Antalya Uçak Bileti

Book your flight

to

Tarihi medeniyetlere, doğal güzelliklere ve pırıl pırıl plajlara ev sahipliği yapan Antalya’da herkese göre bir şey mutlaka var. İster tertemiz plajlarda denizin ve güneşin tadını çıkarın, isterseniz tarihi buluntuları ziyaret edip geçmişin izini sürün.

Neden Antalya’yı Ziyaret Etmelisiniz?

  • Türkiye’nin en güzelleri sahilleri Antalya’da!
  • Tarihi medeniyetlerin kalıntıları burada!
Zaman Dilimi:
UTC + 2
Telefon kodu:
00 + 90 + 0242 + Yerel telefon numarası
Havalimanı:
Antalya Havalimanı

Antalya Akdeniz iklimine sahip olduğu için yazları oldukça sıcak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Antalya, yılın her ayı gezilebilir ancak Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarında hem bunaltıcı yaz sıcaklarından kaçabilir, hem de denizin tadını çıkarabilirsiniz.

  • 15.000 kişiyi ağırlayabilen tarihi Aspendos Tiyatrosu’ndan her yıl Haziran ve Temmuz aylarında Aspendos Opera ve Bale Festivali düzenleniyor. .

Antalya’da görülmesi gereken yerleri bölgesel olarak üçe ayırabiliriz: Şehir Merkezi, Çevre İlçeler ve Likya Yolu. Şehir merkezinde; Konyaaltı Plajı, Çakıl Sahili, Antalya Müzesi ve Kaleiçi görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Merkezden birazdan uzaklaştığınızda, Manavgat Şelalesi, Antalya Düden Şelalesi, Aspendos Tiyatrosu, Damlataş Mağarası, Kleopatra Plajı, Kekova, Belek ve Side’nin doğal güzellikleri ziyaretçileri bekliyor olacak.

Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan 509 km uzunluğundaki Likya Yolu ise unutulmayacak bambaşka bir deneyim için tercih edilebilir. Turistlerin, doğa ve yürüyüş tutkunlarının en önemli aktivitelerinden biri Likya Yolu’nda çıkılan yürüyüştür.

Kaş ve Finike arasında kalan “ Simena” görebileceğiniz en güzel manzaralardan birine sahiptir. Kaleköy olarak bilinen antik kent, olağanüstü güzellikteki koyları ile büyüleyicidir. “Demre” ise Likya tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Buradaki “Myra” antik kenti Likya’nın başkenti olarak bilinir, kayalara oyulmuş kaya mezarları ile olağanüstü bir mimariye tanık olursunuz.

Noel Baba Kilisesi St. Nicholas Kilisesi Demre’nin simgesi, küçük ama etkileyici bir kilisedir. Duvar resimleri kısmen korunmuş, taş yapıları hayranlık uyandırır. Antalya’nın 80 km. güneyindeki Olympos bölgesi ise hem antik hem de doğa güzellikleri ile uygun fiyatlara konaklayabileceğiniz bir bölgedir.

Antalya’nın mağaralarını da mutlaka görmelisiniz. “Karain Mağarası” Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarındandır. Damlataş Mağarası da doğal güzelliği ile görmeniz gereken yerlerden.

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Antalya şehir merkezinde bakınmak ve alışveriş için en keyifli yerlerden biri Kaleiçi’dir. Şile bezi kıyafetler, lületaşı ve antik kentlere ait heykelcikler bulabileceklerinizden.

“Terra City” lüks bir alışveriş merkezidir.

Shemall, Laura, Akkapark ise şehirdeki diğer alışveriş merkezlerinden.

Side, Kemer, Kaş ve Kalkan sokaklarında kaybolarak da alışveriş yapmak çok keyiflidir. Takı ve hediyelik eşya ağırlıklı bulabileceklerinizdendir.

EĞLENCE MERKEZLERİ

Anyalya’da ağırlıklı su ve sporları eğlence merkezlerini oluşturur. Aqualand, Dolphinland, Aktur Lunapark bunlardan bazıları.

Özellikle Belek Golf otellerle ünlü, Golf Club da bunlardan biridir.

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Antalya ve çevresi çocuklarla gezilebilecek yer bakımından çok zengin.

Şehrin içindeki Antalya Uzay Gözlemevi, Düden Şelalesi, Aqualand, Kurşunlu Şelalesi, MiniCity Antalya ve Antalya Hayvanat Bahçesi çocuklar için birebir yerler.

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Turizm cenneti Antalya’da her zevke hitap eden eğlence mekanı bulmak mümkün.

Jolly Joker hem ilginç iç mekan düzenlemesi hem de iyi müzikleri ile iyi bir alternatif.

Lara’da bulunan Irish Pub’da eğlenceli alternatiflerden. Türkçe şarkılar ve eğlence için Dem-lik, Rixos DownTown’ı deneyebilirsiniz.

Ünlü grupların sahne aldığı Jungle Bar’da kareoke alternatifi de var.

Kaleiçi’nde bulunan yerli grupların sahne aldığı The Tudors Pub ile yerli yabancı müzik alternatifi ile Uzaklar da güzel seçimler olacaktır.

Antalya oldukça turistik ve gelişmiş bir şehir olduğu için istediğiniz türde tüm yemekleri bulabilirsiniz.

Deniz ürünleri ve Akdeniz mutfağı ağırlıklı yemeklerle karışılacağınız Antalya’da farkı kültürlere ait mutfakları deneme şansınız var.

Item Istanbul Adana Antalya
Ucuz Bir Restoranda Yemek 15TL 13 TL 14 TL
Bira (Yarım Litre) 8 TL 7.00 TL 6 TL
Cappuccino 7 TL 6.17 TL 6.50 TL
Taksi 1 Km (Normal Tarife) 2 TL 2.00 TL 2.21 TL

Kaynak:numbeo.com

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Antalya Havaalanı’ndan şehir merkezine Havaş ve belediye otobüsleri ile ulaşmak mümküm. Taksi ya da transfer yolculuğu ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir içinde tramvaylar sadece belli bölgelere gidebildiğinden, en iyi seçim belediye otobüsleri olacaktır.

Antalya çok büyük bir kennt ve çevresi oldukça zengin olduğu için, çevreyi gezmek için araba kiralamak en mantıklı ve rahat çözüm olacaktır.

İKLİM

Antalya Akdeniz iklimine sahip olduğundan yazları oldukça sıcak, kışları ise ılık ve yağışlıdır.

Antalya, yılın her ayı gezilebilir ancak Nisan-Eylül-Ekim aylarında bunaltıcı yaz sıcaklarına karşı çok daha rahat edilebilir.

EKONOMİ

Türkiye’nin en büyük yedinci şehri olan Antalya ekonomisi şüphesiz turizm ve tarıma dayalıdır. Türkiye’nin turistik açıdan en çok ziyaret edilen ve en çok turizm geliri getiren kentidir. Antalya dünyada en çok ziyaret edilen ilk 5 şehirden biridir. Bunun yanında spor merkezi olarak da güçlenmektedir.

Futbol, tenis, golf takımlarından her yıl yüzlercesi kamp yapmak için Antalya’yı tercih etmektedirler.

Antalya’daki Saklıkent Kayak Merkezi ise kış turizmini önde tutar. Torosların eteğinde kurulan Antalya mağaracılık bakımından da zengindir. Halen turizme açılması planlanan 25 mağara bulunmaktadır.


Paylaş


Antalya üzerinde söz sahibi