Astana Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Astana

Nüfus:708.794
Para Birimi: Tenge
Ortalama Uçuş Süresi:4 buçuk
Saat Farkı:GMT+3
Vize:1 aya kadar gerekli değil

Türkiye'den Astana'ya, Astana'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Astana, Kazakistan’nın başkenti olduğu için ulaşımı gelişmiştir. Şehrin bir ucundan öbür ucuna kadar otobüs hatları mevcuttur. Taksiler de uygun fiyatlı sayılır. Ama arzu ederseniz araba kiralamak da çok kolay... Benzin ucuz olduğundan ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmaz.


İklim

Astana’da oldukça sert geçen karasal iklim hüküm sürer. Ekim ile Mart ayları en soğuk aylardır, bu zamanlarda Astana yolcusuysanız çantanıza kalın kazaklar, eldivenler ve şapkalar atmanızda fayda var.


Ekonomi

Şehirde ekonomik anlamda Rusya’nın sözü geçiyor. Kentte ekonomik hareketlilik olduğundan Astana ülkenin diğer şehirlerine göre pahalıdır. Bağımsızlığını kazandıktan sonra ekonomik gelişmeyi yakalayan şehirde, zengin yeraltı kaynakları vatandaşların refah seviyesini yükseltmek için değerlendiriliyor. Son zamanlarda artan yatırımlar sayesinde Kazakistan'da da zengin bir kesim oluşmuş. Astana’daki dev binalara bakınca ve konutların fiyatını öğrenince bu anlaşılıyor.


Görülmesi Gereken Yerler

Astana’da görülmesi gereken yerlerin başında Bayterek Anıtı geliyor. 97 metre yükseklikteki bu yapıdan şehri kuş bakışı izleyebilirsiniz. Şehrin mimarisi gördüğünüz yerlerin hiçbirine benzemez. Burası dev bir lolipopa benzediğinden Kazaklar buraya Chupa Chups derler. Ayrıca bu kulede sanat galerisi, akvaryum ve restoran da mevcuttur.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Şehirde büyük alışveriş merkezlerine adım başı rastlayabilirsiniz. Buna karşın yerel pazarlar da renkli ve caziptir. Çünkü fiyatlar Moskova ile yarışacak düzeyde pahalı… Bu sebeple büyük alışveriş merkezlerindense yerel pazarları tercih etmeniz çok mantıklı bir hareket olacak. Asya’nın tüm rengini yansıtan yerel pazarlardan ve Astana’nın arka sokaklarındaki butik dükkanlardan yöreye özgü kıyafet, kilim, sembolik objeler alabilirsiniz. Kazakların kilimleri, halıları ve motifleri ünlüdür. El dokuması ve işlemeli çeşit çeşit ürünler bulabilirsiniz. Hediyelik eşya bulmak konusunda kesinlikle sıkıntı yaşamazsınız.


Eğlence Merkezleri

Khan Shatyry yapımı hala sürmekte olan devasa şeffaf bir çadır. 150 metre yüksekliğe sahip bu çadır 10 futbol stadyumunu içine alabilecek büyüklükte... Çadır içinde bir park, sokakları ve meydanları olan alışveriş ve eğlence merkezi, yapay bir nehir, mini golf ve kapalı plaj alanı bulunacak. Burası Astana’nın en büyük cazibe ve eğlence merkezi niteliğini taşıyacak. Astana en soğuk başkentlerden biri olmasına karşın bu çadır içinde sıcaklığın hep sabit tutulması planlanıyor. Yani gezerken üşünmeyecek bir eğlence merkezi, kulağa hoş geliyor.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Çocuklarla gezilebilecek çok önemli müzeler yer alıyor Astana’da. Kazakistan Başkanlık Müzesi bunlardan biri… Camiyi andıran kubbesiyle dikkat çeker burası. Müzede ülkenin tarihini yansıtan sergiler var.

Atameken Map of Kazakhstan bir açık hava müzesidir ve Kazakistan’ın küçük bir özetidir. Ortalama 1,7 hektarlık bir alana yayılmış olan bu müzede, 200’den fazla tarihi eserin minyatürü ziyaretçisini bekler.

Bir de The Presidential Center of Culture of Republic Kazakhstan var çocuklarla gidilmesi gereken yerler arasında. Mimarisi ve beyaz rengiyle göz alıcıdır. Türk mimarisine gönderme yapılarak, mavi bir kubbesi olacak şekilde inşa edilmiş. Beş katlı olan bu müzede; arkeolojik, etnografik, keçe halılar, güzel sanatlar alanında 143.223 parça eser sergileniyor. Geleneksel Kazak takıları, atçılıkla ilgili ekipmanlar, kitaplar, silah, belge niteliğinde fotoğraflar ve Kazak kültürüne ait ne varsa burada görebilirsiniz. Burada 700 bin kitaplık kütüphane de mevcut. Mutlaka gezilmeli ve görülmeli…


Gece Kulüpleri ve Barlar

Astana’da sabahlar olmaz, gece hayatı hiç bitmez. Alkol su gibi tüketilir adeta. Biraz da Rusya etkisiyle alkolün her türünü bulabilirsiniz. Şehrin ünlü ve büyük gece kulüpleri var. Bunlardan bazıları Chocolate, Arena, Arbat, Asia Clup, Cantry Clup, Bomond, Contrabasi Dostar, Led, Lido, Ice, Jastar, Garag, A8, Holiday gibi mekanlar olabilir…


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Astana'da yaşayan bir ünlü bilinmemekte.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Astana’da yemek yemek için etten bol bir şey bulamazsınız. Ama bu zulme razı olmuyorsanız at eti yemek istemediğinizi gittiğiniz mekanlarda özellikle belirtin. Çünkü Kazaklar, çokça at eti yer. Sofraları zengindir. Çok çeşit yemek bulabilirsiniz. Mutfak kültürü Asya’daki diğer Türk mutfaklarını andırır. Hamur işleri lezzetli ve güzeldir. Astana’da deneyebileceğiniz en güzel şeylerden biri at sütü anlamına gelen kımızdır.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Astana'ya, Astana'dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş