Ankara Uçak Bileti

Book your flight

to

İstanbullular ne derse desin, ülkemizin başkenti Ankara’da, yapılacak çok şey, görülecek çok yer var.

Neden Ankara’yı Ziyaret Etmelisiniz?

  • Türkiye’nin başkenti olduğu için!
  • Anıtkabir’i ziyaret etmek için!
Zaman Dilimi:
UTC + 2
Telefon kodu:
00 + 90 + 0312 + Yerel telefon numarası
Havalimanı:
Ankara Esenboğa Havalimanı

Ankara’da kara iklimi hâkim olduğundan kışları soğuk ve sert geçer. En sıcak ay Temmuz ve Ağustos aylarıdır. İldeki yerine göre ortalama en yüksek gündüz sıcaklıkları 27-31° C'dir. En soğuk ay ise ocak ayıdır, en düşük gece sıcaklıkları ildeki yerine göre ortalama -6 ila -1 °C arasındadır.

Yağışlar en çok aralık, en az temmuz veya ağustos ayında düşer. Bu yüzden Ankara’ya seyahat bahar aylarından yaz başına kadar oldukça idealdir. Aralık’tan Şubat’a kadar da karlar altında Ankara’da olmak meraklısı için çok güzel bir seçenek olabilir.

  • Çin ve Japonya’da uzun ömür ve sonsuzluğun simgesi sayılan Gingko Biloba ağaçlarından biri, hem de 200 yıllık bir tanesi Ankara Garı’nda bulunuyor.
  • Türkiye Cumhuriyet’inden önce, çok çok önce milattan önce üçüncü yüzyılda, bir Kelt ırkı olan Galatlar da Ankara’yı başkent yapmıştır.

Ankara söz konusu ise, hepimizin aklına şüphesiz “Anıtkabir” gelir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir’e uğramadan olmaz. 1941 yılında inşası tamamlanan Anıtkabir Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak ikiye ayrılır. “Ankara Kalesi” ise bir sonraki durağınız olabilir. Kaleden günümüze bir şey kalmasa da Kaleiçi’nde 17.yy’dan kalma yapıları mutlaka ziyaret edin.

Ankara hem tarih öncesi dönemin hem de Cumhuriyet tarihinin en önemli şahitlerinden, dolayısıyla Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Etnografya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzelerini gezmek için mutlaka vakit ayırmalısınız. Özellikle Urartu, Frigya ve Hitit dönemlerinden örnekler bulabileceğiniz Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde eşsiz eserleri görebilirsiniz. Ankara’nın şifalı sular bakımından zengin bir kent olduğunu Roma Hamamı kalıntılarından anlayabiliyorsunuz.

Bunun yanında siz de şifalı sularda rahatlamak isterseniz Kızılcahamam Kaplıcalarına gidebilirsiniz. Şehir merkezinde Ulus, Kızılay, Beypazarı, Tunalı Hilmi caddesi yürüyerek gezebileceğiniz yerlerdendir. Özellikle Beypazarı konak ve el sanatları ile ünlüdür. Sokaklarında kaybolmak, alışveriş yapmak ve yemek molası vermek için harika bir bölge.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Ankara söz konusu ise, hepimizin aklına şüphesiz “Anıtkabir” gelir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir’e uğramadan olmaz. 1941 yılında inşası tamamlanan Anıtkabir Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak ikiye ayrılır.

“Ankara Kalesi” ise bir sonraki durağınız olabilir. Kaleden günümüze bir şey kalmasa da Kaleiçi’nde 17.yy’dan kalma yapıları mutlaka ziyaret edin.

Ankara hem tarih öncesi dönemin hem de Cumhuriyet tarihinin en önemli şahitlerinden, dolayısıyla Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Etnografya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzelerini gezmek için mutlaka vakit ayırmalısınız. Özellikle Urartu, Frigya ve Hitit dönemlerinden örnekler bulabileceğiniz Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde eşsiz eserleri görebilirsiniz.

Ankara’nın şifalı sular bakımından zengin bir kent olduğunu Roma Hamamı kalıntılarından anlayabiliyorsunuz. Bunun yanında siz de şifalı sularda rahatlamak isterseniz Kızılcahamam Kaplıcaları’na gidebilirsiniz.

Şehir merkezinde Ulus, Kızılay, Beypazarı, Tunalı Hilmi caddesi yürüyerek gezebileceğiniz yerlerdendir. Özellikle Beypazarı konak ve el sanatları ile ünlüdür. Sokaklarında kaybolmak, alışveriş yapmak ve yemek molası vermek için harika bir bölge.

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Ankara büyük bir şehir olduğundan alışveriş yapabileceğiniz hem alışveriş merkezleri, hem de geleneksel pazarlara sahiptir. İhtiyacınıza göre hem şehir merkezlerinden hem de Beypazarı’nda alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Tunalı Hilmi Caddesi’ndeki kitapçı, takı ve el sanatları satıcıları bulunur, burası hem bakınmak hem de alışveriş için zevklidir.

Bahçeli 7.cadde, İstanbul Bağdat Caddesi’ne benzer, ünlü markaların dükkanlarını ve çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz.

Arjantin Caddesi’nde ise şık cafe ve restorantlar ile ünlü markaların yer aldığı mağazalar bulunur.

Çıkrıkçılar Yokuşu ise tarihe ve el sanatlarına meraklı iseniz alılşveriş için mutlaka uğramanız gereken yerlerden.

Bunun yanında Ankara’nın ilk alışveriş merkezi Karum’u da gezebilirsiniz. Diğer büyük alışveriş merkezleri GOP, Panora, KentPark, AnkaMall’dır. Haziran aylarında gerçekleşen Ankara Shopping Fest’i de yakalayabilirsiniz.

EĞLENCE MERKEZLERİ

Ankara’da eğlence için bilinen en ünlü yer “Gençlik Parkı” ’dır. Bunun yanında yeni açılan Harikalar Diyarı Parkı da yeşiller içinde ilginç bir deneyim sunabilir.

“Kuğulu Park “ Ankara’nın simgelerinden biridir. Kavaklıdere semtinde bulunan Kuğulu Park’ta dinlenebilir ve kuğuları izleyebilirsiniz.

Atlantis Eğlence Merkezi ve Rollhouse lunapark ve binilebilir oyuncaklar ile farklı bir alternatif olabilir.

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Ankara çocuklarınızla gelebileceğiniz en ideal şehirlerden biridir. Ankara’d çocuklarla birlikte yapılacak çok şey bulabilirsiniz.

Anıtkabir, Altınpark Bilim Merkezi, Rahmi Koç Müzesi, Aqua Vega Akvaryum, Gençlik Parkı, özelllikle Atatürk Orman Çiftliği , Belpa Buz Pateni bunlardan sadece bir kaçı.

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Ankara aynı zamanda bir üniversite kenti olduğundan gece hayatı bakımından çeşitli ve zengindir.

Jaz ve alternatif gruplar dinlemek için “Manhattan” birebirdir.

Dans etmek istiyorsanız “ Suite 34” , müzik dinlemenin keyfine varmak için de “The Soul Pub” ve “Jolly Joker” birebirdir. Oldukça fazla alternatife sahip yerlerden bir kaçı olarak Dia Noche, Tektekçi, ve Hayal Kahvesi ‘ni sayabiliriz.

Ankara, Türkiye’nin en büyük ikinci şehri olduğu için her ağız tadına uygun yiyecekler bulmak mümkün. Özel beslenme ihtiyaçlarınız varsa, Ankara’da sıkıntı çekmezsiniz.

Item Istanbul Adana Ankara
Ucuz Bir Restoranda Yemek 15TL 13 TL 13.50 TL
Bira (Yarım Litre) 8 TL 7.00 TL 8 TL
Cappuccino 7 TL 6.17 TL 6.50 TL
Taksi 1 Km (Normal Tarife) 2 TL 2.00 TL 2.70 TL

Kaynak:numbeo.com

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Ankara ülkenin en büyük ikinci kenti ve başkentidir. Düzenli ve sakin yapısı ile kimilerinin sevdiği kimilerinin ise İstanbul’a dönmesini özlediği bir kenttir.

Ankara Eseenboğa Havaalanı şehir merkezine 28 km. uzaklıktadır. Belediye Otobüsü, Taksi ya da Havaş ile şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Havaş ile Ankara merkeze ulaşmak yaklaşık 1 saat sürüyor.

Şehrin içinde ise, Metro sayesinde ulaşım kolay olsa da görülmesi gereken bazı noktalar metro hattının dışında kalıyor, belediye otobüsleri ve minübüsler ile rahatlıkla şehir içinde seyahat edebilirsiniz.

Otobüsler ile seyahat etmek için manyetik EGO kartlarından almanız gerekir. Bu kartlar 1 ile 20 arasında bir seyahat hakkı veriyor. Otobüs ağı ve güzergahı yaygın olduğu için en kolay otobüs ile gezmeyi tercih edebilirsiniz.

Metro ile Kızılay’dan Batıkent’ kadar 12 durak, Ankaray ile Otogar ve Dikimevi arasında 11 durak gidebiliyorsunuz. Özellikle Ankara’ya şehirlerarası otobüs ile geldiyseniz ya da dönecekseniz Ankaray’ı ulaşım için kullanabilirsiniz.

Ankara’da taksi fiyatları İstanbul’dan daha pahalı olduğu için, otobüs ve minibüslerden faydalanabilirsiniz.

Bisiklet ya da yürüyüş Ankara’da iklim sebebiyle daha zor aktiviteler olabilir. Çankaya, Bahçelievler ve parklarında yürüyüş alternatifiniz olabilir.

İKLİM

Ankara’da kara iklimi hakim olduğundan kışları soğuk ve sert geçer.

Ankara’da en sıcak ay Temmuz veya Ağustos aylarıdır. İldeki yerine göre ortalama en yüksek gündüz sıcaklıkları 27-31° C'dir. En soğuk ay ise ocak ayıdır, en düşük gece sıcaklıkları ildeki yerine göre ortalama -6 ila -1 °C arasındadır. Yağışlar en çok aralık, en az temmuz veya ağustos ayında düşer.

Ankara’ya seyahat bahar aylarından yaz başına kadar oldukça idealdir. Aralık’tan Şubat’a kadar da karlar altında Ankara’da olmak meraklısı için çok güzel bir seçenek olabilir.


Paylaş


Ankara üzerinde söz sahibi