Amman Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Amman

Nüfus: 2.125.400
Para Birimi: Ürdün Dinarı
Ortalama Uçuş Süresi: 2 Saat 10 Dakika
Saat Farkı: GMT 0
Vize: Gerekli değil.

Türkiye'den Amman'a, Amman’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Ürdün’de petrolün bol olduğu sır değil. Amman’da şehir içi ulaşımın çok ucuz olduğu dikkat çekiyor. Şehir içi ulaşım genellikle otobüsler ve dolmuşlarla sağlıyorlar. Amman’da karayolu ulaşımı çok gelişmiş. Taksiler de şehir içi ulaşımında oldukça rahat bir alternatif fakat araba kiralamanız mümkün.


İklim

Amman’da da Ürdün’ün genelinde olduğu gibi çöl iklimi hüküm sürer. Şehir yazları cehennem misali sıcaktır. Kış mevsimi Kasım-Mart ayları arasında geçer. Geceleri soğuktur..


Ekonomi

Şehirde tam 14 üniversite bulunuyor. Aslında önemli bir sanayi merkezi olan şehrin ziyaretçisi çok fazla ve ekonomik kaynaklar arasında turist dövizleri hatrı sayılır bir yer tutuyor. Bu sebeple Amman’ın ekonomisinden bahsederken turizmin önemine de değinmek gerek.


Görülmesi Gereken Yerler

Güne güzel bir Amman turuyla başlamak için Down Town ve Kral Hüseyin Müzesi’nin de yer aldığı eski çarşıya uğrayabilirsiniz. Ayrıca yüzyıllardır şehrin yaşanan tarihine tanıklık eden Citadel Tepesi Herkül Tapınağına ev sahipliği yapıyor. Kral Abdullah Camii şehrin en büyük camisidir. Bir diğer dikkat çeken yapı da şehrin kendine has dama desenleriyle süslü olan Abu Darweesh Camisi. 6000 kişilik kapasitesiyle Roma Tiyatrosunu görmemek olmaz. Bir de Roma Tiyatrosu içinde yer alan uluslararası müze de meraklılarını bekliyor. Hem biraz rahatlamak hem de keyifli vakit geçirmek için soluğu Al-Pasha Hamamında alabilirsiniz


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Amman’da hem çok lüks alışveriş merkezlerini hem de türlü türlü kumaşın, kıyafetin ve aksesuarın satıldığı çarşı-pazarı bir arada görebilirsiniz. Amman Çarşısı, Abdoun Mall ve Mecca Mall alışveriş tutkunları için birer hareket noktası olabilir. Hele ki Amman Çarşısında eski ve geleneksel takı türlerinden antikalara, ev gereçlerinden gündelik ihtiyaçlara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Buradaki çarşı ve pazarlardan sevdikleriniz için el yapımı aksesuarlar, kumaşlar ve Arap sürmeleri alabilirsiniz. Bir ticaret noktası olan şehirde çok çeşitli kozmetik ürünleri var.


Eğlence Merkezleri

Ammanlılar genellikle şehirdeki büyük otelleri ve alışveriş merkezlerini birer eğlence alanı olarak kullanıyorlar. Otellerin eğlence programları takip edilip aktivitelerden faydalanılıyor. Amman’nı gezerken konakladığınız otelin aktivite programını yakından takip etmeniz size hava su ve eğlence olarak geri dönebilir.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Elbette Amman’da ailecek keyfi çıkarılarak gezilecek çok yer var. Ama bunlardan en güzeli ve özeli Cidetal Tepesi’ndeki Herkül Tapınağı olsa gerek… Yüzyıllar öncesinden kalma ve Arap topraklarında Roma’nın bir yansıması gibi duran yapı kesinlikle çocukların çok ilgisini çekecektir. İşte onlara Roma dönemini ve Erken Bizans Dönemi’ni anlatmanız için bir fırsat. Çocuklarınızın görkeminden ve büyüklüğünden etkileneceği Ebu Derviş Camisi, ailecek gidip görmeniz, secdeye yüz sürmeniz gereken bir yer. Ayrıca şehirde bir Kıpti Kilisesi var. Dikkatinizi çekebilir.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Amman’da çok renkli bir gece hayatı hakim. Hemen hemen bütün otellerde disco, bar ya da gece hayatına hizmet eden bir mekan mevcut. Şehrin sağında solunda her yerinde gece kulübü ve bar var. Çünkü Ürdün’de alkol almak ve satışı serbest. Bu nedenle çevre ülkelerden içkiye susamış ve gece hayatının hasretiyle yanıp tutuşan misafirler hiç eksik olmaz Amman’da. Ancak ve ancak bu gece hayatı harcamanıza dikkat etmelisiniz çünkü Ürdün serbest olduğu ölçüde pahalı bir şehir.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Yolu Amman’dan geçenlerden en ünlüsü güzeller güzeli ve dillere destan Kraliçe Rania olsa gerek… Ürdün Kralı II. Abdullah’ın eşidir kendileri…


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Maklube’yi doğduğu topraklarda yemek gerek… Siz siz olun Makbule ile Maklube’yi birbirine karıştırmayın. Maklube Arap sofralarının baş tacıdır. Tabii Amman sofralarının başka baş taçları da var. Mansaf ve Muskan yenmeden sofralardan kalkılmamalı. Bir de yabancıların favorisi nohut köftesi olarak bilinen Falafel. Bu yemeği türlü türlü şekillerle yapıp garnitür ve soslarla servis ediyorlar. Ayrıca alkol almak sorun edilmediği için Türkiye’deki meyhane kültürü kadar olmasa da Arap mezeleri konusunda iddialıdır Ürdün. Ortadoğu’ya has içki mezeleri masanınız süsleyebilir. Yoğurtlu mezeler, humus, acılı ezmeler yemeklerinizin ve içkilerinizin yanında gelebilir. Enfestir ve Türkiye’dekilerden lezzet ve baharat anlamında biraz farklıdır. Ara sıcak olarak da kızarmış börek ya da Arap köftesi gelebilir. Bizdeki perde pilavına benzeyen zengin bir pilav türü yapıyor Ürdünlüler. Amman’a gitmişken yanında taze şerbet ya da kakuleli çay eşliğinde bu pilavı yiyebilirsiniz. Sonuçta bir bakıma Arap-Türk-Çerkes kültürleri harmanlanmış bir mutfak Ürdün mutfağı. Amman’daki yemekler de bu sebeple baharatlı, acılı ve etlidir genellikle. Keyfini çıkarmanız şiddetle önerilir.

Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Amman’a, Amman’dan Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!


Paylaş