumlanmakta otobüs, metro ve trenle Atina'nın her bölgesinden kolay ulaşıma sahip olmaktadır.
 
Ermou Caddesi mimari olarak ve işlevsel olarak İstiklal Caddesi’yle benzer özelliklere sahiptir.
Anafiotika, size yunan adalarında hissi verecektir.
 
Şehrin göbeğinde bulunan Parlamento Binası size hayrete düşürecek.
Parlamento binasının hemen yanında bulunan Milli Park doğa yürüyüşleri için ideal.
Monastiraki Meydanı, Atina’nın en turistik yerlerinden birisidir. Meydanda Osmanlı döneminden kalma bir cami bulunur.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Atina’da alışveriş yapmak için dilediğinizce mekan bulabilirsiniz. Hediyelik eşya almadan dönmek istemiyorum ben diyenlerdenseniz uğramanız gereken ilk yer Plaka. Burada binbir türlü hediyelik eşya bulabilirsiniz. 
Kolonaki, Atina’da modanın kalbinin attığı bölge. Birçok ünlü Modacının markalarını burada bulabilmeniz mümkün.
Alışverişinizde birazcık daha lükse kaçmak isterseniz eğer Ermou bölgesine uğramalısınız.
Athens Flea Market, Atina’nın bit pazarı olarak biliniyor. Burada antika eşya alışverişinizi yapabilirsiniz.
Alışveriş merkezleri de Atina’da oldukça sık karşınıza çıkacak. Birçok mağaza ve markaları bulabilmeniz açısından iyi bir seçenek.
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Atina’da denk gelebileceğiniz birçok festival düzenlenmekte. Eğer tarihlerini biraz araştırıp tatilinizi bu dönemlere denk getirirseniz eğlenceye doyamıcaksınız. Şarap festivalleri, film festivalleri, müzik ve dans festivalleri size delicesine eğlendirecek.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Meclis binasının hemen yanında bulunan milli parkın içerisinde aynı zamanda hayvanat bahçesi bulunur. Çocuklarınızın ilgisini çekebilecek en gözde mekanlardan biri.
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Eski Rum meyhanelerinden kulüplere kadar geniş bir gece hayatı yelpazesi sunan Atina’nın gece hayatı oldukça canlı. Monastriaki ve Plaka bölgelerinde eski meyhaneleri bulabilirsiniz. Atina’nın sahil bölgesinde de oldukça hareketli bir gece hayatı vardır. Burada dans edebileceğiniz birçok mekan bulacaksınız.
 

ATİNA'DA YAŞAMIŞ ÜNLÜLER

Filozof Diyojen Sinop’ta doğup hayatının devamında buraya sürgün edilmiştir.
Antik Yunan filozofu Sokrates.
Yunan tarihçi ve Antik yazar Heredot.
Antik klasik Yunan filozofu Platon.
Fizik, gökbilim, ilk felsefe, zooloji, mantık, siyaset ve biyoloji gibi konularda pek çok eser veren ünlü düşünür ve filozof Aristoteles.
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Ege kültürünün yaşandığı bir şehir olan Atina’da tabii ki zeytinyağı çok önemli bir yere sahip. Eğer siz de yemeklerinizde zeytinyağı tercih edenlerdenseniz neden alamayasınız ?
Yunanistan’a özgü içki uzo’yu mutlaka denemelisiniz.
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Atina’ya, Atina’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş